Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bak kardeşim sen bu işten zevk al geliştir kendini sen ve senin gibi Psikolojiye girenler kendi kendini üzer sıkıntı verir kendine karamsarlık iyi değildir benim bi öğrencim bu kar sevdası bu model davasından psikolojisini bozdu soğuk kanlı temkinli ol yazık degmez

• Arkadaşlar önümüzdeki sistemi konusacak çok vakit var. Şuan içinde bulunduğumuz sistemden hala umudum var siverekte hava sıcaklıgı yarım saatte 5 dereceden 1dereceye düstü ve sulu kar ve kar yagışı başladı. Bu gece bölge geneli herseye gebe gibi.

• 17-18-19'unda yağış ihtimali yüksek. Hatta 20-21'e kadar da sarkabilir. Diyagramlar da destekliyor. Gfs dışında Ecmwf, gem gibi modeller yağışı verdi. Allahın izniyle kar alırız. Ama miktar ve günü net değil. Bu arada Mgm de Salı, çarşamba ve perşembeye kar verdi zaten. Her zaman söylerim. Sıcaklık tahmininde Gfs'den şaşmayın ama yağış tahminlerine hemen inanmayın. Diğer modellerden ve diyagramlardan da faydalanın...

• Sıklon geç oluşacak rüzgar yönü ve hızı iyi jetleri musait tek nokta sistem nerden dalacak ecmf ve gfs kararsız bu konuda ao ve nao seyri bu sistemi bize veriyor diagram senaryoları yagisi gösterdi soğuk çok da kuvvetli olmasa iyi ama su an bi sıkıntı yok sıklon belirince soğukta hafif kırılma olur ha 700 700 750 hPa wertikalalbew (dikey hiz) geçen sisteme göre iyi nem taşınımi güzel Doğu Akdeniz'de sıklon olusmali haytayaçıklarındada olusabilir daha batidada ama çok derin degil bu sanal atmosfer doğal oluşacagi yalnız Allah bilir

:4722. PAtron,., İnşallah yüzümüz kara çıkmayacak, gunlerdir bu tarihleri işaret ettim bizim için tepki aldım, millet ümidini kestiği zaman Yusuf'a bişey söylemiştim o bilir, neyse son görüntüler değişmezse ki çok fazla bir değişiklik olmaz bölge geneli olarak kar alacağız, en iyisini Allah bilir,.

• Neye göre olmayacak yağış bilmiyorsunuz bu işi moral bozmaya in bari jetleri gormuyormusun veya jet stream nedir bilmiyorsun bu sistem kar getirir ama miktarı belli değil bi 850 ye bak bi yağışa bak yorum at çocukluğun alemi yok

AHMET BEY jet stream bırakın bizde moral çöküklüğü var. Bu konuda bu tarz yazmamda bu yüzden. Ben wunderground maplerinde 17 18 den itibaren yb lerin analoduya yerleşme durumlarını gördümm. Kuru soğukta olabilir. 2012 dede son 2 güne kadar meteroloji sadece kuru soğuk diyodu ne oldu tarihi bi kar aldıkk. Şimdide var diyor yarın inş. böyle ihtimal olmaz ama yb ler baskın çıkarsa değiştiirir. Şuan her iki ihtimalde mevcut. SOĞUK konusunda sadece canım sıkıldığı için yazdım o yazıyı. Anteptekar hemşerimde bilmediğinden değil bir türlü gelmeyen alamadığımız karlı sistemlerin can sıkıntısıyla yazmıştır muhtemelen. Yusufum bize hüsnüzan ettiğin için sanada teşekkür ederim.

• Saat 9:00-9:30 arası son Ecmwf güncellemesi(Soğuma-yağış), saat 10:30-11:30 arası da gfs diyagram güncellemesi ile ilgili yorumlarımı paylaşacağım....

Kral hocam ben wunder maplere baktım...sadece 17 sinde yb ve kurusoğuk gördüm. Hocam inş. Siz güzel bişey söylersinizzz bekliyoruz.

• Kral hocam ben wunder maplere baktım...sadece 17 sinde yb ve kurusoğuk gördüm. Hocam inş. Siz güzel bişey söylersinizzz bekliyoruz.

Wundermap'lar Gfs verilerini kullanıyor ve henüz Gfs yağış verilerini henüz modellere(ayın 18'i hariç) yansıtmadı. Bundan dolayı yüksek basınç görmen normal...

• Bana göre yağış az çok belli yalnız tek korkum soguğu kırılma egilimiyagista sorun yok ama az ama cok bi yağış var vede 23 ten sonra asıl bomba bakın şu yaşadığımız sistemin sıklon atmosfer dizilerini bozdu ama yukardaki soluğu bize çekecek bir ikincisi yükseklerde özellikle iskandinav sibirya yükseklerde ağır hareket eder özetle ben azor veya iskandinav yükseğinin bize asagilanacagini zannetmiyorum vede 2324 te Yeni bi soğuk girişi olacak gibi buda bu patern in devam edeceğini gösterir ecmwf yağış diagramlari 00z run yagisi verdi ve ecmwf 120saatteyağışa tutarlidir

• Bana göre yağış az çok belli yalnız tek korkum soguğu kırılma egilimiyagista sorun yok ama az ama cok bi yağış var vede 23 ten sonra asıl bomba bakın şu yaşadığımız sistemin sıklon atmosfer dizilerini bozdu ama yukardaki soluğu bize çekecek bir ikincisi yükseklerde özellikle iskandinav sibirya yükseklerde ağır hareket eder özetle ben azor veya iskandinav yükseğinin bize asagilanacagini zannetmiyorum vede 2324 te Yeni bi soğuk girişi olacak gibi buda bu patern in devam edeceğini gösterir ecmwf yağış diagramlari 00z run yagisi verdi ve ecmwf 120saatteyağışa tutarlidir

Soğuk ta kırılma olabilir doğrudur. 12Z akşam Gfs güncellemesi, yine en sıcak senaryolardan biri gibi. Diyagramlar gelince belli olur. Evet Ecmwf 120 saatte yağışta, Gfs'den çok daha tutarlı. 10 Ocak 2015'te Gaziantep'te kar yağdığında Gfs ancak yağış günü yağışı verdi. Ecmwf çok önce vermişti. Gfs'nin yağış haritalarına bakan arkadaşlar, diyagramları da görmeden umutsuzluğa kapılmasınlar...

• Soğuk ta kırılma olabilir doğrudur. 12Z akşam Gfs güncellemesi, yine en sıcak senaryolardan biri gibi. Diyagramlar gelince belli olur. Evet Ecmwf 120 saatte yağışta, Gfs'den çok daha tutarlı. 15 Ocak 2015'te Gaziantep'te kar yağdığında Gfs ancak yağış günü yağışı verdi. Ecmwf çok önce vermişti. Gfs'nin yağış haritalarına bakan arkadaşlar, diyagramları da görmeden umutsuzluğa kapılmasınlar...

Katılıyorum usta