İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyeceğim izmir genelinde en kötü havada kar bana görede kesin düne kadar zaten havada kar kovalıyorduk . Ben modelleri yorumluyorum gene belirtiyorum :) ve ufak oynamalarla örtüyü arttırma ümidi içerisindeyim bakalım akşama ecmwf ne diyecek paralelle gfs mutabakata varmış görünüyor. Gem ukmo ecmwf biraz daha farklı..

• Balıkesir'de yaşayan adam gelmiş burada moral bozuyor. Sakın galeyana gelip polemiğe girmeyin sevgili İzmirliler. Bölge sorumlularınız ve model okumayı bilen birçok İzmirli var bu sayfada onları dinleyin. Enes Güleç(17) kardeşim de zaten sürekli bu sayfada sizlere destek oluyor. Kime inanmanız gerektiğini az çok tecrübe etmişsinizdir. Bu tarz üyeler hangi sayfa umutlu ve mutluysa gelip moral bozmayı ve manipüle etmeyi çok sever!!

• 4 ocak 2002

Kaynaklı haberler

SİNERJİ SİNERJİ SİNERJİ

• Diyeceğim izmir genelinde en kötü havada kar bana görede kesin düne kadar zaten havada kar kovalıyorduk . Ben modelleri yorumluyorum gene belirtiyorum :) ve ufak oynamalarla örtüyü arttırma ümidi içerisindeyim bakalım akşama ecmwf ne diyecek paralelle gfs mutabakata varmış görünüyor. Gem ukmo ecmwf biraz daha farklı..

Sen neye göre bunu yazdın demin İzmir merkezde 3-5cm yazdın şimdi havada kar benim için kesin diyorsun yapmak istediğin nedir?

• Sen neye göre bunu yazdın demin İzmir merkezde 3-5cm yazdın şimdi havada kar benim için kesin diyorsun yapmak istediğin nedir?

Gfsye göre konuştum olurda gfs ecmwfye benzerse havada kardan öteye gitmez benm için belki araba üstlerinde hafif örtü olur lafı bi tarafından anlama o yazımdada gfsye göre olduğunu belirttim :)

• Alçak basınçın doğusunda kalmakla batısında kalmak çok farklı sonuçlar doğurur. O günkü 2002 2.bi siklon olmuşsa sana zahmet konumunu atarmısın merak ettim

2002 aynı GFS modelinin gösterdiği gibi olmuş. Önce 1. alçak basıncın ardından soğuk hava dalgası inmiş ardından soğuk havanın üstüne oluşan 2. alçak basınç bize kar yağışı bırakmış.

archives-2002-1-2-18-0.png

archives-2002-1-4-0-0.png

archives-2002-1-4-12-0.png

archives-2002-1-4-18-0.png

Bu attıklarım da 2. siklonun soğuğu törpüleyip sıcaklık sıkıntısı yapacağını iddia ederek insanların moralini bozmaya çalışan coster adlı arkadaşa gelsin. Sonuç bu olmuş;

4-ocak-2002-izmir-karla-tanisir_6.jpg

• Neye göre söylüyorsunuz bunu ? Siklon soğuk havanın üstüne geliyor. 2002, 2012, 2017'deki kar yağışlarımızı aynı böyle soğuk hava dalgasının üstüne gelen siklonlar sayesinde aldık ve sıcaklık sıkıntısı olmadı. İzmir anca böyle güzel kar yağışı alabiliyor. Bilmediğiniz bir bölge hakkında bu kadar net konuşup da insanların moralini bozmayın. Burada kimse de 1 metre kar alacak demedi.

Alçak basınç oluştuğu/etkilediği location bakımından özellekile 850 hpa değerlerinde soğuğu itme/kırma fiili gösterir.Kaldıki 500 hpa değerleride kar için oldukça sınırda.Modellerideki yağışa bakıp çizgilere göre kar yağacak demek amatörlerin işidir bu konunun daha derin detayları vardır ve ben size bunu açıklamaya çalışıyorum ama görüyorumki İzmir konusunda bilgilendirme yapan birine saygı yok. İzmir bilmediğim bir bölge olsa asla yorum yapmazdım bu konuyuda uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.Umarım istediğiniz, arzu ettiğiniz yağışı alırsınız.

