Şubat Ayı Sistemleri - 3 Sistem, 1 olası Efsane

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Gfs'nin desteklediği bu senaryoyu ECMWF hala en ufak bir basınç yerleşimi ile bile desteklemezken boşuna umutlanma derim :)

• http://i58.tinypic.com/1zohk3r.jpg

tüm modelleri tabi de yükleme ama tek bir çikti baz alma
    bu son ecmwf dün 18z çiktisini tutuyor

daha uyum saglanmasi ve de yagislarin deniz seviyesinde ne sekil olacagini söylemek için 48 saat daha takip etmek lazim.

mobil kullanicilari için resimin boyutunu küçültmek ve de sadece link atmak dogru bence

• kibrisa 995hPa gelirse özellikle doguda kalan bölgelere bol yagis getirir
    Adana Sinop hatindan batiya kalan bölgeler ise daha kuru ve ayazli olur

Peki kardeş sen bilgilisin kıbrısa yerleşen 995 mblik alçak basıncın doğusunda kalanlar neden güzel yağış alır

• Ecmwf basinc yerlesimlerinde cok da tutarsiz degil cok degil 2 guncellemede benzer gorunumu alacaktir hatta beteri bile olabilir

ben tam tersini düşünüyorum hocam bence ecmwf sistemi daha batıya indiricek gfs iki güne sistemi batıya konumlandırır diye düşünüyorum.

• ben tam tersini düşünüyorum hocam bence ecmwf sistemi daha batıya indiricek gfs iki güne sistemi batıya konumlandırır diye düşünüyorum.

Eğer güncellemelerde sistemin giriş yönü batıya kayarsa bu kez 11 Şubat gibi giriş yapacak olan sistem Kırımın batısından Marmara ve Batı Karadeniz merkezli olarak ve minimum -14 lerle yurda giriş yapacaktır. Yani ne GFS'in ne de ECMWF'nin kaçacak yeri yok!

• Bu sistem avrupa yakasını kara doyuracak gibi gözüküyor ayrıca Başakşehir silivri Arnavutköy çatalca Beylikdüzü gibi yüksek yerler diğer ilçelere göre daha bol kar alır

• Eğer güncellemelerde sistemin giriş yönü batıya kayarsa bu kez 11 Şubat gibi giriş yapacak olan sistem Kırımın batısından Marmara ve Batı Karadeniz merkezli olarak ve minimum -14 lerle yurda giriş yapacaktır. Yani ne GFS'in ne de ECMWF'nin kaçacak yeri yok!

Hocam tahmin ettiğim gibi GFS akşam görüntülemesi sistemi batıya verdi bence ECMWF'de bu yolda gidecektir. Ben Marmara bölgesini bu 2 sistem içinde en şanssız konumda görüyorum. Yılbaşı sistemi benzeri sistemler diyip geçmek gerek bence.

• Hocam tahmin ettiğim gibi GFS akşam görüntülemesi sistemi batıya verdi bence ECMWF'de bu yolda gidecektir. Ben Marmara bölgesini bu 2 sistem içinde en şanssız konumda görüyorum. Yılbaşı sistemi benzeri sistemler diyip geçmek gerek bence.

1 güncellemeye bakarakda inanmaz kimse böyle devam etmesi lazım senin dediğin olması için daha 1 hafta var

• Bir de bunun nedenini söyleseydiniz

ben sana mgmnin haftalik tahmin haritasini da ispat olarak atiyim

http://i58.tinypic.com/xd817n.jpg

bunun nedeni söylemek saatlerimi alir ama aratirmak iyi bir sey

havayi yönlendiren bazi kurallar var bunlari kavramak önemli

coriolis effect kavramini oku

bu sana ab dönüs yönünü anlatir

bu da nasil bir kibris merkezli bi AB türkiyeye farkli yagis ve sicaklik anomalilerini getirdigini anlatir

birisi Adana /Sinop hatti yerine Antalya Sinop hatti yazmis
    ben katilmiyorum bu fikire

Antalya farkli bi bölge orasi için de orografik etki yaratibeleck durumlar çok güçlü ama iki grup net olarak ortaya çikiyor

bu da Mugla çevreleri ve de Antalya körfezini dögusunda kalan Manavgat Alanya hatti
    bir de daha ender ama o kadar da kuvetli olabilecek Mersinin kiyilariyla Antalya nin Kemer ilçesi tarafi.

• Bu sistem avrupa yakasını kara doyuracak gibi gözüküyor ayrıca Başakşehir silivri Arnavutköy çatalca Beylikdüzü gibi yüksek yerler diğer ilçelere göre daha bol kar alır

Avcılar da var mı içlerinde :D