İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba arkadaşlar yakında ben de İzmir'de olacağım. İstanbuldan İzmir Bergamaya taşınıyorum. Bergamanın iklimi ve havasıyla ilgili pek bir şey bilmiyorum bilgi verebilir misiniz?

• Merhaba arkadaşlar yakında ben de İzmir'de olacağım. İstanbuldan İzmir Bergamaya taşınıyorum. Bergamanın iklimi ve havasıyla ilgili pek bir şey bilmiyorum bilgi verebilir misiniz?

Akdeniz iklimi etkisi altındadır yazın sıcaktır bunaltıcıdır ama hem kuzeyde Marmara'ya yakınlığı hem de karasallığı nedeniyle kışın diğer ilçelere göre daha soğuktur karda da İzmir'in en şanslı birkaç ilçesinden biridir. İzmir merkez daha 7-8 derecede şakır şakır yağmur alırken oranın örtü çektiği sistemler oldu. Tabi Marmara gibi beklentiye girmemek lazım 15 cmlik kar efsane sayılır. Oraj konusunda da baharda ve yazın daha şanslıdır kırkikindi yağışları kıyı ilçelere göre daha sık görülür.

• İzmir'de 1940-2023 yılları arasında kent merkezinde etkili kar yağışıyla örtü kaydedilen kışlar;

1942

1945

1947

1954

1956

1965

1968

?

1979

1981

1983

1987

1992

1993

1996

2002

2004

2012

2017

1968 ile 79 arasına "?" koymak durumunda kaldım çünkü arada 1 yıl daha olabileceğini düşünüyorum. Şüpheli yaklaşıp orada 1 örtü daha olduğunu kabul edersek aradaki ortalama periyot yıl olarak 4.3 olmuş. Rekor yıl aralığı ise 56-65 kışları arasındaki 9 yıl ile 2004-2012 arasındaki 8 yıl olmuş ki aradaki kışlarda şehrin göbeğinde olmasa bile yüksek semtlerinde; kuzeyde, batıda vs. kalan diğer ilçelerinde kar tuttuğuna şahit olduk.

Bu kış 7. seneye gireceğiz ve ortalama periyodu yeterince aştık. Gereksiz gaza gelip gereksiz umut vermek istemiyorum. 2024 kışı bu seriye dur diyecek mi yoksa başaramayıp rekor denemesi mi olacak yaşayarak göreceğiz.

• o yıl bu yıl olur umarım izmir için kar demek istanbul için efsane sistem demek hepimizin karnını doyurur izmire yağan kar 8)

• Akdeniz iklimi etkisi altındadır yazın sıcaktır bunaltıcıdır ama hem kuzeyde Marmara'ya yakınlığı hem de karasallığı nedeniyle kışın diğer ilçelere göre daha soğuktur karda da İzmir'in en şanslı birkaç ilçesinden biridir. İzmir merkez daha 7-8 derecede şakır şakır yağmur alırken oranın örtü çektiği sistemler oldu. Tabi Marmara gibi beklentiye girmemek lazım 15 cmlik kar efsane sayılır. Oraj konusunda da baharda ve yazın daha şanslıdır kırkikindi yağışları kıyı ilçelere göre daha sık görülür.

Çok teşekkür ederim hocam kar görmek için mecbur tepelere dağa çıkmak lazım o zaman ^^

• Çok teşekkür ederim hocam kar görmek için mecbur tepelere dağa çıkmak lazım o zaman ^^

Aracınız varsa hemen yakınında Kozak Yaylası var hocam 1000 rakıma kadar çıkıyor sınır sistemlerde dikkatli olmak şartıyla gidilir. Bir de teleferik var o da 300-400 rakıma çıkıyor diye biliyorum.

Edited once, last by Onur35 ().

• Aracınız varsa hemen yakınında Kozak Yaylası var hocam 1000 rakıma kadar çıkıyor sınır sistemlerde dikkatli olmak şartıyla gidilir. Bir de teleferik var o da 300-400 rakıma çıkıyor diye biliyorum.

Maalesef aracım yok eğer dağ bisikleti alırsam belki onla çıkarım

• 1 haftadır geceler bariz rahatladı şahsen hiç terlemiyorum hatta bu gece Balçova'da serin serin esen rüzgar var Sonbahar'ın ayak sesi yavaş yavaş duyuluyor artık :) .

• 1 haftadır geceler bariz rahatladı şahsen hiç terlemiyorum hatta bu gece Balçova'da serin serin esen rüzgar var Sonbahar'ın ayak sesi yavaş yavaş duyuluyor artık :) .

Buca ilk kez 20 derecenin altına inmiş gozukuyor 19 derece şuan da aynı şekilde merkezde 23 derecenin altına geriledi bugün çok serin 😎