Araba Lobisi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • toplu taşıma kullanın kardeşim. araba almak moda olmuş artık. statü göstergesi olmuş. toplu taşımada dünya da kaçıncı sıradayız merak ediyorum doğrusu.

Zaten şükrederek bu hale geldik. Anlatmaya çalıştığım şey çok farklı be abim. Ben maaş ve fiyat dengesinden bahsediyorum. Almanyanın oto pazarını araştırdın mı hiç? Yada otomobili bırakalım, alışveriş fiyatlarına baktın mı hiç? Oranın asgari ücretlisi Berlinde oturmadığı sürece(berlin gibi yerlede ev kiraları 800-1000 euro civarında olabiliyor) çok rahat geçinebiliyor.

• toplu taşıma kullanın kardeşim. araba almak moda olmuş artık. statü göstergesi olmuş. toplu taşımada dünya da kaçıncı sıradayız merak ediyorum doğrusu.

Avrupa'da toplu taşıma kullanımı yaygın fakat sistemleri bizden daha ileri, ki çoğu ailenin arabası zaten var. Şehir içlerinde arabayı pek kullanmıyorlar çünkü bizdeki gibi kafana göre her yere park yapamazsın ve bütün park yerleri ücretli. Bunun için toplu taşıma daha yaygın, ek olarak dediğim gibi hemen herkesin arabası var çünkü insanlar seyahat ederken, şehir dışına çıkırken arabaya ihtiyaç duyuyorlar. O yüzden araba almayın da toplu taşıma kullanın demek pek mantıklı değil bence.

Toplu taşımada hergün eziyet çekiceğime arabaya binerim daha iyi sanki zengin milletiz araba almak moda olmuş diyorsun

• Zengin olmadığımız için moda olmuş dedim zaten. Adam evlenecek kızın ilk sorusu evin araban var mı? Bir ortama giriyorsun araba muhabbeti. Adam kredi çekip model yükseltiyor. Biz de toplu taşıma diye bir olgu yok. Şehir içinde bisiklet ile işe giden kaç kişi var? Ya da şöyle sorayım kaç tane amir memur müdür bisiklet ile işe geliyor. Adam bırak kendisi karısını kuaföre bile makam arabası ile yolluyor. Anlatmak istediğimi çoookkkk yanlış anladınız siz.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Toplu ulaşımda ve bisiklet kullanımında zirvede olan Avrupa ülkelerinin kişi başına düşen araç sayısı bu linkte.

https://www.google.com.tr/amp/…-basina-en-fazla-40899301

Araç, artık günümüz toplumunda ihtiyaçtır ve her ailenin sahip olması gereken bir olgudur. Ancak ülkemizdeki günümüz yaşam koşulları, ekonomik durumlar, vergilendirmeler yüzünden bir çok insan araç ihtiyacını giderememektedir. Toplu ulaşıma binin, bisiklete binin demek bence kolaycılıktır. Daha iyisi için sürekli çalışmalı ve kendi ürünlerimizi üretmeliyiz, buna otomobil de dahil.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Zengin olmadığımız için moda olmuş dedim zaten. Adam evlenecek kızın ilk sorusu evin araban var mı? Bir ortama giriyorsun araba muhabbeti. Adam kredi çekip model yükseltiyor. Biz de toplu taşıma diye bir olgu yok. Şehir içinde bisiklet ile işe giden kaç kişi var? Ya da şöyle sorayım kaç tane amir memur müdür bisiklet ile işe geliyor. Adam bırak kendisi karısını kuaföre bile makam arabası ile yolluyor. Anlatmak istediğimi çoookkkk yanlış anladınız siz.

Onlara lafım yok bende bi kuaföre markete yakın mesafelere arabayla gidenlere hayretler içinde bakıyorum misal örnek vereyim adamın işyeri evinden 30 40 km uzaklıkta toplu taşımayla 2 saate gitcekse arabayla 45 dakika 1 saate gidiyor zaman tasarufu oluyor

Buna %100 katılıyorum. Ama bu düzenin oturması için önce eğitim sonra da gelişmiş toplu taşıma ve planlı bisiklet yollarının belediyeler ve devlet tarafından sağlanması gerekiyor. Bence İstanbul'un bu saatten sonra kurtulma şansı yok, yapılacak tek şey toplu taşımayı daha da geliştirmek olur, bisiklet için çok geç artık. Küçük şehirlerde(nüfusu 1.5 milyon ve daha az) ise bence şehrin her tarafında bisiklet yolları olmalı, Avrupa örneğindeki gibi her tarafa park yapılamamalı ve ücretli olmalı, işte o zaman bisiklet kullanımı artar. Buna ek olarak her ailenin arabası olması fikrini de savunuyorum daha önceki mesajımda belirttiğim sebeplerden ötürü ama fiyatlar bu haldeyken imkansız tabii. Dandik teneke gibi arabalara bile 50 bin tl verilen dönemdeyiz. Dediğim gibi bu işin başlangıcı eğitimden geçiyor.

• Ülkenin gelişebilmesi için, öncelikle eğitim şart. Kalifiye eleman gücümüz yok olanlarda beyin göçü ile başka ülkelere gidiyor.

Bir çocuk 1.sınıftan üniversiteye kadar sağlam yetiştirilmeli ve neye eğilimli ise ona yönlendirilmeli. Lise de onun teorik derslerini almalı üniversitede de tamamen pratik. Kafamda bir proje var ama buraya yazmak ile bitmez.

