Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Hem miktar olarak hem de yağış süresi olarak nadir gelen sistemlerden biri oldu.

İlk olarak Cuma günü başlayan hafif kar yağışı 6 gün devam etti. Örtü kıyılarda bile 50 cm yi geçti, yükseklerde metreyi geçti. Güzel olan ise en azından kıyılarda aşırı soğuk ve ayazın olmaması ve dolayısıyla buzlanma ve don olmamasıydı. Kürekle açmaya çalıştığınızda kar en alt tabakaya kadar kar olarak duruyordu.

• 4 Şubat iyileşmeye açık 1-2 günlük vur kaç iyi kar bırakabilir iç kesimlere sahiller sınırda takip etmek lazım.Sonraki sistem 10 unda gibi daha ciddi bir sistem olabilir bölgemiz açısından

• Son sistemden kalan büyük kar kütleleri henüz etrafta. Özellikle yüksek bölgeler/köyler ciddi örtü barındırıyor hala.

• Bolu'da Kuvvetli Kar Yağışı Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Kar Yağışı

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinden sonra yüksek kesimleri başta olmak üzere Bolu'da kuvvetli (7-15 cm) kar yağışı beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• External Content www.instagram.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

• Batı Karadeniz’de Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Kar Yağışı

Beklendiği Yer

Batı Karadeniz’de beklenen yağışların 08.02.2022 Salı günü akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerde (Düzce, Bolu, Karabük , Kastamonu ve Çankırı, Sinop'un iç kesimleri) yoğun kar (20 cm. üzeri kar örtüsü) , kıyı kesimlerde kuvvetli yağmur, zamanla yer yer karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağmur ve yoğun kar yağışlarının 10.02.2022 Perşembe sabah saatlerine kadar aralıklarla etkili olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde (150-200 metre üzeri rakımlı yerlerde) yoğun kar yağışı sebebi ile buzlanma, don olayı, kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, yüksek kesimlerde çığ tehlikesi, şehirlerarası otoban, karayolları ve geçitlerde ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar yaşanabileceği tahmin ediliyor. Vatandaşlarımızın ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporlarını, anlık meteorolojik uyarıları takip etmeleri önem arz etmektedir.

• bu sistemden umudum yoktu zaten gözümü 20 si civarına diktim bizim 850 hpa da en az -9 girmesi lazım bölgemizin kaliteli kar alabilmesi için bu sistemde z500 de 850hpa da çok kötüylü yağış ne kadar yoğun olursa olsun kar seviyesine inemedik beklentim de yoktu zaten 20 si civarına odaklanalım son sistemimizi o zaman alabiliriz

• Güneydoğu ve kuzeyden gelen kütleler ulaşabilecek mi Bolu'ya acaba? Pek bakamadım modellere ama bugün yağış bekleniyordu diye hatırlıyorum.