GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Temmuz 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni ay ile birlikte yeni konumuzu açtık.Biraz geç oldu kusura bakmayın arkadaşlar.:)

• Zitat von oxe pid='96598' dateline='1404305822'

samet orajsız bi sistem mi bu daha dogrusu hafif orajlı giresunda nasıl bi oraj bekliyosun?

Çok kuvvetli oraj beklemiyorum.

• Zitat von oxe pid='96600' dateline='1404308055'

mgm cumrtesi yagmuru akdenize kadar cekmiş sizce değişir mi?

Her zaman değişme ihtimali vardır mgm bu ne yapacağı belli olmaz:)

• Samet abi konuyu açtığın için teşekkürler.

Yeni sistemimiz hayırlı olsun. :)
    ''oxe'' sorularını özel yerine buradan sorman senin için daha iyi oluyor değil mi?

• Zitat von oxe pid='96602' dateline='1404309903'

bu sistem ne zaman bitiyor çarşamba mı?

Şuan için yağışların etkisini kaybetmesi Çarşambayı gösteriyor ancak nasıl bir günde MGM yağışları Akdeniz'e kadar çektiyse bu süre kısaladabilir, uzayadabilir. ;)

• Zitat von oxe pid='96613' dateline='1404378069'

evet umut can özelden sormak zor oluyor ama burdan da fazla yazan yok :D

Yaz aylarında sitemizin kullanıcı sayısı ister istemez düşüyor.
    Burada ben ve Samet abimiz online olur sorularını elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.:4722

• Zitat von Umut Can Oğuz pid='96614' dateline='1404378286'

Yaz aylarında sitemizin kullanıcı sayısı ister istemez düşüyor.
    Burada ben ve Samet abimiz online olur sorularını elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.:4722

çok teşekkür ederm o halde bu yağışta herkes şiddetli oraj beklemiyoruz diyor sen ne düşünüyorsun ülke genelinde oraj orta kuvvette mi olur en fazla?

• Zitat von oxe pid='96615' dateline='1404378956'

çok teşekkür ederm o halde bu yağışta herkes şiddetli oraj beklemiyoruz diyor sen ne düşünüyorsun ülke genelinde oraj orta kuvvette mi olur en fazla?

Önemli değil.Bu sorunun cevabını akşam versem...;)

• Arkadaşlar herkese selam , sizlere 9 Temmuz"da Doğu Karadenizi etkilemesini beklediğim sistemi paylaşacağım .

500 hPA Jepotansiyel yüksekliği ve yer seviyesi basıncı ortalaması haritasına baktığımızda Baltık"a 1020 mb"lık bir yüksek basınç konumlanmış ve Rusya"dan Doğu Karadeniz"e doğru inen bir negatif bükümlü bir trof görüyoruz bir hat boyunca ilerliyor dümdüz bir şekilde .Bu sistemin ilk habercisi niteliğinde bir harita .

500 hPa"nın normalden farkına baktığımızda ise belirdiğim hat boyunca negatif anomali var buda sistemin geliceğini destekleyen güçlü bir etken .

Şimdi de Gfs modelinin 9 Temmuz"a ait yağış çıktısına bir göz atalım;

Evet , haritada Doğu Karadeniz Bölgesin"de yağışlar göze çarpıyor ben yuvarlak içine alarak gösterdim zaten .

Son olarak ise Mgm"nin uzun vade tahminlerine bakarsak , Doğu Karadeniz bölgesi gökgürültülü yağışlı yağışlar orta kuvvette yaz sağanakları şeklinde olacaktır .

Tahminimi okuduğunuz için teşekkürler , tutma olasılığı % 60 civarındadır .

• Zitat von Umut Can Oğuz pid='96616' dateline='1404379205'

Önemli değil.Bu sorunun cevabını akşam versem...

bunun cevabını bekliyorum :D

• Özellikle ayın 5'inde Trabzon-Rize-Artvin-Erzurum-Kars ve Ardahan boyunca yer yer kuvvetli yağış ile birlikte orta ve yer yer kuvvetli orajla birlikte dolu görülebilir.
    Kuvvetli Oraj ve Doluyu genel olaral Erzurum-Kars ve Ardahan çevrelerinde bekliyorum.