Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

• Gfs gene yaptı yapacagını ecmwf bu sene gfs yi daha kac kere yerden yere vurucak dün 10 15 mm yagısı aksam guncellemesinde 5 10 arasına bugun 0 3 mm ye cekti 2 3 gün kala sistemleri bile cözemeyen milyar dolar veya euroluk bilgisayarın performansı bu kadar kötü olmamalı bir olur iki olur kaçtır aynı muhabbet

• Dünyada küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin birçok olumsuzluğa yol açtığı konuşulurken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılan aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu kaydetti.

'İSTANBUL BOĞAZI DONACAK'

Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

'ÜRETTİĞİMİZ TARIM ÜRÜNLERİ DEĞER KAZANACAK'

Küresel soğumanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, "En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa'ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa'da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak" dedi.

Gerçekle alakası yok bilimsel hiçbir veri sunulmamış sadece bekliyormuş ben de önümüzdeki yıllarda güneydoğunun yağmur ormanlarıyla kaplanacağını bekliyorum!!! Sallamak serbest ya

• Üstad peki bu kısır döngü ne zaman biter? Bu sene genel olarak hep kuraklık çektik.

Hocam inş 2-3 gün icinde mart geneli icin bir aciklama yaparim su an cok inceleme firsatim olmadi sadece ilk hafta detaylarını inceledim az biraz bekledigim gibi soguk ve yagış acısından iyi degil benim su an gözlemlediklerimde cikardigim yorum budur inş yagış acısından güzel olur diye beklenti icindeyiz hepimiz ins umdugumuz gibi olur selametle

• Dünyada küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin birçok olumsuzluğa yol açtığı konuşulurken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılan aksine ısınma değil, küresel soğuma olduğunu kaydetti.

'İSTANBUL BOĞAZI DONACAK'

Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

'ÜRETTİĞİMİZ TARIM ÜRÜNLERİ DEĞER KAZANACAK'

Küresel soğumanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, "En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa'ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa'da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak" dedi.

Bir ögretim üyesinin böyle bir acıklama yapmasi gercekten düşündürücü tamam bogazda buzlarda yürüyüs oldu karadenizin kuzeyi donmuştu ordan kopan buzlar bogaza sürüklenmisti dünyanın soguma trendine girme söz konusu hep dillendiriliyor zaten bekleyip görecegiz ama öyle bogazı donduracak kadarda olması fazlasıyla zor

• Bu akşam 22:00 ile Pazar sabah 08:00 arası serverlarımızda şirket kaynaklı lokasyon değişikliği gerçekleşecektir. Bu sebepten dolayı 22:00 - 09:00 saatleri arasında sitemize erişim sağlanamayacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Ramazan 1.1k

• Narsil
    2. Replies
      1.1k
      Views
      62k
      1.1k
    3. ismailoz