Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu güneyden gelen kütle Ankara'yı vuracak mı, bilen var mı?

Hocam sanki gelmeyecek gibi. MGM nin tahminine göre kütlenin izleyeceği rota aşağıdaki gibi. İlk görünce biraz güldüm, ama dedikleri çıkacak gibi.

Şu an kütleler doğuya doğru gidiyor. Pek kuzeyli bir hareket yok.

• Akşam saatlerinden sonra bi kaç saatligine güzel kar yağdıracak kütle gelebilir. Bu kar olarak düşecektir.
    Afyondan anlık görüntü, Akşam saatlerinden sonra bu tarz lapa lapa yağacak bi kaç saatlik kar yağışı bekliyorum.

• O kütlelerin sıyırması işinize gelir aslında, 900mt altı kky-yağmur arası alır. Gelicek yağışlarda olur onlarda kırıntı.

Sıcak cephe olduğu için mi yağmur-kky olur? Şu an Ankara geneli 0 derecenin altında ya da 0-1 arası. Bir de mgm günlerdir 3-4 derece daha yüksek veriyor en düşük en yüksek sıcaklıkları. Yarın 6 derece karlı diyor. Yine yağmur sürprizi olur mu? Dün gece -4 -5 dedi -6 yaptı sonra -7-8 oldu. Yarın gün içi sıcaklıkları etkiler mi bu sapma? Şu an mgm'ye göre 3 derece olması gerekirken 0 ve altı çünkü.

• Sıcak cephe olduğu için mi yağmur-kky olur? Şu an Ankara geneli 0 derecenin altında ya da 0-1 arası. Bir de mgm günlerdir 3-4 derece daha yüksek veriyor en düşük en yüksek sıcaklıkları. Yarın 6 derece karlı diyor. Yine yağmur sürprizi olur mu? Dün gece -4 -5 dedi -6 yaptı sonra -7-8 oldu. Yarın gün içi sıcaklıkları etkiler mi bu sapma? Şu an mgm'ye göre 3 derece olması gerekirken 0 ve altı çünkü.

Grit çevresindeki ab nin İlerleyip alttan yb nin bastırmasıyla Sıcak cephe yani yağış havayı ısıtıyor o yüzden bu saatlerde yağış olsa 900mt altı kky alırdı muhtemelen ama karda olabilirdi. Akşam saatlerinden sonra gelecek yağış var, yb nin çekilmesi kuzeydeki soğuğun bastırmasıyla ankaranın en alçak yeri dahi kar alacak. Yarın ise yağmur-kky söz konusu değil.

• Oklarla gösterdigim ankara üstünden geçicek olan yağış kütlesi, 5-10cm bırakması muhtemeldir. Yağışın lapa lapa kar şekilinde olacağını düşünüyorum ve o bulut arkasındaki kırıntıları peşine takarak gece boyu aralıklarada olsa kar yağdıracagını düşünüyorum ve yarın sabahtan ara verip öğlen tekrar kar yağışının başlayıp perşembe günü akşam saatlerine kadar gene aralıklarla yağmasını bekliyorum. Normalde 10cm civarı kar kalınlığı olur demiştim sistem boyunca ancak bu yağış biraz ekstradan ve fazla güçlü çıktı. bi yamuk yapmaması takdirinde ankara bu sistemi 15-20cm civarıyla kapatabilir. Yüksekler ve kuzey ilçeleri daha fazlada olabilir. Doğrudan ab si etki etmeden olan bi sistem için gayet iyi bi miktar.

• Gelen kütleler var, Gece boyu aralıklarla kar yağışı gözlemlenecek. Bu gece 5-10cm alma ihtimaliniz var. Çarşamba gün içinde kar yağışlı. sistem bi tıkda olsa lehinize döndü.

Batıkent civarı için de bu durum geçerli mi ? Malumunuz Batıkent Eryaman bölgesi( ANKARANIN KUZEYİDİR BURALAR) Ankara şehir merkezinin en kurak bölgesidir.

( bu durumun nedenini çok ama çok araştırdım ama bulamadım bilen varsa yazsın lütfen yalnızca yükselti değil 790 metredeki Sincan ilçesine bile buradan fazla kar yağar..

Batıkent çakırlar bölgesinde yuva köyü civarına yakın oturuyorum dibimizde 1350-1380 metrelik 2 başlı bir tepe var Ankaralılar muhakkak görmüştür o tepeyi, Çankayada 950 metre rakım karlar altındayken o tepede 1200 metre civarının ancak beyazladığına birçok kez şahit oldum )

çocukluğumda bu yüzden çok üzülürdüm
    örnek verirsem Ankara geneline kar yüzünden okul tatili verildiği zamanlar batıkent e kar ın yağmadığı veya çatıları beyazlattığını hatırlarım :(

• Batıkent civarı için de bu durum geçerli mi ? Malumunuz Batıkent Eryaman bölgesi( ANKARANIN KUZEYİDİR BURALAR) Ankara şehir merkezinin en kurak bölgesidir.
    ( bu durumun nedenini çok ama çok araştırdım ama bulamadım bilen varsa yazsın lütfen yalnızca yükselti değil 790 metredeki Sincan ilçesine bile buradan fazla kar yağar..

Batıkent çakırlar bölgesinde yuva köyü civarına yakın oturuyorum dibimizde 1350-1380 metrelik 2 başlı bir tepe var Ankaralılar muhakkak görmüştür o tepeyi, Çankayada 950 metre rakım karlar altındayken o tepede 1200 metre civarının ancak beyazladığına birçok kez şahit oldum )

örnek verirsem Ankara geneline kar yüzünden okul tatili verildiği zamanlar batıkent e kar ın yağmadığı veya çatıları beyazlattığını hatırlarım :(

Oraları iyi bilirim, Çakırlarda 2 yıl oturduydum, bildirici var bilirsin o tarafları. Sorunada gelicek olursak Sincan olsun,batıkent olsun bu taraflar kuzey batı bölgesindedir. Rakımsal olarak biraz alçak ancak yağışsal olarak zamanla zayıf kalabiliyorlar çünkü gelen yağışlar genellikle batı-doğu, kuzey doğu yönünde gidiyor. buda yağışın o kuzey batısının sıyırmasına yol açıyor. batıdan-doğuya giden yağışlar ise doğrudan etki ediyor. Mesala şuan gelecek yakışta kuzeydoğu istikametinde ilerliyor, Merkez koparken izlermisin bilmiyorum ama sende 5-10cm alabilirsin.

• Batıkent civarı için de bu durum geçerli mi ? Malumunuz Batıkent Eryaman bölgesi( ANKARANIN KUZEYİDİR BURALAR) Ankara şehir merkezinin en kurak bölgesidir.

Çankaya dan Eryaman a taşındım aynen durum anlattığınız gibi