9 Şubat (Kışın 2. fazı) Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • wildleo1907 Hocam bu sabahki diyagram ve modellere baktığınızda sistem - kaç ile giriş yapacaktır?Yağışın cinsi gördüğüm kadarıyla Pazartesi öğle saatlerinde direk kar şeklini alacak il genelinde.Sistemin ömrü kaç gün sürer ayrıca blocking ihtimali devam ediyor mu? Bunları söylemeniz biliyorum zor ama son modele göre ufak bir değerlendirme rica etsem.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Einmal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()

• Aslında bu soruların çoğuna cevap verdim yukarıda ama toparlamak gerekirse -6 sabah saatlerinde yağışları karla karışık yağmura çevirecek öğleden sonra -7'nin girmesi ile il genelinde kar yağışları başlar. Ömrü şu anda belirsiz, zira blocking ihtimali halen mevcut eğer olmazsa 11 Şubat'a kadar yağış aralıklarla devam edecek, 6 Şubat Cuma günü devamı konusunda bir öngörü yapabiliriz. benim şahsi kanaatim 9 Şubattan itibaren kışın bitimine kadar kısa aralıklarla orta kuvvette ve üzerinde birçok sistem alacağız. Azor batı avrupadaki güçlü konumunu devam ettirirse arctic bölgeden kopan kuvvetli soğuklar jet akımları vasıtasıyla romanya kırım bandından ülkemize giriş yapmaya devam edecek. Sibirya şu anda uvertür durumunda onun da bir son sözü olacağını düşünürsek kış kapıda demek yanlış olmayacaktır.

• Aslında bu soruların çoğuna cevap verdim yukarıda ama toparlamak gerekirse -6 sabah saatlerinde yağışları karla karışık yağmura çevirecek öğleden sonra -7'nin girmesi ile il genelinde kar yağışları başlar. Ömrü şu anda belirsiz, zira blocking ihtimali halen mevcut eğer olmazsa 11 Şubat'a kadar yağış aralıklarla devam edecek, 6 Şubat Cuma günü devamı konusunda bir öngörü yapabiliriz. benim şahsi kanaatim 9 Şubattan itibaren kışın bitimine kadar kısa aralıklarla orta kuvvette ve üzerinde birçok sistem alacağız. Azor batı avrupadaki güçlü konumunu devam ettirirse arctic bölgeden kopan kuvvetli soğuklar jet akımları vasıtasıyla romanya kırım bandından ülkemize giriş yapmaya devam edecek. Sibirya şu anda uvertür durumunda onun da bir son sözü olacağını düşünürsek kış kapıda demek yanlış olmayacaktır.

Teşekkür ederim kafamdaki soru işaretlerini ortadan kaldırdı bu açıklama.Zahmet verdim elinize sağlık.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• İstanbul için yer seviyesi sıcaklıkları özellikle sahil kesimler için hiç uygun değil en azından şuan için...
    Ben çok fazla sistemin değişiceğini düşünmüyorum belli bir rakım seviyesi altında kalan bölgeler sulu kar ve hafif kar serpmeleri ile yetinecektir.
    Çok fazla heyecanlandıran bir sistem değil beni ama tabiki atmosfer bu son 2 gün kala bile herşey değişebilir.
    Hayırlısı diyelim...

• Şahsen ben 0-100 filan arası yüksekliğe pek inanmam Çatalca ile istanbul merkez arasında sistem olunca sıcaklık farkı 7 dereceye gördüm ben

Bu teorik olarak böyle sistem zamanları basınç gibi etkenler çok etkiliyor ben lisedeyken okulum biraz daha karasal bir bölgedeydi 650 rakımda olmasına rağmen 24-25 derece Samsun sahilde ama sisli olduğundan 10 dereceyi geçemiyordu bu günlerce böyle oldu ve her senede olur mart-nisan aylarında :)

• Bu teorik olarak böyle sistem zamanları basınç gibi etkenler çok etkiliyor ben lisedeyken okulum biraz daha karasal bir bölgedeydi 650 rakımda olmasına rağmen 24-25 derece Samsun sahilde ama sisli olduğundan 10 dereceyi geçemiyordu bu günlerce böyle oldu ve her senede olur mart-nisan aylarında :)

Biz 6 Ocakta çok iyi gördüm
    İst merkez -3 iken biz -11 idik :D :D :D :D

• Yavaş ama kararlı ve her güncellemede daha iyisini göreceğiz, 9 Şubat sadece yeni bir başlangıç olacak devamı kısa aralıklarla gelmeye devam edecek...

• Yavaş ama kararlı ve her güncellemede daha iyisini göreceğiz, 9 Şubat sadece yeni bir başlangıç olacak devamı kısa aralıklarla gelmeye devam edecek...

Ustad kar ecmwfye gore 2 gun suruyor ve yahis fazla bunun 3 gune sarkma olsiliga varmi canakkalede cevap icin simdiden tesekkurlee