Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yüksek ihtimalle tarihin en kötü kışına tanıklık ediyoruz max ocak ortası ve sonuna doğru biraz yağar sonra geri yollarız kışı :/ çok üzücü araplar bizden daha çok kış yaşıyor

• Forum çok karamsar değiL mi, evet hepimiz kışı bekliyoruz da daha kışa gireli kaç gün oldu Kİ ? Onu geçtim de modellerde yağış görünürken son 24 saat kala yağışların kaçtığına kaçtığına şahitlik az çok herkes etti, ama 10 15 gün sonraki modellere bakarak şuanda tüm kışın yok olduğunu düşünenler var hayret ediyorum… 3 gün sonra yeni güncelleme ile yağış gelince buradaki karamsar arkadaşlar yazdıklarını unutacak mı diye merak ediyorum

• Ocak ayı her türlü sisteme aday. Alt yapı güzel. 4'den itibaren;

Gem,icon ve Gfs benzer ilerliyor Ecmwf'de uyacaktır. Bölgemiz adına fitili yakmış olabilirler 6-10 arası için. 8)

• Umut fakirin ekmeğidir bizde umutlu olalım kış başlamadan kış bitmez herşeyin en güzelini yaşayacaz ALLAH.IN izniyle 1 aydan fazladır bunu yazıyorum ve gerçekten ülkenin en zor bölgesi için tahminde bulunuyorum akdeniz doğusu sürekli yağmur alan bir yer iç kesimlere yani yayları toroslar ve toroslara yakın yer güzel kar alır doğu anadolunun kar sorunu pek olmuyor yağış olduğunda rakımdan dolayı avantajı çok fazla ama güneydoğu anadolu için tahmin yapmak o kadar çok zordur ki hele geçmiş yıllarda dahada zordu ama geçen yıldan beri rahat rahat uzun vade tahminlerde daha rahat ve idaalı yorumlar yapma şansım oldu bu kendi bakış açım tabi geçen yılda bu zamanlarda kıştan eser yoktu ama sürekli ısrarla ben ve hocalarım sert kış olacak dedik şükür tahminlerimizin çoğu tutmuştu batman civarı ne hikmetse faydalanmadı inş bu yılda yanılmayız ALLAH.ın izniyle bu defa batman ve çevreside nasibini alır yine diyorum ülkenin hava tahmin konusunda en zor bölge bizin bölge 850 hpa daki 1 derece bizim çok önemli rüzgarın yönü çok önemli yağışın akdenizdeki ab denmi suriyenin kuzeyinde oluşacak ab çok önemli anlık çiğ noktası çok önemli katmanlar arası sıcaklık çok önemli önemlide önemli ben tahminde bulunurken bunlarınn hepsine çok dikkat ederek yorumlama yaparım öyle laf olsun diye anlık güncelemelere göre yorum yapmam asla önümüzdeki günlerdede daha güzel modellerle karşılacağınızdan emin olabilirsiniz uzays3271653126 hava-kars323 uzays3271653126 hava-kars323 uzays3271653126 hava-kars323

• Modellerde istikrar sıfır. O yüzden her güncellemeyi çok dikkate almamak lazım.

Sistem olmadığı zaman haftalarca 300.saatten istikrarı sağlarlar ama sistem olduğu zaman 2saat istikrar sağlayamazlar. Modellerin de suçu yok ki onlar olanı söylüyor sistem yok işte atmosfer resmen bize küsmüş Atmosfer bize sistem vermedikten sonra modeller harita üstünde kutubu indirse kaç yazar ki...

• Arkadaşlar 6 Ocak sistemi az çok kendi belli etti. Muhtemelen soğuk girişi olacak ve yağış olup olmamasını takip edeceğiz. Bu gibi sistemler Güneyden yağışlar bölgenin doğusunu vurma ihtimali yüksek. Bununla birlikte hala çok kötü kış gidiyor 15 ocağa kadar doğru düzgün eksili senaryo sayısı baya az