Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gfs toplam kara baktım akşam için Ankara iyi değil soğuklar geç girdi bu güncelleme de Eskişehir tarafı öğlen 23 dü şimdi 19a düşmüş ...ecmf yı beklemek daha mantıklı bu sistemde o çok başarılı bence ...inşallah herkes sevinir ...

• Gfs toplam kara baktım akşam için Ankara iyi değil soğuklar geç girdi bu güncelleme de Eskişehir tarafı öğlen 23 dü şimdi 19a düşmüş ...ecmf yı beklemek daha mantıklı bu sistemde o çok başarılı bence ...inşallah herkes sevinir ...

Kar haritalarına bakmak yasak bundan sonra.

AF-YOK

• Ankara İçin Değerlendirmem Yapmaya başliyacağım

İlk olarak Bildiginiz üzere Günübirlik bi sistem gibi gözüküyor ancak soguklar Ankarada 2-3 gün kar seviyesinde duracak Ama yağışın oldugu dönemde Soguklar yeni girmeye başlarken ve tam oturmaya başlayınca Bitiş yapıyor o yüzden Bu sistemde Sıcaklık ve rakım çok önemli o yüzden rakımı 1000 üstü olan yerler bu rakım-sıcaklık ilişkisini pek düşünmesini gerekmiyor Şimdi gelelim neler olacağına(Allah'ın İzni ile öncelike)

1.resimde gördügünüz üzere Yağışın oluşum ve gidiş tahmini rotasını görüyorsunuz Ankaranın Önceki 15-20cm aldıgı sistem oldugu gibi Akdeniz havzasından Destek eden yağışlar gene oluşacaktır Ve Yağışlı gün boyunca Hem batıdan Hemde Güney enlemlerden gelen yağışlar Ankaranın peşine takılacaktır Aynı şey eskişehir-afyon içinde geçerli.

2.resimde gördügünüze üzere Sogukların miktarı,Yağış,Kar sınırı gibi şeyleri gösteriyor Bu konuda şöyle birşeye deyineceğim Ankarada ben 20mm üstünde yağış bekliyorum Bunun nedeni soguk havanın Nispeten ılık havanın üstüne gelmesi ve Güney enlemlerde Sahra çölü tozlarının aktif olması ve sıcak olması. O yüzden Akdeniz havzasında oluşan yağışlar Benim tabirimce Kuvvetli olucaktır BU miktar 20mm beklenirken 30mm de olabilir belki 10mm de olabilir o yüzden yağış işine Fazla girmeyeceğim ancak görünen İç bölgelerin sogukla yağışı cakıştırdıgı için yoğun kar alacağını söyleyebiliriz Buna Ankarada-Eskişehirde-afyonda dahil.

Şimdi gelelim Cm işine Çoğunuz işin bu kısmını merak ediyor.

Cm için şunları diyecegim Yağışın İlk Başından itibaren Yağmur Olmalı ihtimali Yağışlı havanın girdigi ilk saatlerdir Buna ankara-eskişehir gibi illerde dahil Ancak öyle ahım şahım bi yağmur olmicak çünkü Yağış kara dönücek O yüzden Cm hesaplaması için Yerlerin kuru ve sıcaklıkların 0 ve altında olması yeterli ki buda iç bölgelerde çoğu ilde görülecek şey. O yüzden Cm hesabında Ben Ankara için 5-15cm Civarında bi kar kalınlıgı bekliyorum Yağışında 20mm üstünde olacağını tahmin ediyorum Özellikle rakımı 1000 üstü olan yerler Daha şanslı benim gözümde Ancak rakımı 1000 altı olanlarda Kardan yararlanıcaklar.

Bi arkadaş Konya için De birşeyler sormuştu Onuda cevaplıyayım
    Konyada Soguk Güney enleme biraz daha yavaş iniyor o yüzden Yağış olduğu zaman Ankara-eskişehir-afyona göre Yağışın biraz daha fazla kısmını yağmur olarak alabilir ancak Konya içinde 2-7cm arası bi kar beklentim var Ama bu olcak anlamınada gelmiyor herşey sıcaklıga baglı sınırda kalınma yada havanın ısınma olayı yağışı yağmur olarak düşmesine neden olabilir Sonuc bu bi tahmin Benimde tahminim bu yönde Gerçekleşmesi dilegi ile diyeyim :)

NOT: Kar haritasına bakıp Şu olur bu olur lütfen demeyin O kar haritaları 1 saatlik süreç içinde bile değişim gösterebiliyor o yüzden pek ciddiye almayın Siz gerekli bilgilere bakın O kar haritasına ihtiyacınız olmaz.

• Üstad gfs gem gefs yagis Ankara da bitsede Konya da devam diyor ama o yağışta sana göre yağmur :( valla ne yalan söyleyim bu tahminin Konya için gerçekleşmesini istemem 2 cm ne ya ...:)

Ben duygusal davranmıyorum tamamen gerçekci davranıyorum Çünkü Soguklar Konyaya kadar fazla inmiyor Ve geç giriyor Bence 2-7cm arası değer en uygunu o sogukda okadar bile olmayabilir.

• Arkadaşlar bi duyuru yapacağım. Samet Beyin izni ile Ankara İle İlgili sorumlulukları alıyorum, Sizleri Gerek sistemlerde gerek Günübirlik Yağışlarda dahi elimden geldiginde bildireceğim. Bu konuda Ankara'ya olan duygusallıgımı değil gerçekci olarak davranacagım Ne gözüküyorsa onları diyeceigm yani yağmursa ne yazikki kar yada başka bişey diyemicegim o yüzden elimden geldigince gerçekci olup sizlere Bilgler vereceğim.

Kardeşim Hayırlı Olsun.Allah utandırmasın...