10-15 Mart 2022 Sistemi Analizi ve Girdap Takibi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam Vortex’ten Anadolu yakası Maltepe tahmini olarak nasıl etkilenir? :)

Konumuna bağlı yine. Şu anki hakim görüş çok kuvvetli şekilde etkileneceği yönünde (Boğaz hattı ile beraber), fakat her an değişebilir.

Öğle UKMO güncellemesi çıkmış. Yağışa bakmak yanıltıcı şekilde batıladığını düşündürebilir, fakat üst seviye rüzgara baktığınızda girdabın merkezinin pek değişmediğini göreceksiniz. UKMO girdabın kuvvetini ve etki alanını artırmış. İstanbul geneli için ısmarlama bir güncelleme olmuş. Öğle güncellemesi 60 saatle sınırlı olmasaydı görecektik.

• tahminci Avrupa yakasının en batısında dek koşulları saat kaça kadar şu anki gibi sürecek izobarlar sabahki gibi akşam sanırım. Kar küreme ile uğraşıyoruz onun için soruyorum teyakkuzda olmak maksadıyla.

• Konumuna bağlı yine. Şu anki hakim görüş çok kuvvetli şekilde etkileneceği yönünde (Boğaz hattı ile beraber), fakat her an değişebilir.

Öğle UKMO güncellemesi çıkmış. Yağışa bakmak yanıltıcı şekilde batıladığını düşündürebilir, fakat üst seviye rüzgara baktığınızda girdabın merkezinin pek değişmediğini göreceksiniz. UKMO girdabın kuvvetini ve etki alanını artırmış. İstanbul geneli için ısmarlama bir güncelleme olmuş. Öğle güncellemesi 60 saatle sınırlı olmasaydı görecektik.

hocam avrupa yakasının doğusundaki dekler zayıflayacakmı yarından sonra yoksa anadoluyla aynı bantları alır mıyız ?

• tahminci Avrupa yakasının en batısında dek koşulları saat kaça kadar şu anki gibi sürecek izobarlar sabahki gibi akşam sanırım. Kar küreme ile uğraşıyoruz onun için soruyorum teyakkuzda olmak maksadıyla.

Önümüzdeki saatlerde bir hafifleme görülecektir, fakat saat 7 gibi tekrar kuvvetli yağış gözlenir. Geceye doğru yağışın yoğun kısmı doğuya kaydıkça yağış hafifleyecektir.

• yalova merkez onumuzdeki surecte ne olur sizce?belki inanmazsaniz ama burda bazen yagmura bile donuyor yagis:)

Çok normal. Soğuk tam girmedi.

Eğer ki girdabın konumu şu anki gibi olursa inanılmaz yağışlar Yalova'da çok mümkün. Orografik etki + Marmara yükseltmesi çok şeye kadir.

• cm tahminlerinden pek haz etmiyorum açıkçası. Fakat özellikle girdabın vurduğu yerlerde 30 cm çok mümkün.

Girdabın olası rotası size göre neresi. Biliyorum henüz belli değil takip edilmesi gerek. Ben tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Bir tahmin gibi düşünebiliriz, varsayım olacak şekilde

• Girdabın olası rotası size göre neresi. Biliyorum henüz belli değil takip edilmesi gerek. Ben tecrübelerinize dayanarak soruyorum. Bir tahmin gibi düşünebiliriz, varsayım olacak şekilde

Merkez konumu olarak Şile ile Kocaeli civarı gözükmekte şu anda.