Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir süredir beklentim kalmadığı için yazmıyordum, görüntü iyi değil gibi. Şu an bile sıcaklık 5 derece. Yağış az. Önümüzdeki günlerde de hafta sonu özellikle yağmurlu/kky yağmurlu gibi duruyor. Mgm uzun vadede de göstermiş. Modeller de iç açıcı değil. Forum da sessiz.

• Hava bahar havası gibi, ocak ayından bende beklentimi kestim, hava durumunda 2 gün kar varsa 3. gün güneş gösteriyor. Şubatta iyi bir sistem alırız umarım.

• Sistemler bizi hep pas geçiyor be abi, umutsuzluk değil de. Atmosfer kazık atıyor hakikaten. Bir aydır uzun süren soğuk var ama tatmin edici kar ve yağış yok. Elbette 1 metre kar olsun demek Ankara iklimi için hayalcilik, tarihte en çok ölçülen kar birikimi 1954 33 cm. Mgm raporları diyor. Yahu 1 gecede alan yerler var o yağışı. Ankara ne zaman şöyle bi 40-50 cm'lik kar görecek. Çok mu zor. Bu sistemde Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu (Ankara hariç) iyi kar aldı. Bolu, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat, Sİvas bir gecede 20-25 cm kar. Konya-Karaman'ın adını anmıyorum bile. Bizimle beraber bu süreçte Afyon merkez ve Eskişehir daha şanssızdı. O ikisi de yine bizden fazla aldı. Demem o ki kaldık mum gibi. Bu da üzüyor sadece. Bu kadar uzun süren bir soğuk periyodun ardından illa ki atmosfer de dinlenecek, gücünü toplayacak. Ama işte Ocağı geçecez. Kaldı bir Şubat. Onda da alır mıyız. Aralığın 13'ünden beri bu kadar sistem geldi, şahsen beni tatmin eden bir sistem olmadı, sürpriz yağmurlu, peşinden lodoslu karların eridiği yılbaşı sistemi bile. Ölüm yok tabi ama insan üzülüyor işte.

Einmal editiert, zuletzt von afac ()

• kardesim ankarayi bir butun olarak kar almayan bir yer olarak goruyorsun ama ilcelerini unutuyorsun camlidere kizilcahamam gibi yerleri mesela bizim burasi gecen sistemde totalda 50cm kar aldi dun gece 17cm kar aldi yani ankara merkezin bu konuda bir sanssizligi var o da kirilacak allahin izniyle bu kadar kendini uzme yani daha kis bitmedi mevlam ne eylerse guzel eyler.