2014 Yili Yaz Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Afrika'dan sıcak hava gelirse çabuk geçer Basra'dan gelirse yapışır durur uzun süre terk etmez ( 7-10 gün).Yağışlar batı ve kuzey kesimlerde yer yer normaller üstü diğer yerlerde ise normallerde olmasını bekliyorum.Ne 2012 gibi sıcak geçen seneki kadar da serin yaz beklemiyorum.Ama zaman zaman çok sıcak olurken zaman zaman serin havalar olur.Serinlik kimi yerlerde bahar mevsimi yaşatabilir.

• Meteorolojinin Istanbul için normallerde dediği 2013yaz mevsiminde ortalama sıcaklıklar Haziran'da normalin 1,4derece Temmuz'da normalin 1,2derece Ağustos'ta ise normalin 2,8C üzerinde geçmiş,2013yaz mevsimi ise 25,5C ortalama sıcaklığı ile normallerin 1,9derece üzerinde geçmişYani 2013yazı da sıcak yazlar arasında yerini aldı.Ve sıcak yazı takip eden kışta ılık oldu bu yaz daha serin geçerse belki bu kış için bir umut olabilir.

• 2011di sanırım İstanbulda ağustosta inanılmaz yağış olmuştu.Fırtına vardı ve görüş mesafesi çok düşüktü.Oradaki sisteme benzer bir a.b bekliyorum bu yaz.

• Zitat von Berkay pid='95059' dateline='1401109083'

2011di sanırım İstanbulda ağustosta inanılmaz yağış olmuştu.Fırtına vardı ve görüş mesafesi çok düşüktü.Oradaki sisteme benzer bir a.b bekliyorum bu yaz.

Evet, sıcaklık 18-19 derecelere düşmüştü İstanbul'da. Güzel bir yazdı. O sene de mayıs böyle serin geçmişti. ;)

• Mayıs ayı bitmiştir.Meteoroloji Mayıs'ın normallerin 0,5 ila 1C üzerinde geçeceğini öngörmüştü yani yaklaşık normaller civarında bir Mayıs öngörmüştü geçen aylarda olduğu gibi bu ayda meteorolojinin tahmini tuttu.sıcak geçen 4aydan sonra İstanbul nihayet normallere dönüş yaptı zaten İstanbul'da son yıllara göz atarsak Mayıs ayının genellikle normaller civarında geçtiğini görürüz sadece 2013,2007,2010 gibi birkaç İstisna söz konusu.Ve yaz için de meteoroloji normallere yakın sıcaklık ve normallerde yağış öngörmüş
    http://www.dmi.gov.tr/tahmin/mevsimlik-tahmin.aspx?a=1#sfB

• Evet. Genel beklenti bu sene çok fazla ekstrem sıcaklıklar yaşamayacağımız yönünde. Mayıs gayet serin ve tadında geçti; haziran ve temmuz için aynı öngörüde bulunuyorlar; hatta ağustos için normallerden daha düşük olabilir bile deniliyor. Bu arada sivrisinek akını erken başladı - bu nedir abi ya? :S

• Zitat von serkie pid='95103' dateline='1401133007'

Abartma istersen, 24-28*Clerde dolaştık. Geçen sene bu zamanlara kadar çoktan 2-3 defa 32-33*C görmüştük.

İstanbul iklimine pek alışkın değilim dostum olabilir :hfyeni (30):

• Geçen sene de Mikdat Kadıoğlu tvlere çıkıp belediyelere atıp tutuyordu sıcaklar için afet planı hazırlayın diye. Bu tarz aynı klişe söylemleri (küresel ısınma, sanayi, sera etkisi, 2*Clik artış vs.) tekrarlayanları şuan için kaale almıyorum. Büyük istasyonlar ECMWF gibi, IRI gibi mevsimlik tahminlerini yayınlasınlar, sonrasında konuşuruz.

• Kimse çok sıcak bir yaz beklemesin yaz mevsim normallarinde ve hatta bazı yerlerde normaller altı olacak güzel bir yaz önümüzde..

• Zitat von BaFRaLi55 pid='95164' dateline='1401307447'

Mehmet bu Haziranda yine sel tehlikesi varmi Bafrada ? 3-4 senedir her haziran sel oluyor

Sellwr temmuza sarkabikir bu seferlik :hfyeni (18): haziranda su baskınları şeklinde yağışlar olabilir :)

• Zitat von Gray Cities pid='95167' dateline='1401348498'

Sellwr temmuza sarkabikir bu seferlik :hfyeni (18): haziranda su baskınları şeklinde yağışlar olabilir :)

gray sence giresunda bu yaz da herzamanki gibi orajsız seller mi olucak çünkü genelde öyle oluyor orajsız oluyor nedense?