2013-2014 Kışı Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 20 kasım tahminim tutmuştur beyler hayırlı uğurlu olsun vatana millete ne mutlu türküm diyene!

Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük olsun...

• Arkadaşlar eylülün başından beri takipteyim ve sizin de görüşlerinizi katarak bu kış Tam olarak aralık sonu ocak başı ülkemizi tam etkisini gösterecek gibi, umarım tutar da ;) Bu arada biriniz Jamstec diye bir site varmış hiç bakmamıştım onun Yağış,sıcaklık ve basınç linkini verebilir Mi¿ :) :)

AF-YOK

• JAMSTEC'den hoşnut eden tahmin.

Ülke genelinde mevsim normallerin altı sıcaklık (Karadeniz özellikle) ve Karadeniz ve Marmarada mevsim normallerinin biraz üstü yağış... Kısaca Semih üstâdın dediği gibi SİBİRYA ...

• Merhaba sibirya adı bile heyecanlı jamstec verileri güzel bunun yanında noaa,ncep yani cfs v2 verileride yavaş yavaş sibiryaya kayıyor.bu kışın verilere göre büyük olasılıkla mevsim normalleri ve zaman zaman gelecek sistemlerle altında bir sıcaklıkla geçmesi öngörülebilir... yağışın ise mevsim normalleri ve altında bazı yerlerde,verilere göre akdenizden gelecek sistemlerin ender olduğu bir zaman dilimi yaşayacağız buda yağışın normallerde kalmasını sağlayacak..sistemlerin büyük çoğunluğu kuzeybatı yönünde olacak.ara sıra kuzeyden.,.,.yani türkiye coğrafyasıyla soğuk sayılabilecek bir ülke verileri karşılaştırdığımızda normaller denilebilir normallerde geçerse bol kar ve soğuk görürüz bu bizim coğrafyamızla alakalı kentlerimizin %50'ye yakını kış ortalaması 0'dır çoğu kentte 2-3'tür..3-4'tür bu ortalamalar kış normallerde geçse dahi kar için yeterlidir....kısacası karı bol göreceğimiz bir kış yaklaşmaktadır..........................

• Bir sinoptik görünüm, insanı nasıl bu kadar mutlu edebiliyor şaşıyorum gerçekten :)
    Nasıl da estetik duruyor cennet vatanımın üzerinde sıklaşmış olan izobar çizgileri :hfyeni (18):

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Arkadaşlar namaz takvim altlarında yazı yazıyorya oradan araştırdım soğukları filan şu verileri buldum
    30 ekim kuvvetli rüzgar
    4 kasım lodos rüzgarlarının esmesi
    6-7 kasım kuşgeçimi fırtınası yağmur-lodos
    7-8-9 kasım kış günleri başlar kasım fırtınası olur poyraz-yağış biçimi belli olmaz:D
    18 kasım fırtına
    24 kasım soğuklar başlar
    29 kasım ülker fırtınası
    4 aralık şiddetli soğuklar ve yağış
    12 aralık karakış fırtınası
    20-22-23 aralık fırtına
    27 aralıkgündönümü fırtınası
    28 aralık şiddetli soğuklar
    30 aralık fırtına

• Hep o firtinasi ama çogu günümüzle tutmuyor özellikle aralik hiçte soguk geçmiyor genelde lodos firtinasi oluyor iklimler kaydi artik.

• Hep o firtinasi ama çogu günümüzle tutmuyor özellikle aralik hiçte soguk geçmiyor genelde lodos firtinasi oluyor iklimler kaydi artik.

Aynen öyle. Artık güven olmuyor bu tarihlere. Ama hala bazı denizciler bu tarihleri fazlasıyla önemsiyor. Şahsen GFS-ECMWF vb. varken maarifli takvim pek de gerekli değil :D

• 2004 kışında birebir tutmuştu o takvim arkaları :D Çok iyi hatırlıyorum, liseye gidiyordum ve çok tatil yapmıştık.. Hey gidi günler :D Kocakarı soğuğu mu ne vardı. Baya gülmüştüm bu nasıl bir isimdir diye