GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Temmuz 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • mgm sabah guncellemesinde bu aksam gece yağışı etkili vermemiş sizcede olmaz mı?

• Bugün Giresun'da orta kuvvvette oraj ile birlikte özellikle öğle saatlerinden sonra ve gece genel olarak orta kuvvette zaman zaman ise kuvvetli olmak üzere yağmur etkili olacak.
    Yağışların genellikle iç kesimlerde etkili olması kıyı şeridi ve buna bağlı olarak merkezde ise daha hafif olmasını bekliyorum.

Einmal editiert, zuletzt von UmuTCaN ()

• Zitat von Umut Can Oğuz pid='96738' dateline='1404543712'

Bugün Giresun'da orta kuvvvette oraj ile birlikte özellikle öğle saatlerinden sonra ve gece genel olarak orta kuvvette zaman zaman ise kuvvetli olmak üzere yağmur etkili olacak.
    Yağışların genellikle iç kesimlerde etkili olması kıyı şeridi ve buna bağlı olarak merkezde ise daha hafif olmasını bekliyorum.

umutcan bu geceden beri yağan yagmurlar ordu giresun boyunca ne kadar etkili oldu oraj hafif mi oldu bilgilendirir misin ?

• Zitat von Enes pid='96751' dateline='1404555822'

Gfs orta ve doğu avrupada hep yağış göstermiş türkiyeden bir kaç kütle geçirmiş

Yarın Fransa ve İspanya tekrardan kuvvetli yağışların etkisine girecek...
    Yağışların en çok Almanya ve Fransa arasında etkili olacaktır.
    Ardından Polonya ve Balkanların kuzeyinde etkili olacak.

Ayın 12'sinde Atlas Okyanusu üzerinden yeni bir sistem önce İngiltere'yi ardından Avrupa'nın geri kalanını tekrardan etkileyecek gibi duruyor...

Sıcaklıklarda ise Kuzeybatı Avrupa'da İngiltere-Fransa-Almanya hattında 2 ila 6 derece arasında sıcaklıklar düşüşe geçecek.
    Ayın ortalarına doğru ise Güney Avrupa'dan başlayarak kıta Afrika üzerinden gelecek sıcak havanın etkisine girecek gibi görünüyor.

• umutcan şiddetli oraj ihtimali kalmadı sanırım bu bölge için şuana dek hiç olmadı hafif bile değil ne dersin?

• Zitat von oxe pid='96754' dateline='1404571223'

umutcan şiddetli oraj ihtimali kalmadı sanırım bu bölge için şuana dek hiç olmadı hafif bile değil ne dersin?

Ben şiddetli oraj olacak demedimki; onu söyleyenlere bekle gör diyenlere soracaksın ben dün yaptığım tahminde şehrin kıyı kesimi olan ve merkezi içine alan bölge dışında orta kuvvete ve yer yer kuvvetli yağış ile orta kuvvette oraj beklediğimi ancak şehir merkezi ve kıyı kesimde bu durumun hafif olacağını yazmıştım. ;)

• Zitat von oxe pid='96771' dateline='1404638222'

bugün giresunda nasıl bi hava olucak yagıs iftara kadar kesilir mi umutcan bi cevap lütfen?

Günün geri kalan kısmında hafif yağışlar oluşabilir.Önemli bir yağış bekletim yok.

• afedersin yanlış anladım :D peki bundan sonra bu aksam yarın salı oraj ihtimali nedir yok sanırım yagıs bile az ihtimal.

• Saat 14:00-20:00 saatleri arasında Erzurum-Kars-Ardahan arasında oluşabilecek muhtemel fırtına ve buna bağlı olarak yer yer kuvvetli sağanak yağmur ve dolu yağışına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

• Zitat von Umut Can Oğuz pid='96846' dateline='1404829706'

Malesef oxe, en azından ay ortasına kadar garanti. ;)

mgm cuma cumartesi aşırı ısınma var diyor sivas bile 36 olucak diyor sence biraz abartılı mı düşer mi?

• Ayın 11-12'inde;
    Eskişehir-Ankara-Sivas-Erzincan boyunca 34-36'lar...
    Akdeniz boyunca 33 ila 36'larki nemle birlikte 40'ı buluyor...
    Günedoğu'da Antep-Maraş 38-40'ları bulurken, Adıyaman ve Batman boyunca 40-42'ler,
    Diyarbakır-Urfa boyunca ise yer yer 43 ila 45 arası sıcaklık değerleri ölçülebilecek.

Suriye sınırımızda bulunan Akçakale-Ceylanpınar-Kızıltepe-Nusaybin ile birlikte Irak sınırımıza yakın olan Cizre-Silopi boyunca ise yer yer 46-47'ler ölçülebilecek.

• Resmen kavrulacağız birhafta boyunca

• Zitat von kadir85 pid='96858' dateline='1404837745'

Resmen kavrulacağız birhafta boyunca

Aynen öyle Kadir abi. :)
    Allah sizlerin yardımcı olsun.Ben gene Erzurum'da en fazla 30'u görürüm.