26-27-28 Aralık 2012 Sistemi...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar aşağıdaki mesajımda ayın 25-26'sından itibaren kar yağışlarına neden olabilecek soğuk havaların bölgemize gelebileceğini ifade etmiştim.

http://www.havaforum.com/konu-…--2981?pid=31867#pid31867

Bugünkü GFS model ve diyagram güncellemelerinde sistemin ana hatları belli olmaya başladı. Şimdilik yağış sıkıntısı var gibi gözüküyor ama aşağıdaki GFS diyagramından ana GFS modeli yağış vermemiş olsa da bazı senaryolar yağış vermiş. İnşallah bu güzelim soğuklara yağış da eşlik eder de güzel bir kar alırız.

Not: Bu sefer kar yağışlarının bölge genelinde görülmesi muhtemeldir.

Uploaded with ImageShack.us

• Hemşerim dün kü tablolarda kuzeyimizde ki oluşumlarr soğuma belirtisiydi... Bu tablo gerçek olursa bırakk 500 m rakımlı bölgeleri adanın 100 150 m tepeleri bile kar alırrrrr...BAkalım MEVLAM ne eyler Ne eylerse güzel eyler...

• Şuan tam anlamıyla rezalet yaşanıyor model camiasında.. Önce GFS bu sistemi çözümleyemedi +10'lar soktu, sonra yine sistemi gördü -10'lar soktu, şuan tam bir rezalete imza atıp yine +10'ları sokuyor. ECMWF ise sistemi iyi görüyordu, şuan ise o da rezaletler kervanına katıldı. O hele +12'leri sokuyor. Ardından NOGAPS, UKMO ve daha bir çok model bu durumu savundu. AO ve NAO endeksi bile bir ara bozdu ama şuan mükemmel bir sonuç sunuyorlar. Sistem geldiğinde hepiniz anlayacaksınız bu modellerin girdiği rezillikleri. Tam anlamıyla rezil olacaklar. Kısacası ben hala sistemin ardındayım ve bağırıyorum gelooooooooooo
    Yani şuan ki modellere bakıp üzülmenize hiç gerek yok. Arif üstad gibi ben de bu sistemin sonuna kadar ardındayım. Modelleri atın çöpe

• Sadece mgm değil Accu , Emeteo vs. tüm siteler salı günü gelecek olan sistemin erdiğini belirtiyor. yarın akşamda durum değişmezse sanırım haklı çıkacaklar. bekleyip görmekte fayda var beyler

• Sadece mgm değil Accu , Emeteo vs. tüm siteler salı günü gelecek olan sistemin erdiğini belirtiyor. yarın akşamda durum değişmezse sanırım haklı çıkacaklar. bekleyip görmekte fayda var beyler

dmi 1 günde 180 derece nasıl değiştiyse tahmin olarak bunun değişme ihtimali bence yine var ama dediğin gibi yarında bir değişiklik olmazsa ihtimal çok azalacak

• Bence bu konunun adı değiştirilmeli.. Çünkü şuan ki verilere göre 27-28'inde sıcaklıkların artacağı kesin.. Fakat asla öyle +12'lerin gireceğini düşünmeyin diyorum. GFS ve diğer modeller hem burada hem de 24 aralık sisteminde yanılıyorlar, 24 aralıkta en fazla -2 sokan GFS yakında -5'leri ve hatta benim beklentim olan -7'leri sokacaktır inşaallah. Benim rezalet dediğim durum bu. Yoksa şuan ayın 26-27'si gibi ısınmanın olacağı çk yüksek ihtimal. Ama nedense modeller ondan önce olacak 24-25 sistemlni beklenen gibi veremedi hala. Arif üstad da ayın 23-24'ünde soğuma olacağına garanti gözüyle baktığını fakat sonrasında ısınma olacağının da garanti oduğunu söylüyor. Artık atmosfer konuşsun. 23-24 aralıkta neler olacağını hep beraber göreceğiz

• Ayın 27 ve 28 'inde sıcaklık artışı var batıda mevsim normalleri üstüne çıkacak.....29'unda ise doğu ve güneydoğuda biraz azalacak...benim en büyük beklentim yeni yılın ilk günüyle beraber yine kuvvetli yağışlar ve akabinde soğuk hava alacağımızdır.....şu an modellerde bu yok ama bu belirttiğim tarihte ve ilerisi kışın en soğuk ve karlı günlerinden birkaçı yaşanacak bu olacak..............