Güzel ve Özlü Sözler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uykuda oldukları hâlde, sen onları uyanık sanırsın. Biz onları sağa sola çeviriyorduk. Köpekleri de mağaranın girişinde iki kolunu uzatmış (yatmakta idi.) Onları görseydin, mutlaka onlardan yüz çevirip kaçardın ve gördüklerin yüzünden için korku ile dolardı.

Kehf Sûresi 18. Ayet

Bu ayet 7 uyuyanlar yani Ashab-ı Kehf'ten bahsediyor Kur'an da anlatılan mucizelerden bir tanesidir.

Ama buradan bir kısım hakikate duyarsız kalan insanları uyandırmak için çok ama çok kıymetli. Bahsetmek istediğim ayetin başındaki cümleler. Hepimiz gece bir tarafa (sağ tarafa doğru elimizi yanağımıza doğru koyarak uyumak sünnettir) uzanıp uykuya dalıyoruz ve gece belli zaman aralığı içinde uyurken sağa sola dönüp duruyoruz peki bizi kim sağa sola döndürüyor dönmezsek ne olur biliyor muydunuz?

Uzun süre aynı yatış pozisyonunda kalan insanlar ciddi sağlık problemleri ile karşılaşırlar. Kan dolaşımında komplikasyonlar meydana gelmesi, deride yaraların oluşması, yatılan yüzeye temas eden bölgelerde kanın pıhtılaşması gibi…

Bu nedenle deri üzerindeki basıncı azaltmak için her 15 dakikada bir pozisyon değiştirmek en sağlıklısıdır. Kendi kendine hareket edemeyen felçli hastalar da bu nedenle özel bir bakıma tabi tutulurlar ve her 2 saatte bir başkasının yardımıyla hareket ettirilirler.

Allah (c.c.)'nın melekleri biz uykudayken bile bizi bir sağa bir sola çeviriyorlar gerçekten biraz akıl sahibi olanlar için burada çok güzel örnekler var.

Bizi her an koruyup kollayan rahmetini eksik etmeyen Allah'u Teâlâ'ya yarattıklarınım adedince şükürler olsun.

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Kim de Allah’a ve Peygamberine isyan eder ve O’nun koyduğu sınırları aşarsa, Allah onu ebedî kalacağı cehennem ateşine sokar. Onun için alçaltıcı bir azap vardır.

Nisâ Sûresi 14. Ayet

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.

Bakara Sûresi155. Ayet

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif

• Eğer yeryüzündeki insanların çoğuna uyarsan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar; Onlar zandan başka bir şeye uymazlar ve onlar sadece yalan uydururlar.

(Enam suresi 116.ayet )

• Onların kalplerine sizin saldığınız korku, Allah'ınkinden daha şiddetlidir. Bu onların anlamayan, kıt bir topluluk olmalarından dolayıdır."

Haşr Suresi 13

Her şey korku ile başladı …

Allah tüm insanlığın yardımcısı olsun 🤲

Akıl büyük nimet 🤲

• Aklıma düştü gözlerin

Boynumu büktüm ağladım

Elveda dediğin yerin

Yanına çöktüm ağladım

Anılar gezdi kanımda

Seni aradım yanımda

Tesbih gibi her anımda

Hasreti çektim ağladım

Her seven boyun eğmiş

Ayrılık ne yaman şeymiş

Gözden yaş dökmek neymiş

Gözümü döktüm ağladım

İçim garip gönlüm darda

Gözlerim karşı duvarda

Ben her akşam aynalarda

Yüzüne baktım ağladım

Serdar TUNCER

• Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur.

Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir, ama tren hep ileri gider.

Hayat bir trendir.

Tren istasyonu değil...

Paulo Coelho

• Bilesiniz ki, Allah'ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. 62﴿ Onlar iman etmiş ve Allah'a karşı gelmekten sakınmış olanlardır. 63﴿ Dünya hayatında da, ahirette de onlar için müjde vardır. Allah'ın sözlerinde hiçbir değişme yoktur. İşte bu büyük başarıdır.

Yunus Sûresi 62. - 64. Ayet