Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• mgm ankara için çarşamba bulutlu perşembe kar gösteriyor daha mı uzun sürecek acaba bu sistemin etkisi?

Perşembe çok hafif ve yerel kar yağışları hariç yağış beklemiyorum.Kuzey ilçeleri 5 cm. civarı alabilir. ;)

• Kardeş semih bey 2 satır yazdı bi zahmet bi süpriz olmazsa 15-20 cm kar varmış.yalnız adminler bişeyin farkına varmalı burası forum ve türkiyenin her şehrinden üyeniz var bi zahmet herkese aynı uzaklıkta olunda bilgilendirmeleri her yer için detaylı yapın

• Kardeş semih bey 2 satır yazdı bi zahmet bi süpriz olmazsa 15-20 cm kar varmış.yalnız adminler bişeyin farkına varmalı burası forum ve türkiyenin her şehrinden üyeniz var bi zahmet herkese aynı uzaklıkta olunda bilgilendirmeleri her yer için detaylı yapın

Mesela başka nereler?

• Admin sensin sen bilmelisin

O zaman size şöyle açıklayayım.Burada 81 ilin 81 inede tahmin yapamayız.Genel görüş neyse onun üstünde gidilir.Semih hocanın açıklamasına bakarsanız hiçte İstanbul'dan yada bir kaç ilden ibaret olmadığını görürsünüz.Her bölgeden öyle veya böyle bahsedilmiştir.Bu konu ile ilgili başka şikayetiniz varsa özelden bildirebilirsiniz.Konuyu meşgul etmeyelim.

• ya 2002 yılıydı ya da 2003, Türkiye'ye çok güçlü bir sistem gelmiş ve Trakya'dan başlayarak etrafımızda her yerde sırayla okullar tatil oldu.Ben de gece Ankara'ya da kesin yağar ve tatil olur diye geç saate kadar beklemiştim. Değil kar yağmak, hava parçalı bulutluydu. O günün sabahında sistem gece bu sefer Ankara'nın kuzeyini, doğusunu, güneyini vurmuş ve oraları tatil yaparken Ankara ve Kırıkkale'de tek bir damla yağış yok. Ankara malesef böyle bir şehir. Yağış haritasına bakıyorsun her yerde yoğun yağış rengi var Ankara'da renk farklı. Hatta tek bir beyazlık oluyor bazen o da Ankara. Ben bu şehri cidden anlamadım. O yüzden okullar tatil olur diye çalışmayan öğrenciler büyük hata ederler. Türkiye'de afet ilan edilir ama Ankara'ya tek damla yağış düşmeyebilir. Gidin dersinize çalışın. Zaten Ankara'da 3 gün üst üste etkili kar beklemek hayalcilik. Ben bugüne kadar durmadan 2-3 gün etkili kar yağdığını görmedim. Bir gün yağar ve durur. Zaten şu soğuk şehrin kar rekoru 30 cm ki o günü hatırlıyorum akşam 4'de başlayıp sabaha kadar tipi şeklinde yağmıştı. Meteroloji kar devam edecek demesine rağmen o günden sonra hava hep parçalı, çok bulutluydu. Bir değişiklik olmazsa da sanırım Ankara'ya etkili kar yağarsa pazartesi gecesi ve salı günü yağacak. İnşallah bu son yılların en güçlü sistemi Ankara'nın şu makus talihini de değiştirir ve biz de sağlam bir yağış alırız. Komşu iller kara boğulurken hafif yağışla idare etmek kötü oluyor.

Einmal editiert, zuletzt von tolgabjk ()