6 Ocak Polar Sistem Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Erciyes dağında bile okadar kar yoktu hayret ettim Marmara ve Karadeniz çok şanslı umarım bu hafta buraya bir kar tanesi düşer yada 16 sında :(((((

• karadeniz kıyıları dahi kar alacak karadeniz için süper bir sistem geliyor trakya şansız görünüyor yağış açısından bakalım ilerleyen saatlerde değişebilir

Einmal editiert, zuletzt von Trakya90s ()

• aksamki gfs de siklonda olusmus.modeller yeni bir cehreye burundu.yagis sikintisi olmaz.sadece trakyada o sikinti var.oda belli degil.karadeniz batisindan dogusuna kara gomulmus.istanbul ve ankarada guzel.bide ecmwf yi gorelim bakalim..

peki soğuğun güneye inme ihtimali var mı sizce suriye sınırına kadar

• semih hocamın ikinci tahmini 14 ocak sistemi ALLAH nasip ederse tutacak gibi gelişmeler iyi yönde pazar gününe modellerde iyice yansıyacak diye düşünüyorum tarih 1-2 gün ötelenebilir .... bu sistemde ise batı karadeniz sahilleri coşacak gibi duruyor orta karadeniz fazla nasiplenemeyecek gibi duruyor doğu karadeniz ise orta kuvvette yağış alır diye düşünüyorum oda trabzonun doğusu rize ve artvin kıyıları(15 - 20 cm)

Einmal editiert, zuletzt von yasin5385 ()

• semih hocamın ikinci tahmini 14 ocak sistemi ALLAH nasip ederse tutacak gibi gelişmeler iyi yönde pazar gününe modellerde iyice yansıyacak diye düşünüyorum tarih 1-2 gün ötelenebilir .... bu sistemde ise batı karadeniz sahilleri coşacak gibi duruyor orta karadeniz fazla nasiplenemeyecek gibi duruyor doğu karadeniz ise orta kuvvette yağış alır diye düşünüyorum oda trabzonun doğusu rize ve artvin kıyıları(15 - 20 cm)

önümüzde efsane adayi 6 ocak var sen 14 ocağa uctun :D

Doğu nasiplenirse orta karadeniz de nasiplenir samsun-hopa hattı kardeştir :)

• Karadeniz kiyilari dahil kar alacak diyen arkadaslar karadeniz sahili her sene yogun karlar aliyor karadenizin yagis skntisi olmaz hcbr zaman. Karadeniz demek dek demektir

• orta karadenizin normalin altında yağış alması dağların kıyıya uzak olması vede yükseltisinin az olmasından kaynaklıdır...doğu karadenizde ise bu tam tersi oda trabzonun doğusu boyunca kalan kısımdır ....bu sistemde kıbrıs dağları dahi fazlasıyla nasiplenecek inş. hatta saatte 80 - 100 km esen rüzgar kıbrısta ciddi sıkıntılara neden olabilir... bomb şehirler sakarya kocaeli zonguldak bartın düzce ve istanbulun anadolu yakası ...avrupa yakası kuru soğuk daha fazla etkili....iç anadoludada nispeten yağışlar görülecek... ankara en etkili yağışlarını sibirya sistemi hemen sonrası akdenizde gelen ab ile olmuştur arşive bakabilirsiniz...

• orta karadenizin normalin altında yağış alması dağların kıyıya uzak olması vede yükseltisinin az olmasından kaynaklıdır...doğu karadenizde ise bu tam tersi oda trabzonun doğusu boyunca kalan kısımdır ....bu sistemde kıbrıs dağları dahi fazlasıyla nasiplenecek inş. hatta saatte 80 - 100 km esen rüzgar kıbrısta ciddi sıkıntılara neden olabilir... bomb şehirler sakarya kocaeli zonguldak bartın düzce ve istanbulun anadolu yakası ...avrupa yakası kuru soğuk daha fazla etkili....iç anadoludada nispeten yağışlar görülecek... ankara en etkili yağışlarını sibirya sistemi hemen sonrası akdenizde gelen ab ile olmuştur arşive bakabilirsiniz...

Burası Samsun bana pek uzak gelmedi dağlar :)