İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
    • Offizieller Beitrag

Muğla ve Antalya Çevrelerinde Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; güneybatı kesimlerde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Muğla kıyıları, Antalya il merkezi ve doğu ilçeleri ile Burdur’un doğu ve Isparta’nın güney kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-80 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

• Ben bu kış İç Ege için orajlı/gökgürültülü kar hadisesi bekliyorum Ege denizi hala çok sıcak (mevsim normalinin 2-3 derece üzerinde) ve bunun sayesinde orajlı kütleler iç bölgelere rahatlıkla girebiliyor muhtemelen bugün de olacağı gibi ve bu 850hPa -2 -3'lerde iken de olabilecek bir şey 8) . Ayrıca deniz sıcak kalmaya devam ederse Ocak-Şubat'ta alacağımız kar yağışlarının da etkisini arttırabilir diye umuyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Bu modellerle 120 saat sonrası için tahmin yapmak çok zorlaştı artık nerelerden nerelere geldik bu değişimler uzun zamandır hep aleyhimize oluyor veriler jet hızıyla değişiyor

Aralık ayından pek beklentim yoktu zaten ama Ocak ayında bu belirsizliklerle hop oturup hop kalkacağız 48-72 saatlerde çok kazık yiyecek ya da sevineceğiz inşallah seviniriz

• Bu modellerle 120 saat sonrası için tahmin yapmak çok zorlaştı artık nerelerden nerelere geldik bu değişimler uzun zamandır hep aleyhimize oluyor veriler jet hızıyla değişiyor

Aralık ayından pek beklentim yoktu zaten ama Ocak ayında bu belirsizliklerle hop oturup hop kalkacağız 48-72 saatlerde çok kazık yiyecek ya da sevineceğiz inşallah seviniriz

Geçen sene Şubat sistemini örnek verebiliriz gerçi deprem felaketi yaşamıştık tadı çıkmazdı zaten. Bu vesileyle deprem sebebiyle hayatını kaybedene vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralananlara acil şifalar diliyorum.

• Biraz arşivimi açayım 2015'te en vurucu sistem olan 9-12 Şubat 2015 sistemi fotoğrafları: Bu sistemde hava 2 derece daha soğuk olsaydı rekor bile kırabilrdik. Yağış açısından 10 numara sistemdi.

10 Şubat sabah saatleri

8-10 cm'lik örtü vardı.

10 Şubat ikindi saatleri.

10 Şubat akşam kar yağışı etkisini iyice arttırdı ve havanın soğumasıyla (-3/-4 derece) olmasıyla birikim hızla artıyordu. Hatırladığım kadarıyla 10 şubat gece 11 gibi 30-35 cm. civarı kar vardı.

Işığa bakarsanız yoğunluğu görebilirsiniz. 11 Şubat bir dahaki mesajda olacak.

• 10 Şubatı 11 şubata bağlayan gece ve 11 Şubat öğle arası sistemin en yoğun kar yağışını almıştık. Sıcaklık ise -4/-5 derecelerde seyrediyordu. Kar kalınlığı gece 11 gibi 30 cm. iken 11 şubat sabah 55-60 cm. 11 Şubat öğlen ise 65 cm civarı olmuştu.

11 Şubat öğlen hafifleyen kar 11 Şubat akşamüstü yoğunlaşarak yoğun bir biçimde 12 Şubat 2015 sabaha kadar devam etti. 12 Şubat ikindileyin tekrar başlayan kar akşam etkisini arttırdı ve akşam tipiye dönmüştü. 13 Şubat sabah sistem sona ermişti. Yakın zamanın efsanesidir. O sistemden beri kışın bir efsane sistem alamadı Afyon.

• Elinize sağlık hocam SnowPaladin03

Derin bir iç çektim bu gibi bir sistem bi daha gelir mi bilmiyorum son yıllarda hiçbir sistem yanına bile yaklaşamadı bu efsanenin bu sene her ne kadar potansiyelli olsa da sürekli ertelenen desenler bozulan senaryolar vs tıpkı geçen seneyi hatırlatıyor

Ocak ayı özlediğimiz hasret kaldığımız o sistemleri yaşatır inşallah

Derin bir iç çektim bu gibi bir sistem bi daha gelir mi bilmiyorum son yıllarda hiçbir sistem yanına bile yaklaşamadı bu efsanenin bu sene her ne kadar potansiyelli olsa da sürekli ertelenen desenler bozulan senaryolar vs tıpkı geçen seneyi hatırlatıyor

Nerdeyse 10 sene olacak. Bu kadar uzun süreceği hiç aklıma gelmezdi.

SSW ihtimali güçlü bu da kutupsal girdapların aşağı enlemlere ineceğine işaret. Asıl soru Avrupa mı biz mi? İşte ona bakacağız. Ama süreç 2014-2011 Aralığa baya benzer gidiyor. Ocağın 2. haftası ve sonrası her şeye gebe. O sene bu sene Allah'ın izniyle. El-ninolu senelerde genelde Akdeniz havzasında yağış açısından bir sıkıntı olmaz. Ufak nüanslara takılmazsak özlenen sistemlere kavuşacağımızı düşünüyorum.

ECMWF zonal rüzgar verisi.

Sat 16 Dec 2023

Bu arada 23-27 Aralık gibi belki bir sistem görebiliriz. 2-3 gün daha beklemeliyiz netleşmesi için.