Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bende inat bu sene kpss ye girecem yüksek puan alırsam inşallah karın çok olduğu yerleri yazacam. Mesela bitlis. Kafaya koydum bıktım artık başka şehirleri izlemekten.

• MehmetCengiz-KRAL  KARcanavarı  PiriReis Hocaların bulunduğum yer merkeze yakın bu yer ama merkeze göre rakımı yüksek,Havanın yağışlı olduğu günlerde Merkeze göre 1 derece soğuk oluyo ama havanın açık olduğu ayaz olduğu günlerde merkezle arasındaki sıcaklık farkını bulamıyorum Mesela MGM dün gece merkez için ölçülen en düşük sıcaklığa 2.7 demiş burada ise Yerdeki sular buz tutmuş Suyun tamamen buz tutması için sıcaklığın kaç derece olması lazım ve merkeze göre sıcaklığı kaç derece düşük.

• MehmetCengiz-KRAL  KARcanavarı  PiriReis Hocaların bulunduğum yer merkeze yakın bu yer ama merkeze göre rakımı yüksek,Havanın yağışlı olduğu günlerde Merkeze göre 1 derece soğuk oluyo ama havanın açık olduğu ayaz olduğu günlerde merkezle arasındaki sıcaklık farkını bulamıyorum Mesela MGM dün gece merkez için ölçülen en düşük sıcaklığa 2.7 demiş burada ise Yerdeki sular buz tutmuş Suyun tamamen buz tutması için sıcaklığın kaç derece olması lazım ve merkeze göre sıcaklığı kaç derece düşük.

Sıfır dercede donar, en kötü ihtimal fark 2,7 derece, tabi mgm'nin verdiği değer ne kadar doğru.

• Eskiden böyle ayazlı havalara kar soğuğu var hava kar havası denirdi benim çocukluğumda ve aynen de denildiği gibi bir iki gün sonra kar yağardı hemde nasıl şimdi durum çok değişti.

• Yerdeki suların buz tutması 2 metre sıcaklığının 0'ın altına düştüğünü göstermez..Topraküstü sıcaklığa bakmak gerek MGM sitesinde bakın orda toprak üstü en düşük sıcaklık değerleri var misal Mardin Nusaybin bugün en düşük sıcaklık 2.0 derece ama Toprak üstü sıcaklığı en düşük -1.7 olmuş..

• eyukan47 çok doğru bir değerlendirmede bulunmuş. Özellikle havanın açık olduğu enverziyonlu gecelerde karşılaşılan bir durumdur. Toprak ısı kaybeder, toprağın hemen üzerindeki katman ısınırken zemin soğur. Topraküstü sıcaklıklarıyla 2 metre sıcaklığını kıyaslayıp aradaki bu farkı görebilirsiniz. Bursa merkezin Uludağ'dan soğuk olduğu günlerde de aynı mantık geçerlidir. Böyle bir tabloyla karşılaştığınızda şaşırmayın.

Einmal editiert, zuletzt von Bay Hava ()

• Yerdeki suların buz tutması 2 metre sıcaklığının 0'ın altına düştüğünü göstermez..Topraküstü sıcaklığa bakmak gerek MGM sitesinde bakın orda toprak üstü en düşük sıcaklık değerleri var misal Mardin Nusaybin bugün en düşük sıcaklık 2.0 derece ama Toprak üstü sıcaklığı en düşük -1.7 olmuş..

İlginç,Ama farklı şey kaydetmiştir burası normaldede zaten soğuk merkeze göre örneğin geçen yıl aralık ortası gibi merkez kky ve kar alırken burada örtü oldu..

• Eskiden böyle ayazlı havalara kar soğuğu var hava kar havası denirdi benim çocukluğumda ve aynen de denildiği gibi bir iki gün sonra kar yağardı hemde nasıl şimdi durum çok değişti.

Aynen öyle ninem öyle dedi hatta az önce :/

Normal bir durum. Açık hava olan gecelerde yüksek kesimlerde soğuma daha fazla olabiliyor...