• Alçak basınç oluştuğu/etkilediği location bakımından özellekile 850 hpa değerlerinde soğuğu itme/kırma fiili gösterir.Kaldıki 500 hpa değerleride kar için oldukça sınırda.Modellerideki yağışa bakıp çizgilere göre kar yağacak demek amatörlerin işidir bu konunun daha derin detayları vardır ve ben size bunu açıklamaya çalışıyorum ama görüyorumki İzmir konusunda bilgilendirme yapan birine saygı yok. İzmir bilmediğim bir bölge olsa asla yorum yapmazdım bu konuyuda uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.Umarım istediğiniz, arzu ettiğiniz yağışı alırsınız.

2.Siklondan bahsetmemişsin burada.

• coster

Sen bir kere burdaki insanlara bilgisiz diyerek saygısızlık yapıyorsun coster nickli kardeş. Herkes kendi çapında bir şeyler biliyor ortaya bu forum çıkıyor zaten.

Neyse galeyana gelmek yok takibe devam...

• Alçak basınç oluştuğu/etkilediği location bakımından özellekile 850 hpa değerlerinde soğuğu itme/kırma fiili gösterir.Kaldıki 500 hpa değerleride kar için oldukça sınırda.Modellerideki yağışa bakıp çizgilere göre kar yağacak demek amatörlerin işidir bu konunun daha derin detayları vardır ve ben size bunu açıklamaya çalışıyorum ama görüyorumki İzmir konusunda bilgilendirme yapan birine saygı yok. İzmir bilmediğim bir bölge olsa asla yorum yapmazdım bu konuyuda uzatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.Umarım istediğiniz, arzu ettiğiniz yağışı alırsınız.

İzmir'i biz sizden daha iyi biliyoruz merak etmeyin. Sizden kendi şehrimiz hakkında bilgilendirme almamıza gerek yok. 10 Ocak 2017'deki kar yağışında 850'de -2 ve 500 hPa'da -29 vardı üstümüzde. 2 Şubat 2012'de -4 vardı. 2017 ve 2002'de de siklon oldukça yakınımızdan geçmiş ama bir sorun olmamış. İzmir için en uygun kar modeli budur. Sizin amacınız tamamen moral bozmak.

• 2017 yılının başından beri göremiyoruz. Bu kadar yaklaştık,günler kaldı belki de ama burada sen onu demiştin ben bunu demiştim tartışması yürütüyorsunuz. Çok gereksiz. Bu konuyu bir kenara atın. Zaten İZMİR sorumluları gereken açıklamayı yapacaktır. Balıkesirlisi, Aydınlısı,Muğlalısı her telden çalıyor. Bir sevincimiz vardı o da kursağımızda kaldı.

• Onur35 attığın sinoptikde ab oluşup zamanla doğuya kayıyor özellikle 3.fotoda 850değerleri nasıl bilmiyorum ama kar olmaz (şuanki sistemde gfsdeki görüntüye göre)

Bişey daha belirteyim siklon doğuya kaydıkça gene yağışlar kara dönecektir ama ne kadar yağış kalırsa , 25-30mmlerin kar olarak düşme ihtimali bana göre yok 1-2mm yağışı gene kar olarak alablrz tabi o ihtimal var ben yoğun kardan bahseden arkadaşlara ithafen yazıyorum

• Arkadaşların dediği gibi bizim kıyı ege için en uygun kar modeli yıllardır budur soğuk sistemin arkasından batıdan gelen yağış kar bırakır, hep bu böyle olmuştur izmirde de aydında da muğlada da.

kimse bilgisiz falan değil kimseyi öyle itham etmeyelim, ama bizim bildiğimizde net budur.

2002 arşivlerine baktım şu an tıpatıpa yakını. kaldıki daha süreç uzun 6 sından bahsediyoruz boşverin kimse kimseyi kırmasın daha netleşmeden :)

• Arkadaşlar benim yazdıklarımı dikkate almak isteyenler alsın dikkate almak istemeyen almayabilir moral bozmak gibi bi amacım yok ve burası özgür bir platform herkes düşüncesini yazabilir gibi geliyor atıp tutmadıkdan sonra :) yanlış bilgilendirmelere ithafen alıntı yapıp doğrusu yazınca suçlu oluyorum. Bu saatten sonra onu yapmayacağım belirteyim.