Güneydoğu Anadolu Bölgesi Genel Tahmin ve Raporlar -2-

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence Nurdağı ve Bahçe de kar olmaz. Ben GFS'yi tek geçerim. Yarın Gaziantep merkezde kar yok bence. Mantığım bunu söylüyor. :) Ama bir yandan da kalbim Ecmwf haklı çıksın diyor. Ecmwf haklı çıkarsa sağlam kar olur yarın akşam ve gece Gaziantep'te. Ama bence çok düşük ihtimal.

kar olmasa bile yüksek ihtimal sulu ve karışık yağacak(yağışın bir kısmı)ama yağış ve poyraz kuvvetli. olumlu şeyler bunlar.ani ve lapa lapa kar yağabilir.ve 2 şubatta yağış doğuya kayarsa kar olabilir.

Einmal editiert, zuletzt von anteptekar ()

• Güneydoğunun Eskiden kışın akdenizden sıcaklık yönünden farkı vardı şimdi o da kalktı akdenizle aramızda fark yok şu an 3-4 derecelik sıcaklık farkı var
    Eski kışlar.... neyse

aynen usta çok haklısın bende onu diyorum eski kışlarda bahar havası mı yaşardık böyle bişey hiç olmazdı şimdi öyle değil. ama her mevsimi yaşıyoruz yalnız kışı yaşamıyoruz Allah affetsin inan bazen isyan edesim geliyor bu nedir arkadas ya sokağa çıkıyorum güneş çatır çatır ocagın ortasında gaziantep 10-12 derece bu nerde görülmüş eski insanlar gelse görse bu durumu yanlışlıkla mersine mi indik derlerdi heralde. sıcak havayı ve yaz mevsimini hiç sevmiyorum aslında ben yakutsk verkhoyansk gibi şehirlerin adamıyım yada bu biraz abartı oldu sanki erzurumda sivasta felan doğsamda olurdu.

• Son tahlilde Yarın akşam ve öz. gece ANtepte yoğun kuzeydoğulu rüzgarlarla birlikte kuvvetli kar bekliyorum ...Anteptekarr bahçe yarın 90 karr alırrrr.....cümleten hayırlı geceler...

• Son tahlilde Yarın akşam ve öz. gece ANtepte yoğun kuzeydoğulu rüzgarlarla birlikte kuvvetli kar bekliyorum ...Anteptekarr bahçe yarın 90 karr alırrrr.....cümleten hayırlı geceler...

karcanavarı kardeş bu dülükbabanın en yüksek rakımı nedir biliyormusun 1250 mt. felan diyorlar şehirden bakınca öyle görünmüyor sanki pek inanasım gelmiyor taş çatlasa 1050-1100 mt felan gibi bunu sorma sebebimse geçen 10 ocakta kar yağdığında dülükteki biyolojik gölet donmuş şelaleri felan -10 dereceye düşmüş merkezde en düşük o gece -5 idi orda -10 derece nasıl oluyor ki orası en yüksek noktasıda değil dülükbabanın merkezle arasında 200-250 mt rakım farkıyla nasıl bu kadar ısı farkı oluyor anlamıyorum en yüksek noktasını hiç düşünmüyorum bile göletin oldugu yerle aramızda 5 derece oynuyorsa en tepesiyle 8 derece oynar heralde kışın ordamı yaşasak napsak merkeze göre hem soğuk hemde merkezden en az 15-20 cm fazla kar alıyordur kar yağınca orası

• karcanavarı kardeş bu dülükbabanın en yüksek rakımı nedir biliyormusun 1250 mt. felan diyorlar şehirden bakınca öyle görünmüyor sanki pek inanasım gelmiyor taş çatlasa 1050-1100 mt felan gibi bunu sorma sebebimse geçen 10 ocakta kar yağdığında dülükteki biyolojik gölet donmuş şelaleri felan -10 dereceye düşmüş merkezde en düşük o gece -5 idi orda -10 derece nasıl oluyor ki orası en yüksek noktasıda değil dülükbabanın merkezle arasında 200-250 mt rakım farkıyla nasıl bu kadar ısı farkı oluyor anlamıyorum en yüksek noktasını hiç düşünmüyorum bile göletin oldugu yerle aramızda 5 derece oynuyorsa en tepesiyle 8 derece oynar heralde kışın ordamı yaşasak napsak merkeze göre hem soğuk hemde merkezden en az 15-20 cm fazla kar alıyordur kar yağınca orası

Hem yükselti farkı var hem de orada evlerin bacalarının, araçların egsozlarının ve gün boyu güneşi emip gece boyunca emdiği enerjiyi havaya veren binaların etkisi çok az o bölgede. Ondan dolayı bu kadar sıcaklık farkı oluyor.

