Temmuz'da hava nasıl olacak ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısı Ali Karataş, Temmuz ve
    Ağustos aylarında, aşırı bir yağışın beklenmediğini belirterek, “Hava
    sıcaklıkları İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de mevsim normallerinin
    1, diğer bölgelerde ise 0,5 derece üzerinde seyredecek” dedi.

Sıcaklıkların, Haziran'ın ikinci ve üçüncü haftalarında tüm yurtta
    mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üstüne çıktığını anlatan Karataş,
    ay başında kuzey, iç ve batı bölgelerde etkili olan yağışların ikinci
    haftada kesildiğini, üçüncü hafta Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu ve İç
    Anadolu'nun doğusunda yerel bazda görüldüğünü kaydetti. Karataş, Ankara
    ve İstanbul'un Haziran sıcaklık ortalamasının 27 derece olduğunu ancak
    bu yıl başkentte en yüksek sıcaklığın 37 derece, İstanbul'da ise 33
    derece ölçüldüğünü ifade etti. Haziran ortalaması 31 derece olan
    İzmir'de sıcaklığın bu yıl 37 dereceye kadar çıktığını kaydeden Karataş,
    Haziran'da Antalya'da 43, Adana'da 42, Kayseri'de 35, Diyarbakır'da
    42, Şanlıurfa'da 42, Van'da 27, Karabük'te ise 41 derecelik sıcaklıklar
    görüldüğünü söyledi.

Aşırı yağış beklenmiyor!

Temmuz ve Ağustos aylarındaki sıcaklık değerleri ve yağış oranlarına da
    değinen Karataş, genel istatistiki bilgilere göre, hava sıcaklıklarının
    İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de mevsim normallerinin 1, diğer
    bölgelerde ise 0.5 derece üzerinde seyredeceğini söyledi. Tüm yurtta
    mevsim normalleri civarında yağış beklendiğini belirten Karataş, ”Çok
    aşırı bir yağış beklentisi gözükmüyor” diye konuştu.

Alıntıdır.

Arkadaşlar sizlerde bu konu altında fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim. :)

• Tahminimce sıcaklıklarda ilk yarıda 1 ,Son yarıda 2 veya 3 serin dalgalanma göreceğiz.
    Ancak bu dalgalanmalardan en çok etkilenen yerler başta Karadeniz,ardından Doğu Anadolu ve son olarak Marmara olacak.

Sıcak havaların ise kısa süreli ancak etkili görülmesini bekliyorum.

• Tahminimce sıcaklıklarda ilk yarıda 1 ,Son yarıda 2 veya 3 serin dalgalanma göreceğiz.
    Ancak bu dalgalanmalardan en çok etkilenen yerler başta Karadeniz,ardından Doğu Anadolu ve son olarak Marmara olacak.

Sıcak havaların ise kısa süreli ancak etkili görülmesini bekliyorum.

AFYON SOĞUMA VE YAĞIŞ GÖREBİLİR Mİ? YENİLİK GÜZEL OLMUŞ KENDİ İLİMİZİN SON DURUMUNU KOYABİLİYOR MUYUZ? :biggrin:

[hr]
    ZATEN HEP YAZIN GELEN SİSTEMLER KÜTAHYAYA KADAR İNER ONUN GÜNEYİ YAĞIŞ MALESEF ALAMAZ. :no:

• UMUTCAN dediklerine katılıyorummm... ((15 günlk beklentim ise)) bu sene kuzeyimizzz hareketli buda serin havaların bol bol üzerimize salınması demek,,her ne kadar kısa kısa etkili sıcaklar bi kendini göstersede tahminince 17 sine kadar serin,, gündüz ve gecelerrr tam gaz inş. :)

• UMUTCAN dediklerine katılıyorummm... ((15 günlk beklentim ise)) bu sene kuzeyimizzz hareketli buda serin havaların bol bol üzerimize salınması demek,,her ne kadar kısa kısa etkili sıcaklar bi kendini göstersede tahminince 17 sine kadar serin,, gündüz ve gecelerrr tam gaz inş. :)

ÖYLE OLURSA RAHATIZDA.KIŞINDA ILIK OLMASIN.YOKSA YANDIK. :no:

[hr]
    BÜNYAMİN SÜRMELİ ILIK BİR YAZ GEÇİRECEĞİZ.YANİ LİMONATA YAZI.YANİ 2012 YILININ TADINI ÇIKARIN KIZGIN GÜNEŞTE DEĞİLDE ILIK HAVANIN TADINI ÇIKARIN DERİM.AMA BEN ILIK BİR YAZ GEÇERİNCE AFYONA HİÇ KAR YAĞMIYOR 2009-2010 YILINDA OLDUĞU GİBİ. :no:

• ÖYLE OLURSA RAHATIZDA.KIŞINDA ILIK OLMASIN.YOKSA YANDIK. :no:

[hr]
    BÜNYAMİN SÜRMELİ ILIK BİR YAZ GEÇİRECEĞİZ.YANİ LİMONATA YAZI.YANİ 2012 YILININ TADINI ÇIKARIN KIZGIN GÜNEŞTE DEĞİLDE ILIK HAVANIN TADINI ÇIKARIN DERİM.AMA BEN ILIK BİR YAZ GEÇERİNCE AFYONA HİÇ KAR YAĞMIYOR 2009-2010 YILINDA OLDUĞU GİBİ. :no:

2010 yazı son 150 yada 157 senenin hatıladığım kadarıyla en sıcak yazıydııı biz tarlalara girememiştik güneydoğuda bi kısım mahsülleri aşırı sıcak çarpmıştı ve malesef döküldü ...lakin 2009 yazı biraz serindi sanırımmm....yinede o seneler kışların ısınma trendine girdiği senelerdii şimdi tam tersi görünüyooo yani bu sert kışın arkasından bi ılık bi kış tahmnin etmiyorum..

• 2010 yazı son 150 yada 157 senenin hatıladığım kadarıyla en sıcak yazıydııı biz tarlalara girememiştik güneydoğuda bi kısım mahsülleri aşırı sıcak çarpmıştı ve malesef döküldü ...lakin 2009 yazı biraz serindi sanırımmm....yinede o seneler kışların ısınma trendine girdiği senelerdii şimdi tam tersi görünüyooo yani bu sert kışın arkasından bi ılık bi kış tahmnin etmiyorum..

.

İNŞALLAH DEDİĞİN GİBİ OLUR.YİNE SOĞUK VE BOL KARLI YIL GEÇİRİRİZ.İNŞ.BU SENE GEÇEN SENENİN 2 KATI KADAR KAR ALIRIZ.AFYON TOPLAMDA BU YIL 250 CM. KAR ALDU.2012-2013'TE500 CM :tongue: :tongue:

• Erzurum'da sıcaklık 8 dereceye düştü. :eek:
    Bu arada babamdan aldığım bilgiye göre dağlardaki karlar bu günlerde erimeye başlamışken dağlar tekrar beyaza büründü.
    (Erzurum'daki dağlara Pazartesi günü tekrar kar yağmıştı.)