Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Antep merkez bugün kar yagisini 0.5 veya 1 derece farklarla kaçırdı.Yagista çok güzel aslinda.

Hocam ben istiklal deyim su deposunun olduğu taraf yüksek baya yağdı bura yerler ıslak olduğu için tutmuyor ama ara ara yoğun yağıyor foto çekip aticam da bir turlu foto yükleyemedim malesef ama karatas bembeyaz olmuş

• Mersin Toros Dağları Yaylaları bugün 1000mt rakım üzerinde kar yerde tutundu.Yükseltiye bağlı olarak 3 ila 7-8 cm kar birkimi gerçekleşti . Kar yağışları 800 rakımlara kadar indi fakat sıcaklık tutunmaya yeterli değerlerde değildi.

Hocam bugün mersindeydim masaAllah yaylalarda güzel kar yağışı vardı :)

• Malesef bu sistemde rakım sistemi oldu en baslarda sıcaklık sıkıntısı yoktu fakat son saatlere girildiginde değişik çıktı veren modeller yine hüsrana uğrattı yinede çok şükür yagislarimizin artması da iyi oldu

• Malesef bu sistemde rakım sistemi oldu en baslarda sıcaklık sıkıntısı yoktu fakat son saatlere girildiginde değişik çıktı veren modeller yine hüsrana uğrattı yinede çok şükür yagislarimizin artması da iyi oldu

Malatya'da o yağış olsaydı 50 cm olmuştu yazık oldu o yağışa bu mevsimde yağmuru kınıyorum 😁

• çok iyi kütle aldı bugün gaziantep keşke sıcaklıklar dahada düşük olsaydı o zaman çok güzel bir örtü alırdık sanırım bu kışı kapattık gibime geliyor umarım ileride daha iyileri gelir

• Enteresan bir sistem yaşadık sıcaklık ve yağış açısından bazen umutlandıran acaba mı dedirten sonra yok olmaz dedirten böyle bir kısır döngüye sokan sistemdi yorucuydu bizim bölgeye yaramadı yine 😂

Bölgemizin kar alabilmesi için maalesef birden cok faktörün bir araya gelmesi gerekiyor Doğu Anadolu kadar yüksek rakımımız yok Karadeniz gibi yıllık yağış ortalamamız yok Balkanlar’dan gelen sistemin bize yaradığı yok 😂😂

Eskiden direkt kırımdan soğuk inerdi yapardı 3-5 gün ayazı ardından yağışla sağlam kar alırdık 2007 de -20 25 ler görmüştük mesela artık eskisi gibi değil maalesef korsan kışlar yaşıyoruz..

• Çiy noktası düşük olduğundan dolayı Mardinde ara ara kar geçişleri olmakta fakat hic beklenilen gibi bir sistem olmadı. Özellikle şehir merkezlerinde sıcaklık hep sorun oldu. Normalde Mardin gibi bir şehirde 850 hpa -1 -2 yeterli oluyordu en az 15-20 cm kar alırdı. Ama bu sistemde yaklaşık 30 mm yağmur aldık. Ayrıca rüyamda gördüm Mart ayında 3 tane sistem alıyorduk 😂

• Çiy noktası düşük olduğundan dolayı Mardinde ara ara kar geçişleri olmakta fakat hic beklenilen gibi bir sistem olmadı. Özellikle şehir merkezlerinde sıcaklık hep sorun oldu. Normalde Mardin gibi bir şehirde 850 hpa -1 -2 yeterli oluyordu en az 15-20 cm kar alırdı. Ama bu sistemde yaklaşık 30 mm yağmur aldık. Ayrıca rüyamda gördüm Mart ayında 3 tane sistem alıyorduk 😂

Şu an Diyarbakırdayim ama sanki Mardine doğru kütle yaklaşıyor doğudan