Dünya Geneli Hava Olayları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • [size=5]Görüntüler İtalya'dan Dün ve Bugüne Aittir...:hfyeni (28)::hfyeni (39)::hfyeni (43)::hfyeni (40)::eek:[/size]

Einmal editiert, zuletzt von UmuTCaN ()

• Zitat von BaFRaLi55 pid='98890' dateline='1408735808'

Fake bu bence:D

Yok sorun yok fake değil :) ben biliyorum buna Toz Hortumu deniliyor en büyükleri böyle Çöllerde olabiliyor Türkiyede Karasal iklimde özellikle İç Anadoluda meydana geliyor :) ama Türkiyede olanlar Çok Büyük olmasada bazen birazcık büyükleri görülebiliyor en iyi örnekler tarlalardır özellikle Temmuz ve Ağustos ortalarında meydana gelir Kırıkkale - Balışeyh - İzzettin bizim köyde örnekleri çoktur minik minik toz hortumları görülebilir :D
    Geçen hafta Nevşehire giderken Mucur - Hacıbektaş arasında Tarladaki beni şaşırttı 500 metre filan ilerde çapı yaklaşık 8 metrelik bir toz hortumu gördük 3 dk filan sürdü sonra kayboldu yüksekliği ise 200 metreye kadar ulaştı :D
    Bu Hortumların su hortumlarından farkı havadan yer doğru değil yerden havaya doğru yükselmesidir :)

• Bunun aynısını Bayramın birinci günü memleketim Mardin/Nusaybin'de Durakbaşı köyünden gördüm yaklaşık 10 dk sürdü.
    Sıcaklık 40 dereceydi ve havada bulut bile yoktu. :)

Bir anda oluştu ve aynen kayboldu.

Sadece havaya doğru yükselen bir toz bütünüydü demekki buymuş. :)

• Zitat von Fırtınakar pid='98892' dateline='1408737860'

Yok sorun yok fake değil :) ben biliyorum buna Toz Hortumu deniliyor en büyükleri böyle Çöllerde olabiliyor Türkiyede Karasal iklimde özellikle İç Anadoluda meydana geliyor :) ama Türkiyede olanlar Çok Büyük olmasada bazen birazcık büyükleri görülebiliyor en iyi örnekler tarlalardır özellikle Temmuz ve Ağustos ortalarında meydana gelir Kırıkkale - Balışeyh - İzzettin bizim köyde örnekleri çoktur minik minik toz hortumları görülebilir :D
    Geçen hafta Nevşehire giderken Mucur - Hacıbektaş arasında Tarladaki beni şaşırttı 500 metre filan ilerde çapı yaklaşık 8 metrelik bir toz hortumu gördük 3 dk filan sürdü sonra kayboldu yüksekliği ise 200 metreye kadar ulaştı :D
    Bu Hortumların su hortumlarından farkı havadan yer doğru değil yerden havaya doğru yükselmesidir :)

Evet, doğru. Bu bir toz hortumudur. Halk arasında dalaz ya da toz şeytanıdır. Çoğunlukla çok sıcak ve kuru havalarda oluşurlar.

• o akımla ilgili orda + ve- kutuplarda bi zıtlaşma olmuştur belirli bi bölge boş kalmıştır çok görülen bi olay değil