2013-2014 Kışı Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aralıktan artık hayır gelmez ŞİmDİ ÖNÜmÜzDEKİ ay OCAK a bakalım bence ocak ayı çok soğuk sibirya soğukları geçecek.........

• Zitat von arif_107 pid='77332' dateline='1387127503'

Aralıktan artık hayır gelmez ŞİmDİ ÖNÜmÜzDEKİ ay OCAK a bakalım bence ocak ayı çok soğuk sibirya soğukları geçecek.........

Soğuk olmasına burlar şimdi de soğuk ama yağış yok işte yağış olsa soğuk bi şekilde hallolur..

AF-YOK

• Azor'u gözleyin. Daha aralığın başında -10'lar indirdi var bunda bir keramet elbet. Dediklerim aynen geçerli. Ocak ayının ilk haftasından itibaren son AO verilerine de dayanarak söylüyorum ki kış rayına oturmaya başlayacaktır. Ben son derece rahatım. Aralık ayı, Avrupa genelinde soğuk kış olarak pek nokta atışı gitmese de dediğim gibi, ocak itibariyle kış rayına oturacak, sistemler bir oraya bir buraya çalışmaya başlayacaktır inşallah ;)

• Bakın, modellerde -16'lar ne kadar da kolay süzülüyor güneye. Tahminimde de belirtmiştim, basit dizilimlerde dahi Canavarlar inecek diye. Yılın 3. Canavarı yolda

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Zitat von Siberianist pid='80676' dateline='1388949616'

Bakın, modellerde -16'lar ne kadar da kolay süzülüyor güneye. Tahminimde de belirtmiştim, basit dizilimlerde dahi Canavarlar inecek diye. Yılın 3. Canavarı yolda

ECM'ye göre 18-19 ocak gibi gayet güzel bir sistem alabiliriz değil mi?
    En başta yağış olarak. :):)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Kış tahminimiz, şuan için pek de sağlıklı gitmiyor. Avrupa'da soğuk yok. Bütün Avrupa cayır cayır yanıyor.
    Hatayı, kutuptaki aşırı soğukların sadece Avrupa'ya akacağını düşündüğümden, yani bir bakıma Amerika'yı ihmal ettiğim için yaptım. Bir aydır, enfes kutup soğukları Amerika'da fink atıyor. Bize inmeye çalıştığında ne kadar da kuvvetli bir şekilde indikleri malum zaten. Kolay inmelerine, basit basınç dizilimlerinde dahi inmelerine rağmen maalesef 12 Aralıktan bu yana, kıtada o basit basınç yerleşimi gözlenmiyor. Azor kuzeye tırmanıp, polar sistem indiremiyor.
    Halbuki tırmansa, efsane indirme potansiyeli hayli yüksek. Mesela 13 ocakta üzerimizden kayıp giden soğuğa bakın. -15 ve hatta yer yer -18'e ulaşan soğuklar var. Azor uygun konum alsa, Akdeniz'de oluşacak bir tepki siklonu sayesinde belki de -16'lar alacaktık. Hatta belkisi falan yok, uygun yerleşimler olsa, almamız kaçınılmaz olurdu. İşte bu durum, Amerika'ya inen o efsane soğuklar(özellikle de bu hafta başı inen), ekimin başında aldığımız soğuk sistem, aralık ilk yarısında aldığımız dönemine göre efsane katagorisine alınabilecek sistem vs. Hepsi kutupta, bu yıl geçmiş yıllara oranla çok daha soğuk ve hırçın havaların bulunduğunun kanıtı. Yani şimdiden, "Kutup bölgelerinden güneye kolayca inecek olan Canavarlar olacak" konusunda zafere ulaşmış bulunmaktayım.
    Fakat, sıcaklık namına tahminin bundan sonrası da riskli duruma düşmüş bulunmakta. Soğuklar Amerika'ya akmaya devam ederse, "Avrupa genelinde soğuk kış" tahminim maalesef fiyasko olur. Hem tahminin, hem de biz karseverler için, umarım soğuklar artık sürekli biçimde Avrupa'ya dalmaya başlarlar demekten başka bir çaremiz yok ki mevsimsel manada ve uzun vade manasında beklentilerimizin bu yönde olması sevindirici
    Kutuptaki soğukların her zamankinden daha kuvvetli, hırçın ve basit güneye inebilme kabiliyetleri olduğu zaten artık tescillendi. Şimdi, tarihin 1985 yılındaki gibi, tekerrür etmesini bekleyeceğiz(21 ocak 1985'te Amerika'ya -30'ların inmesinin hemen ardından, şubat ayında soğukların Avrupa kıtasında daha etkin, Amerika kıtasında daha pasif rol oynaması).
    Önümüzdeki 13 Ocak sürecinden her ne kadar hoşnut olmasak da, kışın dönüm noktasına yaklaşıyoruz aslında. O İskandinav Yüksek basıncı, ocağın ikinci yarısında bize hayli güzel günler yaşatabilir, beklentilerime göre yaşatacaktır.
    Şimdilik bu kadar. Mevsimsel tahminin fiyasko olup olmadığını, Şubat sonunda göreceğiz fakat şuana kadar istediğimiz sinoptiklerin bir türlü oluşmaması nedeniyle negatif gidiyor tahmin ile gerçekleşen arasındaki korelasyon

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()