• Haklısın kral o etki sıcaklıkta çok oynamalar yapar bu arada yarın gece için güneydoğuda en şanslı il adıyaman diye düşünüyorum... tahminimce adıyaman çok güzel kar alacak yarın geceden sonra

• karcanavarı kardeş bu dülükbabanın en yüksek rakımı nedir biliyormusun 1250 mt. felan diyorlar şehirden bakınca öyle görünmüyor sanki pek inanasım gelmiyor taş çatlasa 1050-1100 mt felan gibi bunu sorma sebebimse geçen 10 ocakta kar yağdığında dülükteki biyolojik gölet donmuş şelaleri felan -10 dereceye düşmüş merkezde en düşük o gece -5 idi orda -10 derece nasıl oluyor ki orası en yüksek noktasıda değil dülükbabanın merkezle arasında 200-250 mt rakım farkıyla nasıl bu kadar ısı farkı oluyor anlamıyorum en yüksek noktasını hiç düşünmüyorum bile göletin oldugu yerle aramızda 5 derece oynuyorsa en tepesiyle 8 derece oynar heralde kışın ordamı yaşasak napsak merkeze göre hem soğuk hemde merkezden en az 15-20 cm fazla kar alıyordur kar yağınca orası

Hemşerim Antep merkezle bizim bağevinde araba 2 derece oynuyo yanisi merkez 0 sa orası -2 belli bi uzaklıkta rakım ort yakın yada hafif üstündeyse şehirdşı 2 derece düşüyorr...Ancak hava yağışlı olduğu zaman sanki bulutlanma havayı heryerde dengeliyo sadece yükselti farkı olan 0.5 derece oynadığını tespit ettim...YANİSİ YAĞIŞLI HAVADA SADECE rakım farkı kalıyorr... oda ANtep ort. 850 mesela dülük karayolunun çıktığın vakit arabayla en yüksek 1040 tabiki bu karayolu yükseltisi( yandaki tepeler 150 200 m daha yüksek) orda derece herzaman 1 derece oynuyoo hava kapalı olduğu zaman açık olduğu zamanda çok oynamıyoo arabada herhalde egzos sıcaklıkları o yolu etkiliyo sanırsam...tepeye bu mantıkla bakarsak ben 850 mden 920 m ye çıktığımda açık havada 2 drece o halde dülğün tepesi 1250 dersek 4 5 derece oynası normal fakat bilemiyoru 8 derece oynar mı dediğim gibi kapalı havada bu fark yarı yarıya düşüyooo bu benim gözlemim eğr arabmın derecesi bozuk değilse tabi ki :) hayırlı geceler dilerim

• Hemşerim Antep merkezle bizim bağevinde araba 2 derece oynuyo yanisi merkez 0 sa orası -2 belli bi uzaklıkta rakım ort yakın yada hafif üstündeyse şehirdşı 2 derece düşüyorr...Ancak hava yağışlı olduğu zaman sanki bulutlanma havayı heryerde dengeliyo sadece yükselti farkı olan 0.5 derece oynadığını tespit ettim...YANİSİ YAĞIŞLI HAVADA SADECE rakım farkı kalıyorr... oda ANtep ort. 850 mesela dülük karayolunun çıktığın vakit arabayla en yüksek 1040 tabiki bu karayolu yükseltisi( yandaki tepeler 150 200 m daha yüksek) orda derece herzaman 1 derece oynuyoo hava kapalı olduğu zaman açık olduğu zamanda çok oynamıyoo arabada herhalde egzos sıcaklıkları o yolu etkiliyo sanırsam...tepeye bu mantıkla bakarsak ben 850 mden 920 m ye çıktığımda açık havada 2 drece o halde dülğün tepesi 1250 dersek 4 5 derece oynası normal fakat bilemiyoru 8 derece oynar mı dediğim gibi kapalı havada bu fark yarı yarıya düşüyooo bu benim gözlemim eğr arabmın derecesi bozuk değilse tabi ki :) hayırlı geceler dilerim

