Ocak ayı sonu olası efsane sistemi - Şubat'a ertelendi :)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bırakın bu CFS ye bakmayı 100 tanesinden 1 tanesini anca tutturabiliyor. Ocakta önümüzde süper 2 sistem görebiliriz ben bunun kanısındayım adam gibi sistem olucaksa İstanbulun genelinde kıyılarda dahil 20CM i geçmeli hayatı felç etmeli işte buna Efsane deriz öle köşelerde yada yükseklerde 1 metre kar kesmez.

Sadece bir Kardelisi ve Hava tahmincisi ...

• Bırakın bu CFS ye bakmayı 100 tanesinden 1 tanesini anca tutturabiliyor. Ocakta önümüzde süper 2 sistem görebiliriz ben bunun kanısındayım adam gibi sistem olucaksa İstanbulun genelinde kıyılarda dahil 20CM i geçmeli hayatı felç etmeli işte buna Efsane deriz öle köşelerde yada yükseklerde 1 metre kar kesmez.

CFS mi? :D Paylaştığım her model GEFS'in farklı senaryolarından, başka bir deyişle GFS'nin başlangıç verilerinin az buçuk değiştirilmesiyle oluşan modeller. Çoğu tahminci bu verileri de kullanır. Tek başına bir senaryo bir şey ifade etmez ama bir kaç senaryo aynı olayı destekliyorsa bir bildiği var demektir. Aynı zamanda bu senaryolar içinde vazgeçilmez olan GFS kontrol çıktısı da bulunur, eğer hem GFS ana çıktısı hem de GFS kontrol çıktısı bir olayda mutabıksa o olay büyük ihtimalle gerçekleşir, eğer farklı senaryolar vermişseler 2'sine de temkinli bakılır. Kısacası biz CFS dönemini çoktan kapattık zaten dostum :smile: Biz de zaten kıyıda köşede 1 metre olacak demedik, sistem gelecek inşaallah, gelince efsane olup olmadığına da karar veririz, şimdiden efsaneymiş felan tartışmaya lüzum yok ama beklentim efsane...

• İnanın ki tahminlerimi CFS'ye dayandırmıyorum. Eğer CFS'ye şuan inansaydım bunları konuşmazdık, ben efsane geliyor değil, kış bitti derdim. CFS'nin hiç bir senaryosunda benim beklentim yok. Bakabilirsiniz;
    http://www.meteociel.fr/modele…=-6&mode=2&carte=0&run=10

Offf sisdem hiç gözükmüyor.Var mı mustafa güzel manzaralar

• İnanın ki tahminlerimi CFS'ye dayandırmıyorum. Eğer CFS'ye şuan inansaydım bunları konuşmazdık, ben efsane geliyor değil, kış bitti derdim. CFS'nin hiç bir senaryosunda benim beklentim yok. Bakabilirsiniz;
    http://www.meteociel.fr/modele…=-6&mode=2&carte=0&run=10

CFS kışı erken bitirdi . Ama efsane gelince kapak olacaklar tabi belkide o zamana kadar fikirleri değişir değişmeli de. :shifty:

• Bu úlkeye -20 de gelse Karadeniz' e kar yagmaz zaten modellerde hep Marmaradan yana biz anca yagmurka yetiniriz.

• Bu kış çok karışık cfs şu yada bu hepsi hepsi modellerin kafasıda karışmış her an her şey olabileceği bir kış yaşıyoruz...aniden 20 dereceleride görebiliriz..-10'larıda ama yinede derimki batı bölgeler şu anki tarihten sonra pek birşey beklemesinler ufak çaplı değişimler dışında akdeniz havzası gittikçe ılımanlaşıyor mart dışında, kışı bitirir gibi oldum ama bu senaryo büyük ihtimal greçekleşir...şans meselesi hayat devam ediyor neredeyse azor doğudan batıya hareket edecek avrupaya inen soğuklar doğu rüzgarlarıyla iniyor allah hayır etsin bu döngü devam ederse 2006 bu yana yaşayamadığımız kışları yaşamaya devam ederiz inşallah değişirde 2005 ve gerisine gideriz.................

• Az önce güncel modellere baktım efsane sistem marmara ve çevresi için yalan olmuş gibi duruyor ! İyice berbat olmuş modeller yagmurlu ve 8-10 derece civarlarında gözüküyor !!!

• Modellerde bariz düzelleme var. Daha önümüzde koskoca şubat var mart ilk haftası var, kışı bitirmeye başladınız. Zamanı gelince göreceğiz efsane mi kestane mi :)[hr]
    ECMWF çaktı sinyali, vur patlasın çal oynasın ahali :D

• Modellerde bariz düzelleme var. Daha önümüzde koskoca şubat var mart ilk haftası var, kışı bitirmeye başladınız. Zamanı gelince göreceğiz efsane mi kestane mi :)[hr]
    ECMWF çaktı sinyali, vur patlasın çal oynasın ahali :D

inşallah çoşar sistem :D

• Oh oh geliyor bu zamanlarda bol yağmur sonra kara gömülmasyon.:D

Hani çakallarla dans'ı izlediniz mi??Hani şöyle diyorlardı zıkpıkçık zıkpıkçık hadi dedeler bekliyor nineler..:D

Ben de şöyel diyeyim zıkpıkçık zıkpıkçık hadi efsane sistem bekliyor Türkiye :D

• Sakin olun dostlar ve bekleyin :) bu akşam GFS'nin de sinyal vereceğini düşünüyorum. Artık vermesi lazım zaten :)[hr]
    Diyagramların da sinyalleri çaktığı doğru.Hamak kuruluyor:DHamak ne demektir öncelikle bunu söyleyeyim.Hamak yaklaşık bir hafta veya daha uzun süreli sistemlerin diyagramlarda yavaş iniş uzun süre düşük kalma ve sonrasında da yavaş yükseliş şeklinde yanımasıdır. Aslında ECMWF dün sistemi 240h'ta bir anda orta avrupa'ya patlattı ama öyle olmaz bu işler :D geçen yıl çok ağladık o İtalya'daki ab nedeniyle üzerimizden kaçan efsaneye, yine aynı olay bu yıl da yaşanırsa, hayattan soğurum :D Bence olmayacak o tip bir şey ki zaten ECMWF sabah güncellemesi de soğuğu Balkanlar'a oradan da Bize yöneltmiş.Bir çekirdek kutuptan inecek ve sinoptik görünüme göre bir yarleri vuracak.Bu konuda ben de bir fikir sahibi değilim artık. AO ve NAO genelde paralel yol izlerler.Bu sefer NAO hafif pozitif nötr, AO ise negatif.Daha önce bu tip bir olayla karşılaşmadım.Eğer AO işlerini iyi bilen biri varsa bu durumda sistem nereyi vurur hakkında ayrıntılı ve nedenleriyle birlikte bir açıklama yaparsa sevinirim :)