2015-2016 Dönemine Ait Sonbahar ve Kış Beklentileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Hiç etkilemiyor mu ? Sen bi El nino Ve la ninalı yıllara bak 2 sinin arasında ki farkları görürsün

bu sene yaz el nino yüksek değerlerdeydi kaç tane ekstrem olaylar oldu klasik yaz yağmuru vardı

• O olayın El-Nino ile yakından uzaktan alakası yok ki. :)

hayır herkesin ağzına bir laf yapışmış ya el nino şu değerde olursa şu olur bilmem ne bende diyorum ki böyle bir şey yok el nino türkiye çok dolaylı yollardan etkiliyor etkisi az

• Efsane semih inşallah iyi bir tahmin yapar soğuk ve bol karlı sibiryalı kış :D

• Ben de ilk ayrıntılı kış tahminimi haftasonu yapacağım. Sizler sayesinde bu kadar tecrübeye ulaştım bu forumdaki tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Tahminim ise az çok belli.

• Ben de ilk ayrıntılı kış tahminimi haftasonu yapacağım. Sizler sayesinde bu kadar tecrübeye ulaştım bu forumdaki tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Tahminim ise az çok belli.

Forumda belli bir zaman geçince insanın tecrübesi artıyor sizin tahmininizinde foruma değer katacaktır.Bizde inşallah cumartesi Sistem Takip Merkezi adlı konumuzdan kış tahmini j yayınlamayı dusunuyoruz

• hayır herkesin ağzına bir laf yapışmış ya el nino şu değerde olursa şu olur bilmem ne bende diyorum ki böyle bir şey yok el nino türkiye çok dolaylı yollardan etkiliyor etkisi az

Ne biliyorsun kardeşim, dolaylı molaylı bişeyler öğrenmişsin, iklime en ufak etkide doğrudan etkidir, 1.8 ne etki yaratır, şu şekilde azor şu anda göründüğü gibi kuvvetli olmayıp sistemleri çok fazla doğuya itmeden tepemize takar bol bol salardı üstümüze, nao nötre yakın seyreder doğu avrupayı soğuk ve yağışa teslim ederdi, örnekleri çok,arşivi araştır biraz,çıkmışsın ergen ergen konuşuyorsun,aksini ıspatla bende karşılık vereyim,hadi bakalım.

• El Nino kuvvetli olursa İzlanda kuvvetli olur ama Kanada taraflarında aktif olur, bizimle ilişiği kesilir.

Kanada taraflarında derken. İzlanda etkili ise Kuzeyden tüm dünyayı bile dolaşır.

Bizimle ilişkiyi kesmez, aksine İzlanda kuvvetli olduğu için daha çok etkiler.

• .

Bu seneki gibi süper el nino olmayan,yukarda yazdığım 1.8 bantlarında güçlü el nino'nun eseri,örnek çok fazla hangisini paylaşsam bilemedim, azor bu seneki kadar güçlü değil,doğal olarak sistemleride çok fazla doğuya itemiyor,nao nötre yakın,El nino ve la nina'nın tüm kuzey yarım küreye etkisi olduğu gibi ülkemizide doğrudan etkiler,kuzey yarım küredeki kış koşulları pasifikteki deniz su sıcaklığına göre şekilleniyor,bazı arkadaşlar fazla bilgi sahibi olmadan fena hırpalamışlar,o görüntü özellikle İstanbulda ne dek yağışla4ına neden olmuştur.:)