karcanavarı hemşerim dediğin gibi bu gözlemlemeyi bende yaptım hava kapalı yada yağışlı olunca her yerde sıcaklık aynı oluyo mesela 17 aralıkta kar yağdığında arabayla ibrahimli çetinkaya tugay otogar ve hamdi kutların o civarları hep dolandım sıcaklık heryerde 0 dereceydi hiç değişmedi ama açık havalarda ibrahimliden çıkıyorum sıcaklık 5 dereceyse bu kalyonda çetinkayada felan 6 derece oluyor sonra kalenin oraya geliyorum tekrar 5 e düşüyor sonra şehreküstüye gidiyorum 7 derece oluyor bunlar hep açık havalarda oluyor kapalı yağışlı havalarda ise her yerde aynı bende bunu gözlemledim arabanın termometreside sağlam ölçüm yapıyor yani kaç kez devlet meterolojinin sıcaklık ölçümüyle karşılaştırdım he aynı çıktı en fazla 0.5 derece fark oluyor.

• karcanavarı hemşerim dediğin gibi bu gözlemlemeyi bende yaptım hava kapalı yada yağışlı olunca her yerde sıcaklık aynı oluyo mesela 17 aralıkta kar yağdığında arabayla ibrahimli çetinkaya tugay otogar ve hamdi kutların o civarları hep dolandım sıcaklık heryerde 0 dereceydi hiç değişmedi ama açık havalarda ibrahimliden çıkıyorum sıcaklık 5 dereceyse bu kalyonda çetinkayada felan 6 derece oluyor sonra kalenin oraya geliyorum tekrar 5 e düşüyor sonra şehreküstüye gidiyorum 7 derece oluyor bunlar hep açık havalarda oluyor kapalı yağışlı havalarda ise her yerde aynı bende bunu gözlemledim arabanın termometreside sağlam ölçüm yapıyor yani kaç kez devlet meterolojinin sıcaklık ölçümüyle karşılaştırdım he aynı çıktı en fazla 0.5 derece fark oluyor.

selam beyler foruma yeni üye oldum. mgmnin gaziantep ve diyarbakır için koyduğu kar ikonları sizcede yanlış değil mi? 4 5 6 derecelerde kar yağma plasılığı düşük bence ama yinede bekliyip göreceğiz tekrardan hepinize merhabalar hemşerilerim..

Einmal editiert, zuletzt von ozganridvan ()

bence bahçe kar almaz :(.galiba sen bahçeyi yüksekte sandın.rakımı 550.ama dibindeki dağlar 1500.zor yağar

• bence bahçe kar almaz :(.galiba sen bahçeyi yüksekte sandın.rakımı 550.ama dibindeki dağlar 1500.zor yağar

Ben bahçeyi YÜKSEK ZANNEDİYODUM...BENİ aydınlattığın teşşekkürler... Bu sırada yeni üye arkadaş hoş gelmiş sefa gelmiş :) ...hayırlı günler dilerim...

• ÖĞLEnden sonra ANtepTE yağış ne zaman yağmur olarak başlayabilirr ve saat kaçta yoğun kara dönebilirr gibi sorulara cevap vermeye çalışıcam inş. ...Şuan ki görünüm akşam 9 dan sonra yoğun kara dönebilir olasılığının yüksek olması sağlıcakla kalın ...

• ÖĞLEnden sonra ANtepTE yağış ne zaman yağmur olarak başlayabilirr ve saat kaçta yoğun kara dönebilirr gibi sorulara cevap vermeye çalışıcam inş. ...Şuan ki görünüm akşam 9 dan sonra yoğun kara dönebilir olasılığının yüksek olması sağlıcakla kalın ...

kar büyük ihtimalle yağmayacak.millete umut verme :(