İstanbul'da ilk etkili kar... ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• istabulda ilk etkili kar ne zaman gelecek....

Öncelikle aramıza hoşgeldin.Şimdi şu anda gözüken ayın yarısına kadar ılıman bir dönem geçireceğiz.İşte eğer ilk etkili karı ne olacaksa ocağın diğer yarısı ve şubat ayı olacak.Şu anda ocağın 20de bir sistem gözüküyor ama çok erken konuşmak için.

• "İşte beklenen etkili kar yağışı geldi" diyebileceğimiz sistem için yeni yıldan en azından 13-15 gün almamız lazım.

• bakın ama moddllerde belli etmeye basladı 18 20 si gibi gecen seneki sisteme benzerse 5günlük bir kar yagısı alarız....

• ocak ayının 20sinde soguk hava gelecek gibi görünmüyor.zira endekslere bakarsak ocak ayının neredeyse yagıssız gecme olasılıgı bile var.kısacası şunuda üzülerek söylemek gerekirse bu senede ocak ayında kar göremezsek gecen senenin 2009-2010 kışının kopyasını yaşayacagız gene ne yazıkki!..insallah ao ve modeller istediğimiz sekilde düzelirde en azından ocagın 2.haftasını kar ve soguk bakımından güzel geciririz belki.

Not:son durumdur şimdi bu yazdıgım.istanbul 1 haftalık tahminlerinizdeki yorumumla iliskisi yoktur.ocak sonundaki sistemin gelmesi henüz netlesmediğinden o sisteme sadece varsayım olarak tahminde bulundum.bilgilerinize sunarım.Saygılar.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Uğur şu an ayın 15den sonrası çok karışık ben o yüzden tahmin yapmıyorum.Yani dün Arif Abi dediği gibi 85 kışı gibi de olabilir ama sistem yine fos çıkabilir.

• Uğur şu an ayın 15den sonrası çok karışık ben o yüzden tahmin yapmıyorum.Yani dün Arif Abi dediği gibi 85 kışı gibi de olabilir ama sistem yine fos çıkabilir.

istikrarsızlık var modellerde ama bu hafta mini bir soguk hava dalgası gelecek.belki bu sistemden sonra bir dahaki haftalarda istanbul cok daha kuvvetli yagıslar alabilir.ama yagısın sekli ne yönde olur onuda şu an söylemek oldukca imkansız maalesef.neyse kısacası bu haftayıda karsız kapayacagız galiba.sayet endeksler düzelmesse de hersey cok zorlasacak gercektende artık.ne diyosun peki bu duruma sen katılıyormusun buna daha dogrusu. cvbını en kısa sürede bekliyorum.iyi geceler dilerim.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• istikrarsızlık var modellerde ama bu hafta mini bir soguk hava dalgası gelecek.belki bu sistemden sonra bir dahaki haftalarda istanbul cok daha kuvvetli yagıslar alabilir.ama yagısın sekli ne yönde olur onuda şu an söylemek oldukca imkansız maalesef.neyse kısacası bu haftayıda karsız kapayacagız galiba.sayet endeksler düzelmesse de hersey cok zorlasacak gercektende artık.ne diyosun peki bu duruma sen katılıyormusun buna daha dogrusu. cvbını en kısa sürede bekliyorum.iyi geceler dilerim.

UĞUR HATIRLIYORMUSUN BİR GECE HAVATURKA SOHBETTE BEN ÇOK UMUTSUZUM DEMİŞTİM. SEN UMUTSUZ OLMA EFE; ÇOK SOĞUK GÜNLER ÖNÜMÜZDE, REKORLAR BİLE GELEBİLİR DEMİŞTİM. BAKIYORUM ŞİMDİ SEN DE UMUTSUZ KONUŞMAYA BAŞLAMIŞSIN, HAYIRDIR SEN DE Mİ KAYBETTİN SİSTEMLERE İNANCINI :)

• UĞUR HATIRLIYORMUSUN BİR GECE HAVATURKA SOHBETTE BEN ÇOK UMUTSUZUM DEMİŞTİM. SEN UMUTSUZ OLMA EFE; ÇOK SOĞUK GÜNLER ÖNÜMÜZDE, REKORLAR BİLE GELEBİLİR DEMİŞTİM. BAKIYORUM ŞİMDİ SEN DE UMUTSUZ KONUŞMAYA BAŞLAMIŞSIN, HAYIRDIR SEN DE Mİ KAYBETTİN SİSTEMLERE İNANCINI :)

efe havaturkadaki yaptıgım tahminlerde ben sadece ocak başındaki sistemlerden bahsetmistim.yani anlayacagın ocak ortasında görülecek soguklardan kastımsa tamamen ani sıcaklık dalgalanmaların meydana geleceğinden ibaretti.kısacası söylemem gerekirse ben sistemin ufacık bir yönünde veya gidisatında kararsızlık görmüssem bunun elbette bir nedeni vardır tamam. insallah bu yaptıgım acıklama tatmin etmistir seni.neyse baska takıldıgın bir konu varsa bana sorabilirsin arkadaşım oldu. iyi günler dilerim sana.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Karamsarlığım şundan. Geçmiş yıllarla kıyasla bu yıl çok az yağış aldık (ekim, kasım, aralık Bartın için) önceki yıllarda mutlaka yılbaşından önce kar yağardı. Malesef aralık 11, aralık sonu, 5 ocak sistemi derken hepsi burayı ıskaladı. Şimdi kaldık 20 ocağa. Evet modeller diyagramlar 20 ocak ta soğumayı işaret ediyor, aynı önceki sistemlerde olduğu gibi. Ya bunu da ıskalarsak? En büyük avantajımız kuzey yarım kürenin en soğuk günlerinin ocak sonu olması, denizlerin yeterince soğumuş olması. Ama 9 ocaktan sonraki 10 günlük durağan dönemde güney ege ve akdenizden bademler çiçek açtı haberleri gelmeye başlar ve sinirleri biraz daha gerer. 20 Ocak sistemi de kaçarsa moraller hepten çöker. Benim tedirginliğim o yüzden. Neden üzülmeyeyim, Avrupa tarihinin en soğuk kışını geçiriyor ben daha şemsiyemi geçen kış kaldırdığım yerden çıkarmadım. İnşallah bu işe emek harcayanları bu sistem utandırmaz da adam gibi bir kış yaşarız. Bıktım şu kıytırık sistemlerden.

• Karamsarlığım şundan. Geçmiş yıllarla kıyasla bu yıl çok az yağış aldık (ekim, kasım, aralık Bartın için) önceki yıllarda mutlaka yılbaşından önce kar yağardı. Malesef aralık 11, aralık sonu, 5 ocak sistemi derken hepsi burayı ıskaladı. Şimdi kaldık 20 ocağa. Evet modeller diyagramlar 20 ocak ta soğumayı işaret ediyor, aynı önceki sistemlerde olduğu gibi. Ya bunu da ıskalarsak? En büyük avantajımız kuzey yarım kürenin en soğuk günlerinin ocak sonu olması, denizlerin yeterince soğumuş olması. Ama 9 ocaktan sonraki 10 günlük durağan dönemde güney ege ve akdenizden bademler çiçek açtı haberleri gelmeye başlar ve sinirleri biraz daha gerer. 20 Ocak sistemi de kaçarsa moraller hepten çöker. Benim tedirginliğim o yüzden. Neden üzülmeyeyim, Avrupa tarihinin en soğuk kışını geçiriyor ben daha şemsiyemi geçen kış kaldırdığım yerden çıkarmadım. İnşallah bu işe emek harcayanları bu sistem utandırmaz da adam gibi bir kış yaşarız. Bıktım şu kıytırık sistemlerden.

Son veriler güzel gidiyor ama yağış ile buluşma lazım oda kısmete bağlı