Genel Tartışma & Yorum Sayfası - 1 (Kilitli)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bu afyon varya götürüyor götürüyor aga. Bu sene bana 2 torba patates gönder Oğuzum 50'şer kiloluk torbalardan :) :)

İlk bahardan söz etmiyorum. :D :D kışı 160 sonbahar 85 ilk bahar 130-150 yaz da lodos olursa diyelim 70-80 500 kg.Abi bu yıl sonbahar ve kış diğer yıllara göre az yağış oldu 2009-2010-2011 550-650 arası alırdı.Bu yıl 500 alsak bana yeter.2011 en yağışlısıydı 636 kg düşün abi bir. :D :D

Afyonun doğusunda yağış var.Abi Afyon'da sultan dağı diye bir lçe var her sistemde kışın 15-40 kg yağış alır genelde 30 kg oarası paso 550 alıyor çay ilçesi aynen Merkezde iyi... :D :) Bugünde 15 kg2ye yakın düştü.Pek yağacağa benzemiyor ama bulutlar var kara kara bakalım gece olursa olur yarın ve çarşamba 15-25 arası ohh Modellere baktığımda 21'i ve 27-30 arası yine yağış var.. :) :) Babama söyliyimde 5 çuval getirsin 2'sini sana verelim.Abi Uşak 400 kg'ye yakın yağış almış bu kış yuh dedim!!!Kütahya 350 denizli 410 Muğla 1000'i aşmış çüşşşşşşş... :D :D :D

• Oğuzum Afyon Bolvadin hepsine bedel gibi duruyor Muğla biliyorsun yağış ölçülemeyen ormanlik alanlarla çevrili tahminim o ki 1. rize 2. Muğla 3.Trabzon 4. Bitlis. Muğla 1800'a vuruyor her yıl özellikle teke yöresi.

• Bu arada bu sene ızmir rekor kıracak mayıs ayın'da. Bu iyi haber çünkü üzüm ve çekirdeksız üzüm anlamında dünya 1.liğini tekrar pekiştirelim hadi ızmir hadi manisa göreyim sizi.

• Bizim bulutlar gibi asil bulut daha fotoğraflanmamış. Havaturkada baktım ne Ankara ne İstanbul'un kumiliform bulutlari benim son çektiğim bulutların yanından geçemez. Az yağdırır çok yağdırır o ayrı ama şu buluttaki nitrojen yoğunluğuna bak, bu buluttaki suyun 1 kilosunun toprağa faydasi ankaradaki'nın 10 kilosuna, istanbuldakinin 20 kilosuna bedel heyt be.

• Oğuzum Afyon Bolvadin hepsine bedel gibi duruyor Muğla biliyorsun yağış ölçülemeyen ormanlik alanlarla çevrili tahminim o ki 1. rize 2. Muğla 3.Trabzon 4. Bitlis. Muğla 1800'a vuruyor her yıl özellikle teke yöresi.

Nisan ayında orası çok az yağış aldı cumartesi 24 kg yağarken oraya 5 kg bile düşmemiş.Pazar günü beni oturdupum yere az da olsa yağdı ama bolvadine 17 kg bugün şehirle Bolvadin çekişir.

Ab, bu arada Trabzon merkez diğer yerlere göre az yağış alıyor 821 kg ortalama.Rize 2200 hatta 2500'lere tekabül ediyor Muğla il merkezi tam yerinde en yağışlı yeri yaww. :D

• Mgm kayitlarina bakarsaniz Samsun' u 700 mm ye yakin gösterir internette bakarsaniz 750mm den asagi göstermez Samsun merkez yilda asagi yukari Trabzon kadar yagis alir 800-900 mm arasinda. 2012' de 1000 mm almisiz.

• Trabzon 1400 mm diyor Oğuzum. Yaz'in rize'ye ayda 300 yağıyorsa trabzona 150 yağıyor. Dün hatta bir internet sitesinde tesadufen görmüştüm. Trabzonu hafife almayın. Trabzon'un ölüsü yılda 1000 mm alır. Ama yinede bakacam tekrar.

• Hahayt Gfs bizim yağışı tahmin edemedi. Mgm'yi kutluyorum ürgüp, yeşilhisar, çiftlik, yahyalı gibi ilçelerdeki yağışı doğru tahmin etti. 0.8- 1.2 mm arası birşey yağdı ama olsun açıkçası ben beklemiyordum. Mayıstaki 5 günün 4 gününde oraj ve yağış almak, yağışsal momentumu alma adına önemlidir. 0.2 mm yani metrekareye 1 su bardağı dahi yağsa bu momentum için önemlidir. Elma ve kayısılarda yaprak düren hastalığı dışında meyve verimi çok yüksek yani güçsüz dalı budayım diye kesiyorum oradan dahi 2 avuç çağla çıkıyor. Dolu falan yağmazsa kayısı ve elma'dan yahşi hasat elde edeceğiz. Yine cevizde son derece yoğun çiçeklenme dönemi var. Şeftali, kiraz ona keza. Zaten dünyada yenen 152 meyve türünün 93'ü Türkiye'de yetişiyor. Dileğimiz o ki, Tüm türkiyeye bereketli kuvvetli yağmurlar yağsın. Edirneden Kars'a, Muğla'dan- Hakkari'ye; Sinop'tan-Adana'ya, İzmir'den-Ağrı'ya Ortalamaların 2 katı yağış ver yarebbi :)

Ayın 5'inde bir dua ettim çatır çatır tuttu aga. Bu da ankara türküsüne döndü. Kızlar dura dura iç olur, oğlan dura dura goç olur.
    Angarada bir hoca var
    Üfledin mi uçurur.

Burada angarayı, kayseri yap, gayseri yapmayın yanlış anlaşılır. Duada ismi geçen bütün şehirlerde haşır haşır oraj+yağış oluyor :) :)

• Modeller karmaşadan bir kurtulsun 19-25 mayıs part2'yi gösterecektir. Hava bi 2-3 gün yüksek basınçla dinlensin yağan yağışı toprağa iyice bassin yüksek basınç. Buharlaşma biraz azalsin, konveksiyon biraz yavaşlasin yoksa yağan buharlaştıktan sonra yemişim yağışını. Bize şimdi en az 3 günlük yüksek basınç lazım nemi toprağa iyice basmak için.

• Modeller karmaşadan bir kurtulsun 19-25 mayıs part2'yi gösterecektir. Hava bi 2-3 gün yüksek basınçla dinlensin yağan yağışı toprağa iyice bassin yüksek basınç. Buharlaşma biraz azalsin, konveksiyon biraz yavaşlasin yoksa yağan buharlaştıktan sonra yemişim yağışını. Bize şimdi en az 3 günlük yüksek basınç lazım nemi toprağa iyice basmak için.

Peki o sistemin inş. Gelirse marmara için ne söylersin yine kaçırıcakmıyız????

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL