GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Kasım 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Aralık ayının ilk haftası, şuan ki verilere göre soğuk ve yağışlı. Aralık ayının diğer günleri ise bol yağışlı, ılık. Ocak ayının ikinci yarısından itibaren ise bol soğuk, bol yağış :).

Aralığı gelirse tek sistemle kapatacağız yüksek ihtimal.

Aralığın son günleri kar olabilir.

Asıl soğuk ise 5-6 Ocak gibi gelir.

• Bıktım bu değişkenliklerden.. 50 tane model veren veri var, hepsi ayrı ayrı senaryolar üretmiş.. Resmen sayısal lotoya dönüyor bu iş. Kiminki tutarsa.. Şimdi bakıyorum gfs ecmwf cfs gem vs.. Hiç biri birbirini tutmuyor arkadaş.. Bence bu bilimde 1 haftadan öteye tutarlı tahminler çok zor.. En azından şu anki teknoloji ve bilgilerle bu sağlanamıyor besbelli..

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Yav ankarayı boşver sen bize -20 girer dedin ankarada -20 derece ölçülür demedin:)

tamam yurda -20 girer dedim yazımda var böle bişi ben tersinimi söylüyom örnek olarak 99 senesi ankarayı gösterdim diğer türlü yurda -20 girmesi normal gelen modellerde deniz ve atmosferden dolayı sıcaklık düşerek geliyo karadeniz hariç deniz sıcaklığı 19-24 arası bu değer 12 nin altına düşerse neden gelen hava direk -15 üzeri girmesin ;)
    bak rusyaya en basit yakutsk tarafı adamların etrafında deniz yok nerdeyse karasal iklim var ve her gelen model -40,-45 ile geliyor bu gelirken yarı yarıya düşüyor nerdeyse türkiyede deniz olmasa veya soğuk olsa tuz oranı biraz daha düşük olsa o modeller yaz kış güzel gelir tek engel o,karadeniz bile hafif ılıkken böle modeller geliyorsa deniz sıcaklığı 10 derece altına düşşe rahat gelir

• Bıktım bu değişkenliklerden.. 50 tane model veren veri var, hepsi ayrı ayrı senaryolar üretmiş.. Resmen sayısal lotoya dönüyor bu iş. Kiminki tutarsa.. Şimdi bakıyorum gfs ecmwf cfs gem vs.. Hiç biri birbirini tutmuyor arkadaş.. Bence bu bilimde 1 haftadan öteye tutarlı tahminler çok zor.. En azından şu anki teknoloji ve bilgilerle bu sağlanamıyor besbelli..

aynen öyle ben kolay kolay bi haftadan sonraya inanmam ama yinede bakarım moral düzeltir veya bozar ve azıcıkta olsa öngörü oluşur onlada burda tahmin yapılır.ha tutturmaya gelince gfs ecmwf kendini ipat etmiştir gerisine bakmana gerek yok ikisini incele ona göre yorumun şekillenir

• @"Kardelisi15" Sen kendi kendine -20 dereceyi bekle kardeşim ne diyeyim.Aralıkta genelde ılık ve yağışlı kimseyi kandırdığım yok.MGM'ye bakarsan Çarşamba gününe havanın soğuk mu ılık mı olacağını anlarsın.Aralıkta kısa süreli soğuklar olur ama -20'lerin gelmesi çok zor ve sen 99'da böyle oldu diyorsun demek ki bu nadir olan bir şey.Hocalarımızda ılık ve yağışlı bir kış bekliyor.

• @"Kardelisi15" Sen kendi kendine -20 dereceyi bekle kardeşim ne diyeyim.Aralıkta genelde ılık ve yağışlı kimseyi kandırdığım yok.MGM'ye bakarsan Çarşamba gününe havanın soğuk mu ılık mı olacağını anlarsın.Aralıkta kısa süreli soğuklar olur ama -20'lerin gelmesi çok zor ve sen 99'da böyle oldu diyorsun demek ki bu nadir olan bir şey.Hocalarımızda ılık ve yağışlı bir kış bekliyor.

Ilık ve yağışlı bir KIŞ?

• Önümüzdeki donemde 200 saate kadar gfs ve ecmwf ayni karardalar.200 saatten sonra ufak bi farkliliklari var.7-8 gun kuzey kesimler yagis yonunden sıkıntı gözükmüyor.avrupaya yayilan azor, sbirya, iskandinavya y.b lar avrupanin kuzeyne ve afrika kiyilari ve kibris gibi güney yerlere yariyor.biz ve avrupa ise akdenizde oluşan ufak tefek a.b ler bize dokunuyor.ve bu durum uzun süre değişmeyecek gözüküyor bakalim aksam guncellemesi ne der

• @Kardelisi15
    Karadenizde deniz suyu sıcaklıkları 18-24 demişsin yav şu son 2 gündür bakıyorum trabzonda 2 gün önce deniz suyu sıcaklıkları 16 samsunda 15 idi bu gün baktım iki şehirdede 2 derece azalmış 18-24 yaz aylarında oluyo sen bakmayalı uzun olmuş:)