Ege ve Batı Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evka-1 de hareket yok şimdilik sabah her yer ıslak iken baya yağdı kar. Ancak tutmadı şimdi yerler kuru ama yağış yok bu saatden sonra yağmaz diye tahmin ediyorum.

• Trakya,Kıyı ege ve Ankara. Ülkenin kuru soğuk ihtiyacını fazlasıyla karşılayan 3 yer. Dibimizde deniz olmasına rağmen bunun nimetini hiçbir zaman kar olarak alamayan tek bölgeyiz. Anca yağmur başka işe yaramaz. Herhangi bi yağışlı sistem izmirden giriş yaptığı anda,saniyesinde soğuk koşarcasına uzaklaşıyor.Başka bi sistemde soğuk ciddi ciddi güney egeye kadar bile indiği zaman ise yağıştan eser kalmaz. Zaten bu ikisini çakıştırdığımızda egeye efsane oluyor (çok çok çok nadir.) .Onun dışında havada uçuşan kar taneleriyle yetinmek bizim tek yapabileceğimiz iştir.İnsanın sinirlerinin bozulmaması mümkün olmuyor malesef. 102. saatlerde bile(ki normalde bu saatler ciddi ciddi ümitlenme saatleridir) 12-15 saat kar gözükmüştü başta,haliyle ümitlendik safiyane duygularla ama her zamanki kazığını attı bize atmosfer. Alçak basınç her zamanki alçaklığını yaptı bize. Her neyse umut fakirin ekmeğidir diyerek gene de bekleriz sonrakileri sorun değil..

• O heveslendiren arkadaşın sanırım bana bir kahve borcu var gerçi iddayı kabul ettiğini söylememişti ama olsun belki ısmarlar =)

Daha da İzmir için yorum yapmam. Gider Aydın için yaparım daha doğru olur. Yok arkadaş bu şehir inanılmaz bir yer. Gündüz vakti yağış almadı inanılmaz. Bu arada gerçekten senden de özür dilerim. Her ne kadar heves ettirsem de verilere göre hakkım vardı.

• Daha da İzmir için yorum yapmam. Gider Aydın için yaparım daha doğru olur. Yok arkadaş bu şehir inanılmaz bir yer. Gündüz vakti yağış almadı inanılmaz. Bu arada gerçekten senden de özür dilerim. Her ne kadar heves ettirsem de verilere göre hakkım vardı.

Estağfrullah hocam işin geyiğinde şamatasındayım çoğu zaman, böyle küçük tatlı atışmalar iyidir =) İzmir böyle işte. Verilere göre evet haklısın Gfs modeli gün boyu hafif-orta şiddette kar verdi. Ben o verilerle genel İzmir karakteristiğini harmanlayıp öyle bir tahminde bulunmuştum. Profesyonel değiliz sonuçta, yarın birgün ben de yanılırım ama vazgeçmemek lazım bu güzel şehri tahminlemekten. Mesela çarşamba gece-perşembe sabah saatleri için ne dersin? Perşembe gündüz sıcaklığı 8-9 derecelere kadar çıkacak ama çarşamba gecesi ve perşembe sabah ilk saatler 0-1 derece civarında olur rahatlıkla. Yağış erken girip bir sürpriz yapar mı mesela 2012 şubat ayında yaptığı gibi? Varsın öğlen ısınsın erisin =)

• Estağfrullah hocam işin geyiğinde şamatasındayım çoğu zaman, böyle küçük tatlı atışmalar iyidir =) İzmir böyle işte. Verilere göre evet haklısın Gfs modeli gün boyu hafif-orta şiddette kar verdi. Ben o verilerle genel İzmir karakteristiğini harmanlayıp öyle bir tahminde bulunmuştum. Profesyonel değiliz sonuçta, yarın birgün ben de yanılırım ama vazgeçmemek lazım bu güzel şehri tahminlemekten. Mesela çarşamba gece-perşembe sabah saatleri için ne dersin? Perşembe gündüz sıcaklığı 8-9 derecelere kadar çıkacak ama çarşamba gecesi ve perşembe sabah ilk saatler 0-1 derece civarında olur rahatlıkla. Yağış erken girip bir sürpriz yapar mı mesela 2012 şubat ayında yaptığı gibi? Varsın öğlen ısınsın erisin =)

O yağacak kadar benden uzak Allah'a yakın olsun. Çok kırıldım ben. Yemin ederim yağsa çıkıp birinin kafasına kar topu fırlatmam.

• Trakya,Kıyı ege ve Ankara. Ülkenin kuru soğuk ihtiyacını fazlasıyla karşılayan 3 yer. Dibimizde deniz olmasına rağmen bunun nimetini hiçbir zaman kar olarak alamayan tek bölgeyiz. Anca yağmur başka işe yaramaz. Herhangi bi yağışlı sistem izmirden giriş yaptığı anda,saniyesinde soğuk koşarcasına uzaklaşıyor.Başka bi sistemde soğuk ciddi ciddi güney egeye kadar bile indiği zaman ise yağıştan eser kalmaz. Zaten bu ikisini çakıştırdığımızda egeye efsane oluyor (çok çok çok nadir.) .Onun dışında havada uçuşan kar taneleriyle yetinmek bizim tek yapabileceğimiz iştir.İnsanın sinirlerinin bozulmaması mümkün olmuyor malesef. 102. saatlerde bile(ki normalde bu saatler ciddi ciddi ümitlenme saatleridir) 12-15 saat kar gözükmüştü başta,haliyle ümitlendik safiyane duygularla ama her zamanki kazığını attı bize atmosfer. Alçak basınç her zamanki alçaklığını yaptı bize. Her neyse umut fakirin ekmeğidir diyerek gene de bekleriz sonrakileri sorun değil..

Çok güzel yorumlamışsınız. Aynen de öyle oluyor hep.. Elinize sağlık.