İç Ege, Batı Akdeniz ve Eskişehir Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasım in 6 sinda kısa kollularla bu kadar terleyecegimi inanmak çok güç. Denizli de Ağustos dan kalma bir gün yaşıyoruz bugün tüm kasim aylarinin sıcaklık rekoru kırılmış olabilir

• Kış ayı verileri harika gözüküyor Balkanlar İtalya ve Türkiye bu sene sistem için çok yarışacak e bu da demek oluyor ki bölgedeki şehirlerimiz kar miktarı için yarışacak inşallah 8)

Ek olarak kasım ayı bitmeden dağlarımıza güzel bir kar ve merkezlerimizde ilk kar tanelerini görebiliriz birkaç senaryo paylaşayım

gens-6-1-216.png

gens-11-1-216.png

gens-3-1-216.png

gens-20-1-216.png

19 20 Kasımı takip etmek lazım tam bölgemizlik bir atak olma ihtimali yüksek

• Kış ayı verileri harika gözüküyor Balkanlar İtalya ve Türkiye bu sene sistem için çok yarışacak e bu da demek oluyor ki bölgedeki şehirlerimiz kar miktarı için yarışacak inşallah 8)

Ek olarak kasım ayı bitmeden dağlarımıza güzel bir kar ve merkezlerimizde ilk kar tanelerini görebiliriz birkaç senaryo paylaşayım

19 20 Kasımı takip etmek lazım tam bölgemizlik bir atak olma ihtimali yüksek

Ayrıca bir noktayı daha söylemek istiyorum hocam. Ege-Akdeniz resmen kaynıyor özellikle Ege denizi normalin 3-5 derece üstünde bu bölgemiz için çok iyi bir avantaj olabilir soğuk ve yağışlar çakışırsa bu kış ağır kar yağışları görme ihtimalimiz yüksek :) .

• Ayrıca bir noktayı daha söylemek istiyorum hocam. Ege-Akdeniz resmen kaynıyor özellikle Ege denizi normalin 3-5 derece üstünde bu bölgemiz için çok iyi bir avantaj olabilir soğuk ve yağışlar çakışırsa bu kış ağır kar yağışları görme ihtimalimiz yüksek :) .

Kesinlikle katılıyorum hocam gözümü 19 20 kasıma diktim kışın ilk provasını yapabiliriz AB ler patlatacak ege ve girit zaten gerisini söylemeye gerek yok bence 8) vadesi daha uzun ancak soğuk daha erken ülkeye girebilirse yoğun kar yağışı ihtimali bile devreye girebilir bu haftasonunu atlattıktan sonra da gfs ısrarını devam ettirirse harika güncellemeler görebiliriz ki gfs bu akşam yağışa boğdu bölgemizi birkaç kesitini paylaşayım

animogf7.gif

animcgq2.gif

animmwx6.gif

Biraz uzun oldu kusura bakmayın bu ihtimali yüksek görüyorum biraz da kurak bi süreç sonrası bu tip güncellemeler heyecanlandırıyor insanı :)-- ancak yine de hala uzak bir tarih olduğunu belirteyim inşallah bozmaz da sağlam yağışlar alırız

Yazıya ek olarak Gem Gfs ve Ecmwf beklediğim dönemde mutabıklar hatta gem ve gfs örtülük kar yağışı veriyor

• Yarın Denizli Uşak ve Kütahya güzel yağışlar koparabilir Afyondan bi beklentim yok yarın için

Pazartesi ise bütün bölgede güzel yağışlar alacağız Uşak Denizli 30 40 Afyon Kütahya Isparta ve Burdurun 20 30 mm alacağını düşünüyorum ayrıca Antalyanın doğusuna ayrı bi parantez açmak lazım çünkü ciddi bi yağış bekleniyor dikkatli olmakta fayda var ek olarak çok daha iyi yağışlar alabiliriz bugün Kuzey Egeyi çok kızdırmışlar Güney Egeye bunun için bi cevap hakkı doğduğunu düşünüyorum ^^