GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ekim 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Cfs nin cok uzun vade tablolarina baktim ocak-subat arasi periyotta turkiyeye hep sibirya sistemleri vermis balkan cok az tabiki boyle olcak demiyorum ancak uzun vadede sibirya goz kirpiyor eger sibirya aktif olursa accunun tahmini yatar

Sibirya YB bize çok sık sistem yollamaz. Birkaç sistem gönderebilir. Fakat bölgesindeki etkinliği dolaylı yoldan yaptığı etkiler ile polar sistem almamızı da kolaylaştırabilir. Hem telefonda olduğum için hem de konu dışı olacağı ayrıntısından bahsetmeyeceğim. Kısaca Accuweather tahmini tutmayacak diyebilirim. :)

Ekleme : CFS uzun vade takip etme, tutmaz.

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Cfs uzun vadeye mutlu olunmak için bakılır :D
    Bu arada asıl sibiryanın 2017de çıkmasını bekliyorum daha fazla yazma gereği duymuyorum konu dışına çıkarız yoksa neyse ecmwf bu güncelleme kader etkisi yaratır burda gelicek güncelleme sistemi belirler :)

• Gfs'nin göstermiş olduğu sistem kutbi girdaba bağlı bir sistem bu kutbi girdabın nerden geldiğini bir kere görmemiz lazım. Okyanus üzerinden geldiği için cılız bir soğuma ile gelicek sistem 2 Şubat 2015'de nasıl 90 km lodos yapmıştı bu sistemde de fırtınası güzel olabilir

Sadece bir Kardelisi ve Hava tahmincisi ...

• Cfs uzun vadeye mutlu olunmak için bakılır :D
    Bu arada asıl sibiryanın 2017de çıkmasını bekliyorum daha fazla yazma gereği duymuyorum konu dışına çıkarız yoksa neyse ecmwf bu güncelleme kader etkisi yaratır burda gelicek güncelleme sistemi belirler :)

Böyle bir Sibirya mı gelicek :D

• Gfs'nin göstermiş olduğu sistem kutbi girdaba bağlı bir sistem bu kutbi girdabın nerden geldiğini bir kere görmemiz lazım. Okyanus üzerinden geldiği için cılız bir soğuma ile gelicek sistem 2 Şubat 2015'de nasıl 90 km lodos yapmıştı bu sistemde de fırtınası güzel olabilir

1 Şubatta Bulgaristan WRF modelinin 120 km civarında rüzgar gösterdiği Tekirdağ Saray-Kıyıköy yoluna gitmiştim. Uçmuştum, 90 km'den fazla olduğuna eminim. :D Kutbi girdap tamamıyla Avrupa geneline inmişti. Öyle birşey beklemeyin. Bu arada Okyanus üzerinden gelen bir sistemin cılız olacağını neden düşünüyorsunuz?

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• 1 Şubatta Bulgaristan WRF modelinin 120 km civarında rüzgar gösterdiği Tekirdağ Saray-Kıyıköy yoluna gitmiştim. Uçmuştum, 90 km'den fazla olduğuna eminim. :D Kutbi girdap tamamıyla Avrupa geneline inmişti. Öyle birşey beklemeyin. Bu arada Okyanus üzerinden gelen bir sistemin cılız olacağını neden düşünüyorsunuz?

Kendisinden sıcak bir denizin üstünden geçen soğuk hava dalgası ister istemez ısınır zaten, o sistemde de Avrupa'ya taş çatlasa -6'lar inmişti Şubat olmasına rağmen :) O sistem de kutbi girdabın doğusun da kaldığımız için bol bol lodos yemiştik

Einmal editiert, zuletzt von devre disi ()

• Sibirya YB bize çok sık sistem yollamaz. Birkaç sistem gönderebilir. Fakat bölgesindeki etkinliği dolaylı yoldan yaptığı etkiler ile polar sistem almamızı da kolaylaştırabilir. Hem telefonda olduğum için hem de konu dışı olacağı ayrıntısından bahsetmeyeceğim. Kısaca Accuweather tahmini tutmayacak diyebilirim. :)

Ekleme : CFS uzun vade takip etme, tutmaz.

Ben tutmasından bahsetmiyorum uzun vadede sibirya etkin o gozukuyo boyle olursa accunun tahminin yatar

• Gayet güzel gidiyor

Berbat gidiyor.

Bazılarının çok üzülme sebebi Ekim ayında olduğumuzu unutmalarıdır. Biz 0 izoterminin girmesini bekleyerek hata ediyoruz. Ekim ayında olduğumuzu unutturan şey ise günler öncesinden bugünü yani 12 - 13 Ekim'i gösteren karlı sistem göstermelerdir modellerin. 1 ay daha sabredelim.

AF-YOK

• Berbat gidiyor.

Bazılarının çok üzülme sebebi Ekim ayında olduğumuzu unutmalarıdır. Biz 0 izoterminin girmesini bekleyerek hata ediyoruz. Ekim ayında olduğumuzu unutturan şey ise günler öncesinden bugünü yani 12 - 13 Ekim'i gösteren karlı sistem göstermelerdir modellerin. 1 ay daha sabredelim.

168 den sonra bozdu maalesef. Haklısın ekim ayindayiz daha beklememiz lazim. Bizim milletimizin genel özelligi, sabirsiz olmamiz :)