Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Storm Chaser hocam bulut tepe sıcaklığı yer yer -78'C yi buluyor. Bu sıcaklığın bu denli düşük olması oraj şiddetini etkiliyor mu?

Yani şimşeklerin şiddetini artırır ama hortum veya süperhücre hakkında bilgi vermez. Bölgede tam anlamıyla bir yıldırım fırtınası var. Hortum için CAPE yetersiz kaldı dün Iowa Gilmore'da hortum anında 3000'di bugün 2000 en üst yer.

• Yani şimşeklerin şiddetini artırır ama hortum veya süperhücre hakkında bilgi vermez. Bölgede tam anlamıyla bir yıldırım fırtınası var. Hortum için CAPE yetersiz kaldı dün Iowa Gilmore'da hortum anında 3000'di bugün 2000 en üst yer.

Hocam bulut tepe sıcaklığı ve yer seviyesi sıcaklıkları arasındaki fark ne fazla olursa orajın veyahut yağışın şiddeti de o kadar fazla oluyordu değil mi?

Örnek vermek gerekirse bir bulutun tepe sıcaklığı -60'C ve yer seviyesi sıcaklığı 10'C arada 70'C 'lik bir fark var. İkinci bir bulutta ise tepe sıcaklığı -65'C yer seviyesi sıcaklığı 15'C aradaki sıcaklık farkı 80'C. Yani ikinci buluttaki yağış veya oraj şiddeti daha da fazla oluyordu değil mi?

• Hocam bulut tepe sıcaklığı ve yer seviyesi sıcaklıkları arasındaki fark ne fazla olursa orajın veyahut yağışın şiddeti de o kadar fazla oluyordu değil mi?

Örnek vermek gerekirse bir bulutun tepe sıcaklığı -60'C ve yer seviyesi sıcaklığı 10'C arada 70'C 'lik bir fark var. İkinci bir bulutta ise tepe sıcaklığı -65'C yer seviyesi sıcaklığı 15'C aradaki sıcaklık farkı 80'C. Yani ikinci buluttaki yağış veya oraj şiddeti daha da fazla oluyordu değil mi?

Çok genelgeçer bir cümle ama oraj için evet. Yağış için yağışa geçebilir su miktarı gibi yan faktörlerle özellikle tropikal bir siklon aynı bulut sıcaklık farkındaki bir orajdan daha fazla yağış bırakabilir.

• 43 bin strike... hava-simsek3232 hava-simsek3232

Fabrizio Romano on Twitter
    “Napoli are trying to sign Kim Min Jae from Fenerbahçe to replace Koulibaly as Luciano Spalletti confirms: “He’s kind of player for Napoli level - Kim is…
    twitter.com

Einmal editiert, zuletzt von Palanci ()

• Bir gözüm de Sofya'da elbette 2 derece daha düşmesini bekliyorum sıcaklığın yaklaşık 23 gibi kar yağışının başlamış olması beklenmekte.

Etkili Haber on Twitter
    “Ünlü ekonomi blogu Zerohedge, Türkiye'nin altın rezervlerinin dolar bulmak için rehin gösterilmek üzere Londra'ya aktarıldığını iddia etti.”
    twitter.com

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Kimse paylaşmamış ama ABD-kansas ta tornado etkili oldu yaklaşık 1000 binanın zarar gördüğü rapor edilmiş

T.C. İçişleri Bakanlığı on Twitter
    “Mersin'in Mezitli ilçesindeki Polisevine saat 23.00 sularında kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlenmiş, çıkan çatışmada 2 Polisimiz yaralanmıştır...…
    twitter.com

PXL_20220430_011621090.jpg?w=632

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Adamlar resmen canlı yayında tornado takibi yapıyorlar ve yerel fırtına avcıları ve meteorologlarla da ara ara canlı bağlantıdalar..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Adamlar resmen canlı yayında tornado takibi yapıyorlar ve yerel fırtına avcıları ve meteorologlarla da ara ara canlı bağlantıdalar..

Keşke bizim ülkede de böyle olabilse... Hem ülkemizdeki meteorolojik koşullar gereği hem de ülkedeki diğer etkenler gereği çokta mümkün bir şey değil...

• Keşke bizim ülkede de böyle olabilse... Hem ülkemizdeki meteorolojik koşullar gereği hem de ülkedeki diğer etkenler gereği çokta mümkün bir şey değil...

Bizim ekstrem dediğimiz hadiseler amerikalılar için göz damlası ülkemiz meteorolojik olarak son derece durgun bir coğrafya aslında üstüne amatörlere sallayan çok bilmişlerle ve maddi imkansızlıklar da cabası

• ABD'de bu tarz işlere ayrılan bütçeler, ekipler kanallar var, oda normal adamlar her sene bu Tornadolarla yaz kış karşılaşıyorlar, üstüne sonbahar ve ilkbahar-yaz dönemlerinde kasırgalarla hem doğu hem de batı sahilleri mücadele ediyor. Kışında meşhur kar fırtınaları var:) Yani senenin her mevsimi olay olay olay:) Türkiye ise sıra dışı hava olaylarına fazla rastlanan bir yer değil her ne kadar son yıllarda bir artış olsa da..

• Oklahoma City'nin kuzeyi ve kuzeybatısında olan uzun hatta bulu tepe sıcaklıkları yer yer -73'C 'ye kadar iniyor. Uzunluğu hemen hemen 200-202km kadar.

• Amerika'nın iç kesimlerinde Cuma günü 25-30 derecelerden yaklaşık 5-0 derecelere düşüş olacak. Denver, Laramie, Cheyenne, Colarado Springs kentlerinde kar yağışları görülme ihtimali bulunuyor.

Denver

Colorado Springs

Cheyenne

Laramie'de yaklaşık 22°C'den yaklaşık -10°C'ye düşüş gözlemlenebilir.