GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar bi sorum var, dün maslak bu saatlerde -2 gösteriyordu, şuan 8 derece yani 10 derece bi ısınma var çok kısa sürede, bu gelecek sistemi etkilermi sanki birkaç saatte çok fazla ısınmışız, sonuçta dün 10 derece düşecek dendiğinde gece -5 ediyordu ama şimdi 2 derce falana denk geliyor, bu ani ısınmanın sebebi nedir? birde burda sistemler ta karadenizin kuzeyindeyken yorumlanıp yok -20ler falan deniliyordu tabiki şimdi yorumlar -12lere düştü çünkü sonuçta o sistem bizim gibi ılıman bir ülkeye geliyor bizim aşağımız artık akdeniz! bence hiçbirzaman karadenizin kuzeyinde yorumlanan sistem aynı güçte gelemez nitekim yine öyle oldu, az önce istanbul kurusoğuk filan bile denmeye başlandı! kırımdaki sistem buraya gelene kadar tabiki gücünü önemli ölçüde yitirecektir.. bence duymak isteneni değil gerçekten olanı yorumlamak gerekiyor, benim düşüncemdir..

bu ısınma beklenen durumdu zaten. Sıcaklık haritasına dün baktıysanız bu saatlerde soğuk çekiliyordu. Yarın öğleden sonra tekrar girmeye başlıcak. Vurucu darbeler pazartesi öğleden itibaren başlayacak

• Arkadaşlar bi sorum var, dün maslak bu saatlerde -2 gösteriyordu, şuan 8 derece yani 10 derece bi ısınma var çok kısa sürede, bu gelecek sistemi etkilermi sanki birkaç saatte çok fazla ısınmışız, sonuçta dün 10 derece düşecek dendiğinde gece -5 ediyordu ama şimdi 2 derce falana denk geliyor, bu ani ısınmanın sebebi nedir? birde burda sistemler ta karadenizin kuzeyindeyken yorumlanıp yok -20ler falan deniliyordu tabiki şimdi yorumlar -12lere düştü çünkü sonuçta o sistem bizim gibi ılıman bir ülkeye geliyor bizim aşağımız artık akdeniz! bence hiçbirzaman karadenizin kuzeyinde yorumlanan sistem aynı güçte gelemez nitekim yine öyle oldu, az önce istanbul kurusoğuk filan bile denmeye başlandı! kırımdaki sistem buraya gelene kadar tabiki gücünü önemli ölçüde yitirecektir.. bence duymak isteneni değil gerçekten olanı yorumlamak gerekiyor, benim düşüncemdir..

Evet çok güzel bir soru
    bu forumdan böyle meselelerin tartisilmasini bekleriz
    teknik analizler yapilmasi lazim
    haritalari kiyaslamamiz lazim
    bu tür modelerin kisa vadeye girdikce takip edip hatta önden olasi degisiklikleri görmemiz lazim

ama havaforum da ne görüyoruz

bir kaç estah kabartici tahmin

ardindan da ana okullardan bosalmis kaç cm kaç cm ciler

belki bu forumda ki arsiv ( yani çöp) bölümü gerçekten çok faydali çünkü kullanicilarin sadece anlik chat yapmasi bunu gerektiriyor

açikcasi bazi ünlülerin niçin havaforumu takip ettiklerini söylemeleri anlam veremiyorum

Einmal editiert, zuletzt von yaraligöz ()

• sizin gibi değerli,bilgili,zeka seviyesi yüksek biri var neden takip etmesinler(!) :hfyeni (25)::hfyeni (25)::hfyeni (25):

• [w]Öncelikle uzun alıntılar ve konu dışı mesajların tamamı silinecektir.Gelelim diğer konulara nedense arkadaşlar arasında hemen bir sataşma ve kavga etme arzusu var.Bunun sebebini anlayamadım.Sizden ricam biraz daha sabırlı olmanız.Mesajlardaki düzensizliğin bende farkındayım ama ne yazık ki site öyle yoğun ki yetişemiyoruz mesaj trafiğine.Eğer bir mesaj ile alakalı şikayetiniz varsa ilgili mesajı bize rapor edin.Biz gerekli işlemi yapalım sizlerde bize yardımcı olun arkadaşlar.Diğer bir konu büyük olsun küçük olsun yaş olarak bir saygısızlık var ortada ve bu aralar iyice belirginleşmeye başladı.Lütfen bu konuda dikkatli olalım.Modeller birazdan geliyor.[/w]

• [w]Öncelikle uzun alıntılar ve konu dışı mesajların tamamı silinecektir.Gelelim diğer konulara nedense arkadaşlar arasında hemen bir sataşma ve kavga etme arzusu var.Bunun sebebini anlayamadım.Sizden ricam biraz daha sabırlı olmanız.Mesajlardaki düzensizliğin bende farkındayım ama ne yazık ki site öyle yoğun ki yetişemiyoruz mesaj trafiğine.Eğer bir mesaj ile alakalı şikayetiniz varsa ilgili mesajı bize rapor edin.Biz gerekli işlemi yapalım sizlerde bize yardımcı olun arkadaşlar.Diğer bir konu büyük olsun küçük olsun yaş olarak bir saygısızlık var ortada ve bu aralar iyice belirginleşmeye başladı.Lütfen bu konuda dikkatli olalım.Modeller birazdan geliyor.[/w]

Ben ne demiştim.:D Samet bey sopayı bıraktı ama bu sefer fırçaladı :D

• :)katılıyorum aslında dediğin saçma durumları biraz dağıtmak için sordum hem de gerçekten merak ediyorum, mesela 14ünde bi sistem var dediler, neden kutuplarda birbirinden kopup 1 hafta arayla 2 sistem geliyor neden birleşerek gelemiyor? istanbulda hiç eski karın üzerine yeni karın yağdığını göremedim sadece 87 de:)

• sizin gibi değerli,bilgili,zeka seviyesi yüksek biri var neden takip etmesinler(!)

ne yazdiysam hepsi yerinde

saydiklarimin hiç birisini bulamiyorum ve de 100lerce sayfalik konusmalarinizin arasinda bir çok hemfikir kisilerin bu meseleri ortaya çikartigini da görüyorum

bilgi almak için girdim ve de hiç bir sey anlasilmiyor yazdiklarinizdan diye

hele bi de tahmincilere söz laf atiliyor cm ler gelmedi diye

ama sizler burayi mekaniniz haline getirdiniz
    bu durumdan belki çok keyf aliyorusunuiz

ama sonuç yine degismiyor çünkü ben yeni güncellemelerden yorum okumak istiyordum ama maalesef yine senin gibi lerin paylasimlarina denk geldim

farkindaysaniz bu konularin kuruculari sizlerin çogu zaman sorulariniza ne kadar ilgili davraniyorlar adamlari biktirdiniz ayrica sadece onlari degil tabiki