İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu tarz sistemlerde bizim bölge çoğunlukla sistemin en sonunda alıyoruz sistem çıkarken yani, görünüşe göre sonrası için de büyük hareketlenme var, sonlara da kalmış olabilir bu işin 2. Kısmı😊

• Şöyle diyim.Sinoptik olarak Ecmwf akşam çıktısına az çok benzer ama sıcak senaryo geldi.Epsdende görmüş olduğumuz üzere bu tescilledi.Sabah çıktısında 5-6 sında çok güzel yağışlar var İzmirde.Ana çıktı sıcak senaryo olduğuna göre akşama güzel bir çıktıyla o yağışları kara dönüştürecektir.

Eps kar haritasında gördüğünüz gibi İzmirde yine maviler var ;)

zDksq.png

• Çiğli den merhaba arkadaşlar, karsever olarak güzel sohbetlerinize dayanamayıp aranıza katılayım dedim,yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum,teşekkürler

Hoş geldin aramıza bu sayfada dünyanın en mutlu insanıda olabilirsin ,bir anda en mutsuz insanıda belli bir zamanda sonra duyarsız oluyorsunuz tekrar hoş geldiniz bu heycanlı serüvene :)

• Ecmwf büyük gaflet ve dalalet içindedir şahsi olarak sarfınazar dan gelmek en iyi olandır .Tez vakitte berceste GFS miz tumturak bir çıktı sunarak suratımızı mest ettirecektir :P

Umarım kelimeleri doğru sıralamışımdır google sağ olsun :P

• Öncelikle sabah güncellemelerine yeni bakma fırsatım oldu gfsnin geceki güncellemesine en kötüsü bu olur inşallah dedim ama olmuyacak sanırım...

Gfsnin batılama trendi sabah güncellemesinde devam etmiş ne yazıkkı dünkü görüntüde kuzey ilçeler bile sınırda dururken sabah güncellemesinde oralar bile iyice sınıra gelmiş (sistemin ilk giriş anı) oralarda dahi birçoğu yağmur olarak düşer ne yazıkkı .Yine sevindiren bişey var ab en azından direk kuzeyli değilde kuzeydoğulu hareket ederek soğuğu sokmuş yine hatrı sayılır kar var özellikle kuzey kesimlerde .Ama böyle gelmesi durumunda bana göre en kıyı ilçelerde (karaburun,çeşme,urlanın) yüksek kesimler hariç (+300rakım) kar ihtimali çok çok düşük. Bu yorumum gfsnin sabah güncellemesi üzerine. (değişime açık)

Ecmwfde ise akşam güncellemesine göre sabah güncellemesinin iyice batıladığını görüyoruz soğuk ilerki saatlerde sokulsa dahi acayip kırılıyor. havada kar bile zora girebilir merkez için. ama bu seferde benim beklediğim izmir için kar yapabilecek 2.salınım olan 8 ocağı baya umut vaat etmiş . onun arkasında %80 bi salınım daha olucak ama çok batılı gelme ihtimali gene oldukça fazla.. Ecmwf bu kadar batılı gelirmi bana sorarsanız bu kadar batılı gelmez diyagramda desteklemiyor zaten soğuğun ilk giriş anında 50 senaryodan en sıcak 5-6 çıktıdan biri olduğu görülüyor. bence değişicektir. ama dün akşamki gfs görüntüsüne benzeme ihtimali %5 hafif doğulayacaktır..

Ukmo düne nazaran çok hafif doğulamış ,Gem ise hemen hemen aynı sadece abyi derinleştirmiş biraz daha izmir merkez için dahamı iyi dahamı kötü bilemedm kuzey kesimler için daha iyi olabilir ..

Gfs paralel ise bana göre bizim için şuan en iyi çıktı. özellikle abnin konumu olsun soğuk girişi olsun diğer modellere göre 1-2tık daha fazla kar yağdırabilir

Diyeceklerim bu kadar öğlenki gfs ve paralel güncellemesi ne göstericek bakalım ..

• Pergamon hocam yanlış anladın beni o benim dusuncem değil size olan tepkinin sebebini açıklamak için yazdım aramızda umarım bozuk degildir

• Arkadaşlar izmir merkezde öyle yada böyle havada kar görmek mümkün olacak mı 3 OCAK ve sonrası için?

Hala daha değişim mevcut. Fakat şöyle diyim hemen hemen tüm görüntüler havada da olsa çok kısa süre bile olsa, kar göreceksiniz diyor, mümkün gibi duruyor.