Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Tahmin ve Raporlar -2-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar bu gece ve yarın öğlen saatlerine kadar olan dönemde Diyarbakır-Mardin-Batman ve Siirt boyunca etkili olabilecek kuvvetli yağışlara karşı tedbirli olunmalı.
    Bu gece Mardin-Diyarbakır civarında yağışların zaman zaman yoğun KKY ve yükseklerde Yoğun kar olarak görülme olasılığı da mevcut.

• Gaziantep için efsane 24-25 Şubat 2003 tarihidir. Bizim bahçede 75 cm kar ölçmüştüm. :)

mgm o seneyi 47 cm olarak gösteriyor ama bence yanlış çünkü 2 gün felan eridikten sonraki ölçümdür kesin o ilk yağdığında 55-60 cm vardı ama 75 olarak hiç hatırlamıyorum senin konumun merkeze göre yüksekse demek

• abi 10.num başka videolarda varsa atsana sabaha kadar kaç cm olmuştur acaba birde kaç derece sıcaklıkta yağdıki oraya antep 1 dereceydi kar felan yağmadı bu arada rakım kaç ki orada

Orda hemeşerim başpınar dülük yolunun en yüksek yeri google earte göre 1040 tepeden organizeye inerken samköy dönemeci varr o yuvarlak dönemeçiN hemen yanındaydık SANIRSAN 1020 M...enteresan olanı dülüğün antebe bbakan aynı rakıma sahip taraflarında çok kar yoktu dülükten organizeye inerken bi anda başlıyooo herhalde artık şehrin sıcaklığı dülük karayolunun antebe inen güneydoğu yolunu etkiliyo sanırsammm sıcaklık 0.5 di 1 diyelim antep tugaya yaklaştığın da 2 ydi...derecelerin 1 derece daha düşmesini bekliyoduM NASİP DEĞİLMİŞ sağlık olsun...

• Orda hemeşerim başpınar dülük yolunun en yüksek yeri google earte göre 1040 tepeden organizeye inerken samköy dönemeci varr o yuvarlak dönemeçiN hemen yanındaydık SANIRSAN 1020 M...enteresan olanı dülüğün antebe bbakan aynı rakıma sahip taraflarında çok kar yoktu dülükten organizeye inerken bi anda başlıyooo herhalde artık şehrin sıcaklığı dülük karayolunun antebe inen güneydoğu yolunu etkiliyo sanırsammm sıcaklık 0.5 di 1 diyelim antep tugaya yaklaştığın da 2 ydi...derecelerin 1 derece daha düşmesini bekliyoduM NASİP DEĞİLMİŞ sağlık olsun...

sağlık olsun abi inş. şubatta güzel kar yağışları alırız ama ismini vermek istemiyorum bu işten iyi anlayanlardan bazıları güneydoğu sistemlerden az etkilenecek diyor yoska akdeniz ve ege hariç diğer bölgelerde güzel kar yağışları bekliyorlar

• Kral hocam nao endeksi üzerinden tahmin yapılcaksa en uygun konumun 0 olması mıı gerekiyor!!

AO ve NAO sistemlerin geliş tarihini tam olarak vermez ama sistem gelmesi için en uygun Ao değeri -1 ile 0 arasıdır. Bunun dışında yine 0 ile +1 arası da uygun sayılabilir. Kuvvetli negatif AO -3,-4 gibi yağışlı ama ılık günleri, kuvvetli pozitif AO ise +3,+4 gibi ise kurak, yağışsız ve sisli günleri ifade eder. Yani sistem için en uygun değer bence -1 ile 0 arasıdır.

• mgm o seneyi 47 cm olarak gösteriyor ama bence yanlış çünkü 2 gün felan eridikten sonraki ölçümdür kesin o ilk yağdığında 55-60 cm vardı ama 75 olarak hiç hatırlamıyorum senin konumun merkeze göre yüksekse demek

Çok yüksek bir yer değildi. Tugaydaki postanenin oralardaydı.

• Çok yüksek bir yer değildi. Tugaydaki postanenin oralardaydı.

e bende ordaydım kapanan akmarketin tam karşsındaki sokakta ama aklıma hiç 75 cm olarak gelmiyor yanlış anlama seni yalancı çıkarmak için felan söylemiyorum aradan 10 sene geçti belkide ben yanlış hatırlıyor olabilirim benim hatırladığım 50-60 cm arası

• 2002 2003 şubatı 92 den sonra
    yaşadığım en soğuk ve karlı kıştııı...süperdiii... aralık ta ilk yoğun
    karr yağışı sibirya üzerinen gelmişti 13 aralıktı 2002...aralık tamamen soğuk geçerken ocak 2003 aşırı ılık geçmiş fakat ŞUBAT yine süperdi sizlere o senenin aralıkta ANTEBE KAR GETİRMEYE VESİLE OLAN O SOĞUK CEPHEden bi GöRüNüM

• 2002 2003 şubatı 92 den sonra
    yaşadığım en soğuk ve karlı kıştııı...süperdiii... aralık ta ilk yoğun
    karr yağışı sibirya üzerinen gelmişti 13 aralıktı 2002...aralık tamamen soğuk geçerken ocak 2003 aşırı ılık geçmiş fakat ŞUBAT yine süperdi sizlere o senenin aralıkta ANTEBE KAR GETİRMEYE VESİLE OLAN O SOĞUK CEPHEden bi GöRüNüM

karcanavarı abi bu senin yazın araştırırken buldum ne dersin abi bu senede inş. böyle olurmu şubatta 2003 teki gibi efsane olurmu herşey tutuyor 17aralık yoğun kar aldık ocak ılık geçti