İç Anadolu Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • kilanli Hocam herkes iç ege güney marmaradan bahsediyor ama bizden bahsetmiyorlar sizce biz de kuvvetli ve hatta yoğun kar alacak mıyız ?

Soğuk un meek3zi orda olduğu için öyle konusliyor ayrıca çoğu marnarali.hic bitlis li konuşuyor mu onlar için normal bu yağışlar en kötü zamanda bile 1 metre kar var nerdeyse.

Gelelim sisteme 6 sında ki sistem hiç sektirmeden geliyor hem ecm hem gfs de sıkıntı yok.ha ne olabilir sıkıntı özelikle doğu kesimlerimizde ilk yoğun ken yağış soğuk sıkıntı olabilir.sonraisnda 8 indeki sistem de fena değil oda istikrar var.ayrica a.b ege de oluşuyor ve hareket ediyor ettikçe a.b derinlesebilor

• 6 sındaki sistem ne yazıkki kayseri için sıkıntı 8 inde yağış iyi ama ondada gidişat sıcaklıkların yükseleceği yönünde gfs de bir tık bozma var sıcaklıklar artmış

• Ben en çok ab leri sevdim .Arkaarkaya geliyor.Yağış sıkıntısı ortadan kalkıyor.AB ler giderken soğuk ile yağış kesişirse kar alıyoruz.Önümüzdeki 3 ab aynı şekilde lodos+yağış+soğuk ve kar.Bence süper.Aslında biz 2016 kışını yaşamış olarak doyumsuz oluyoruz ama bir daha öyle bir konya karaman yılını göremeyebiliriz.

• Yıllardır edindiğim gözlemlere göre Akdeniz çalıştığı sürece bizim Konya ,Karaman bölgesi mutlaka bir şekilde kar alıyor.Üç gün önce beş gün sonra farketmiyor. Bulunduğum bölgede bugün ki yağışı hiç bir model öngöremedi.Hepsi yağmur gösterdi.Sonuç ortada.

• kilanli Hocam Ereğli-Niğde hattı ne durumda? Mgm Cumartesi günü için Konya ve Karaman'ın güneybatısı ile Aksaray'ın doğusu ve Niğde il geneli için kuvvetli kar yağışı uyarısı yapmış ama yapılan uyarı Ereğliyi kapsamıyor gibi geldi bana.

• Kılanlı hocam tahminin soguk girişi ve yagış iç anadolunun batısını daha fazla etkileyecek gibi.

Evet ama biraz temkin ger3kli sabah dediğin gibi 4 unde soğuk olacak ama belki aksehi4 tarafı sıkıntı olmayabilir ama esas 6 sında olacak giriş ve 6 sında sınırda bir sistem yuksekelr bugün olduğu gibi pek sıkıntı çekmeyecek

• kilanli Hocam Ereğli-Niğde hattı ne durumda? Mgm Cumartesi günü için Konya ve Karaman'ın güneybatısı ile Aksaray'ın doğusu ve Niğde il geneli için kuvvetli kar yağışı uyarısı yapmış ama yapılan uyarı Ereğliyi kapsamıyor gibi geldi bana.

Evet gece yağış başlayacağı için ağır kar öngörüyor mgm ama soğuk tam anlamıyla ıstediğimiz seviyeye gece gelmeyebilir pazar günü sabah veya ogl3n gelebilir.ama dediğimiz bölgelerin yüksekleri belkide sistemin en şanslı yeri.konyanin toroslara yakın ilc3leri özelikle.eregli ulukışla tarafı benc3 beklemeli hem yağış şuan da tam ıstediğimiz gibi değil hemde enteresan bir soğuk göstergesi var o gün.tam saydığım yerler ve niğde etrafı 0 in üstünden kalabilir

• 6 sındaki sistem ne yazıkki kayseri için sıkıntı 8 inde yağış iyi ama ondada gidişat sıcaklıkların yükseleceği yönünde gfs de bir tık bozma var sıcaklıklar artmış

8 inde soğuk simdilik sıkıntı da değil ama 6 si tehlikeli.dua edelim derin bir a.b olusssun.8 inde simdilik istikrar var %10 0 in ustunde olasiligi var o ihtimaldr olacaksa vay halimize.yagis ise zamanla degisir

• Hocam toroslara yakın ilçeler bence iyi kar alacak beyşehir seydişehir derebucak hadim bozkır taşkent genel yükselti 1100 mt üstünde.

Öğlen ki yorumda o yüzden konya yi ön plana çıkardım hem soğuk ordan başlıyor hemde yağışın en kuvvetli yeri orda

• ECM 6 si sonrası için pek güzel gelmedi.8 i için hala a.b yi cozmemis olabilir o değişecektir.sonrası yine muamma olacak.12 sinde gözüken durum ise efsane sistemlerden önceki görüntüye benzer görüntüler