İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dağlara kar yağmasını pek önemsemezdim nasılsa dağdır yağar derdim bu yıl onu bile özledim Alplere bakıyoruz metrelerce kar, Japonya'ya bakıyoruz metrelerce kar Pakistan'a bile kar var bizim dağlar yaylalar bomboş ey gidi...

• Ecmwf istanbul kısa diyagram, maselef en soğuk çıktıymış, akşam bozacaktır.

graphe_ens3_rqr2.png

Ya bozmaz da düzeltirse

ECM diyagram da ciddiyetini kaybetti artık

Daha t(0) anını çözemiyorlar

Bakın GFS t(0) anına ne demiş, ECM ne demiş? İstanbul’da şu anda 7/8 derecede istasyonlar var

Ben 5 derece giriş olduğuna inanmıyorum

GFS de zaten 0 ile 4 arası birşeyler vermiş

Yani net giriş değeri yok GFS’de

24 saat sonrası daha net :))

Muhtemelen semt semt farklılık gösteren elekli bir soğuma ve soğuk partikülleri var

Baksanıza t(0) anı ECM gibi tek çizgi değil

Ayrıca Ull’yi ECM’nin 20 senaryolu ENS’si değil 50 senaryolu diyagramı daha iyi çözer, onda da çok iyi senaryolar olduğu gibi ull gelmez diyen birçok senaryo da var

Vadeyi önce bir 72 ye alıp GGS deneyelim

• Bu sistemin 850 HP değeri -4 -6 olur büyük ihtimalle yüksek ve karasal kesim çatalca binkilıç aydosa düşer beklediğimiz güzellik sonrasında artık komşuda düşer bizede düşer hesabı tüm şehire mis gibi saf kan KAR İNŞALLAH :hfyeni (29):

• 24 saatte çok birşey değişmedi.

Sürekli geleceği hatta uzak geleceği konuşuyoruz , 300/500 saatleri

Oysaki modeller beklememesine rağmen 24 saattir aralıksız sprey yağış devam ediyor çoğu noktada

Teknolojik Körlük yaşayan radar da kütleleri yakalayamıyor 😊

Yer yer güçlenen sprey yağış ve soğuk eşliğinde bol bol yürüdüm bugün

15 günlük yatışta yürüme de unutulmuş😀

Ancak Şu sürpriz yağışa cevap bulmak bence çok daha acil bilimsel ihtiyaç

Hele de serinlik gayet tatminkar ve umut verici

Gerçi kendimce bir cevap buldum ama anın ve kısa vadenin tam hakkını vermek bence gelecekle ilgili tahmin yaparken de insanın elini bazen güçlendirebilir

• Radar sistemi değiştirilmeli damla yağmuru bile gören radarlar yurt dışından getirilmeli F1 de çok üst düzey radar teknolojisi kullanılıyor mesela

• new york kar altında, japonya kar altında, avrupanın çoğu ve diğer kuzey bölgeler aynı durumda.... ne yağış ne kuraklık söz konusu,

Eeee bizimi buluyor sadece bu kuraklık, ve yagissizlik, bu işte bir mantik hatası ve bir anormallik var

Bizede ucundan azıcık gösteren vakti gelince de kaybolan milyon dolarlık fiyasko modeller

Allah sonumuzu hayır eylesin

• binkılıçın bahsi geçmişken bende sizlere buradan biraz yerel halktan aldığım havadisleri ileteyim. Diyorlar ki bu havanın sonu kar, kar geliyor haftaya, buralarda 2 haftadır neredeyse kırağı kesildi, güneyden kuzeyden gelen yağışlar oldu, gece gündüz sıcaklık farkı normale döndü arasında ki farklar azaldı, şimdi an be an gece gündüz sıcaklığı birlikte aynı oranda düşüş yaşıyor. Doğayı kendince okuyan ve yorumlayan yerel halk ve çiftçiler kar geliyor az kaldı diyorlar :) bende hadi inşallah diyorum 🙏