2.si üretim yok kardeşim. Elin gavurunun ürettiği Mercedes, Audi, İPhone, BMW, Boing, Airbus, Samsung vs.vs'si var ya bizim. Bizim bir markamız bile yok. Olanın bile parçaları hepsi dışarıdan. Bu şekilde nasıl ekonomik olarak büyüyebilirsin ki. Dışarıdan gelen bir girdi yok.

Almanyada en son 2018 yılında asgari ücret 1700 euroydu. Yani bizim paramızla 1700tl oluyor. Biz burada ekmeği 1tl'ye alıyorsak orada da adam 1 euroya alıyor.Ama hayat çok daha ucuz öyle böyle değil. Orada asgari ücrete geçinirsin rahatça ama burada imkansız. Burada en düşük kira 900-1000tl, faturalar hepsi 500tl sana ne kaldı 500tl bunla eve yemek malzemesi mi alıcaksın, yol parası mı yapacaksın, çocuk mu okutacaksın ya da elbise felan mı alacaksın ya da hiç çoluk çocuğunla insan gibi bir resteuranta gidip yemek yiyebilecekmisin ? Gerek yok ki daya bulguru ye.

Elin Avrupasında benzin 1.5 euro litresi bizde 6.3tl. Şimdi adam bunu duyunca kafa başka basıyor 1.5 euro 9tl eder. Yahu öyle değilki adam 2000 euro maaş alıyor 1.5euroya 1lt benzin alıyor ya sen sen 2000tl maaş alıyorsun 6.3tl'ye 1lt benzin alıyorsun tam 4 kat pahalı alıyorsun yakıtı. Geçen adama soruyorlar benzine zam geldi ne düşünüyorsunuz adam bana fark etmez ben hep 50tl'lik atıyorum diyor. :) Akla bakarmısın bu adam eskiden 12lt benzin alırken şimdi 8lt alabiliyor aynı fiata ama farkında bile değil. İşte onun için eğitim şart kardeşim.

Biz 2000tl maaş alıyoruz hadi Avrupaya tatile gidelim desek euroya çevirsek 350euro yapıyor. Avrupalı buraya gelecek olsa 2000euro alıyor burada TL yapıyor 12000tl ediyor. O burada hayat yaşar 1 ay biz oraya uçakla gideriz tekrar biner geri geliriz en fazla :)

Gelişmişlik farklı bir şey arkadaşlar. Önce refah...

• Misal adam orada sıfır arabaya 35-40 bin euro veriyor. Biz aynı arabayı almak için yaklaşık 300-400 bin tl çıkarmalıyız ki alalım.

Çok basit bir hesap. Almanya'da sıfır bir Mercedes arabasının fiyatı,bir asgari ücretlinin maaşının 20-25 katı (35-40 bin euro)

Türkiye'de sıfır bir Mercedes arabasının fiyatı asgari ücretlinin maaşının 175-200 katı.(350-400 bin tl)

Sadece araba olarak değil, her alanda çok daha ucuz yaşıyorlar bizden. Youtube'tan almanyada alışveriş videolarını izleyebilirsiniz.

• 44 yaşımda ehliyet aldım :) İkinci el bir araba almayı düşünüyordum . Artık düşünmüyorum kredi çekip almam gerek kredi faizleri çok fazla, diğer nokta yukarıda bazı arkadaşların bahsettiği yüksek vergi sebebiyle tabir yerindeyse bit pazarına nur yağmış misali 10 bin tl lik ikinci el araçlar olmuş 20 bin ;

Allah sonumuzu hayır eylesin pek iyi görünmüyor ekonomik gidişat.

Üretmemiz lazım ama sürekli üretmeden tüketiyoruz.

Otomotiv dünyasına kendi markamızı üretip koysak bile bu vergilerle pek tutulmaz.

• Demirbey01 hocam, dediğin gibi; Allah sonumuzu hayır eylesin.

sanki normal birşey gibi faiz hayatların tam ortasında. çok açık bir üslupla tehdit edilmemize rağmen acıdır ki herşey ve hemen hemen herkes, faiz bataklığında.

Allah sana ve senin gibilere bu bataklığa düşmeden istediklerini alabilmeyi nasip etsin, İnşaallah.

• otomotiv sektörün de sigortacılık olarak faaliyet göstermekteyim. Hali hatrı sayılır, bir orta düzeyin bir tık üstü firma da çalışmaktayım. Kredi oranlarının bu kadar artması, sektörü bitirdi. Renault symbol araç yürüyen teneke klasmanın da fakat bu araba 100 BİN TL civarına dayadı. Renault emekli aracı olarak görülmektedir. Saygıdeğer emeklim, renaultun tenekesini alacak bir güce bile sahip değil iken, diğer segment ve farklı model araçların alınması imkansızdır. Ülke olarak otomotiv ve inşaat sektörü olarak büyüme hedeflenir ise mecburen bunu meslek yapan insanlar da vatandaşa dayar. Krediler düşük olsa yine de borca girip alabiliyordu. Şimdi onlar da akıllandı. O satılan bütün araçlara bir göz atın. Yüzde 70 oraninda Otv indirimli satislardir. Memleketin cogunda yuzde 90 oraninda engelli raporu var da satis oluyor.

Saygilar, iyi forumlar...