Efsane kar 1987

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1987 martındaki kar fırtınası gerçekten inanılmazdı. Tahminler de şaşmıştı; DMİ, 4 mart günü için max sıcaklığı 12 C ve hava durumunu parçalı bulutlu tahmin etmişti. Ancak o güne tipi ile uyanıldı ve max sıcaklık -3 C oldu. Gökgürültülü kar yağışı akşama kadar yağdı. Akşam TRT haberlerinde TRT muhabiri Yeşilköy Havaalanında meteoroloji müdürü ile birlikteydi, kar kalınlığını 86 cm olarak ölçtüler. Kar yağışları 2 hafta devam etti,Tüm okullarla birlikte üniversiteler de 2 hafta sürekli kapalı kaldı. Nisan başlarında İstanbul'da hala kar yağışları vardı. 23 Nisan'da kenarlarda, orda burda hala erimemiş kar yığınları mevcuttu.

Gerçekten inanılmaz kar yağmış.Bende o tipili fırtınalı günlerin sonuna şahit oldum.Ailece İstanbula gidiyorduk.Balıkasir Bursa da belli belirsiz kar vardı.Ama izmiti geçip İstanbula yaklaştığımız da kar her kilometrede santim santim yükseliyordu.
    tepelerden İstanbula baktığımızda ise kar,boğazla bizim aramızda dağdan bir engel oluşturmuştu. :D

• Evet inanılmaz bir sistemmiş şehir merkezinde 1 metre,yüksek kesimlerde ise 2-3 metreyi bulan bir kar yağışı vardı.

• Abi,Bu otobüs Beşiktaştan geçer mi? :D

Fotoğraf için çok teşekkürler Asfalya.Fotoğraf tek kelimeyle muhteşem.1987 sisteminin nasıl bir sistem olduğunu anlatan bir fotoğraf.

Einmal editiert, zuletzt von ANIL90 ()

• O sene KDZ. Ereğlideydim... balkonun içi kar buz olmuştu babam kırmak için çekiç getirmişti.. çekicin çatalı ile buzları koparmaya çalışıyordu ki çekiç kırılmıştı.. işte o soğuklar "çekiç kıran" veya "demir büken" adı ile anılmaktadır:P

• Amerika kar fırtınası etkisine girer,Türkiye ise soğuk havanın etkisine girer.Bütün haber spikerleri bize ve onlar için genelde bu ifadeleri kullanırlar .Bir yerde onlarında haklılık payı vardır.Çünkü ABD ye kar yağdımı 50 cm,1 metre sıradan olaydır.Türkiye de 1987 de abd de örneklerine rasladığımız tamda kar fırtınasını yaşadı.Hatta fazlasını gördü.

O zaman ki gazetelere baktığımızda meteoroloji uzmanları böyle bir kar fırtınasının 50 yılda bir görüleceğini söylemişler.şimdi 2011,1987 yi çıkarın,O sayıyı da 50 den çıkarın..Kalan sayı kaç yıl sonra istanbulun yeniden 1 metre kar göreceğini gösterir. :D :D

• asfalya 87den sonra ülkemizde cok sert kışlarda yaşandı zamanında .örnegin 2004 .bence bu seneyi yabana atmayalım.cünkü o yıllarda yağan kar nisana kadar erimemişti ve yollarda birikintilere yol acmıstı.üstelik 2004 nisan ayında kar bile görmüstük.o yüzden bende 1987den sonra 2004 kışınıda ikinci fawori kıs olarak gördügümü söylebilirim artık bundan sonra tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• asfalya 87den sonra ülkemizde cok sert kışlarda yaşandı zamanında .örnegin 2004 .bence bu seneyi yabana atmayalım.cünkü o yıllarda yağan kar nisana kadar erimemişti ve yollarda birikintilere yol acmıstı.üstelik 2004 nisan ayında kar bile görmüstük.o yüzden bende 1987den sonra 2004 kışınıda ikinci fawori kıs olarak gördügümü söylebilirim artık bundan sonra tamam.

en yakın zaman olarak 2004 kışını bende favori olarak görüyorum çünkü ülke geneli için tatminkar yağoşların olduğu en yakın kış mevsimi bu tarihde olmuştur

• Allahım 2011 dahıl bundan sonrakı tum kışları bu denlı guzel olur.Şu Istanbula bu karı çok görme artık.Bu yasta dahı bu kadar kar tutkunu var