­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Valla kimse kusura bakmas─▒n.Okullar─▒n a├ž─▒lmas─▒ bizi dolayl─▒ yoldan 10 y─▒l geri g├Ât├╝r├╝r.Bu kadar basit.Hi├žbir ak─▒l ve mant─▒─ča s─▒─čmayan bir durum.Ne oluyo bu okullar a├ž─▒ld─▒ denince ekonomi d├╝zelecekmi acaba ?

• Avmleri A├žmalar─▒da A┼č─▒r─▒ Riskli Hatta Okuldan Daha Riskli.Ama A├ž─▒yorlar.Yapacak Bir ┼×ey Yok.Sa├žmal─▒k.

┼×uan belli de─čil, y├╝zde 50'nin ├╝zerinde talep gelirse kademeli olarak a├ž─▒l─▒cak.A├ž─▒lsada kimse istedi─či gibi dola┼čamayacak, oklarla y├Ânlendirmeler ve patikalar olu┼čturulacak.Ama her t├╝rl├╝ risk dedi─činiz gibi

• Prof. Dr. Ba┼čer, "Singapur, ├çin, G├╝ney Kore gibi ├╝lkelerden, kapal─▒ ve klimal─▒ ortamlarda hastal─▒─č─▒n yay─▒l─▒m─▒n─▒n artt─▒─č─▒na dair yay─▒nlar s├╝rekli gelirken, AVM'lerin bu kadar h─▒zl─▒ ve ─▒srarla a├ž─▒lmak istenmesi yang─▒na k├Âr├╝kle gitmektir! " dedi

• Hayat Eve S─▒─čar uygulamas─▒n─▒ g├╝ncelledim ve evet ├Âyle maske kodu alabiliyorsunuz art─▒k yenilikler de yaz─▒yordu. Sa─čl─▒k durumu men├╝s├╝nden alabilece─čimizi yazm─▒┼člar ama o b├Âl├╝mde ├Âyle bir ┼čey yoktu. Uygulamay─▒ arad─▒m tarad─▒m yine de bulamad─▒m maskeyle ilgili bir ┼čey. Kodu alabilen var m─▒?

D├╝zeltme: Evet arkada┼člar ba┼čta bulamad─▒m ama ┼čimdi oldu anketi doldurarak uygulamay─▒ kapat─▒p a├ž─▒nca ekran kar┼č─▒ma geldi

• Hayat Eve S─▒─čar uygulamas─▒n─▒ g├╝ncelledim ve evet ├Âyle maske kodu alabiliyorsunuz art─▒k yenilikler de yaz─▒yordu. Sa─čl─▒k durumu men├╝s├╝nden alabilece─čimizi yazm─▒┼člar ama o b├Âl├╝mde ├Âyle bir ┼čey yoktu. Uygulamay─▒ arad─▒m tarad─▒m yine de bulamad─▒m maskeyle ilgili bir ┼čey. Kodu alabilen var m─▒?

Uygulama verilerini temizleyip yeniden giri┼č yapmay─▒ deneyin hocam.

• Kendim son s─▒n─▒f ├Â─črencisyim. 12. s─▒n─▒f ├Â─črencisi zaten konular─▒n bitimiyle son 1 ay okula gitmez evinde oturur deneme veya soru ├ž├Âzer. Zaten 12. s─▒n─▒f─▒n 2. d├Ânem konular─▒ kalkt─▒ bi daha 1 Haziran'da 12. s─▒n─▒flar i├žin okulu a├žman─▒n mant─▒─č─▒n─▒ ├ž├Âzemedim.

• Cumhurba┼čkan─▒n─▒n a├ž─▒klamalar─▒na istinaden ├ž─▒lar─▒labilecek sonu├žlar ┼čunlard─▒r;

Kendisi tedbirlerin bayram sonuna kadar devam edece─čini s├Âylemi┼čti. O nedenle,

1) ┼×ehirler aras─▒ seyahat k─▒s─▒tlamas─▒ Bayram sonuna kadar devam eder. 1 Haziranda son bulur. Olaki kald─▒r─▒lsa dahi hala vir├╝s tehlikesinin yo─čun oldu─ču illerde bu ay boyunca devam eder. Bu haraketlili─či g├Âz ├Ân├╝ne alacaklar─▒n─▒ zannetmiyorum.

2) A├ž─▒klamas─▒na itafen soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ k─▒s─▒tlamalar─▒n─▒n bu ay boyunca resmi tatil, bayram ve h.sonlar─▒nda devam edece─čini ├ž─▒karabiliriz.

3) Okullar─▒n a├ž─▒lmas─▒ bu saatten sonra g├Ârsellik olur. Normal zamanda zaten ├Â─črenci okula gelmiyor Haziranda do─čru d├╝zg├╝n, bu zamanda hi├ž gelmez, ailede yollamaz. 2-3 haftal─▒─č─▒na okulu a├žal─▒m deyip ba┼ča saracaklar─▒n─▒ zannetmiyorum. Keza bakan─▒m─▒z hepsi s─▒n─▒f ge├žecek dedi. A├žman─▒nda anlam─▒ kalm─▒yor ve Bu saatten sonra ├Â─črenci bu bilin├žle dahi gelmez. Gelecek olanlar da e─člencesine, g─▒rg─▒r─▒na gelir.

Yar─▒n LGS tarihi ile ilgili g├Âr├╝┼čleri de okullar i├žin belirleyici olacakt─▒r.

4) ─░brahim Kal─▒n'─▒n a├ž─▒klamalar─▒na g├Âre de 65 ya┼č ├╝st├╝ne haftan─▒n belirli bir iki g├╝n├╝nde belli saatler aras─▒nda ara├žla seyahat etmemek ┼čart─▒ ile evlerinin en yak─▒n─▒ndaki parklara gidip biraz hava alma, gezme izni verilebilir.

Yar─▒n cumhurba┼čkan─▒m─▒z kafalardaki soru i┼čaretlerini giderir.

D├╝zeltme: Evet arkada┼člar ba┼čta bulamad─▒m ama ┼čimdi oldu anketi doldurarak uygulamay─▒ kapat─▒p a├ž─▒nca ekran kar┼č─▒ma geldi

Nas─▒l bir i┼čtir anlamad─▒m. Ben bu maske olay─▒ ilk s├Âylendi─činden bu yana 3-4 defa ba┼čvurdum ne maske geldi, ne kod geldi. ┼×imdide uygulamadan ba┼čvuruyorum, ad─▒n─▒za maske tan─▒mlanmam─▒┼čt─▒r diyor. Altta da uyar─▒ var, 20 ya┼č ve alt─▒ ile 65 ya┼č ve ├╝st├╝ne maske temini sa─članamamaktad─▒r. Ya┼č─▒mda 31. Nas─▒l oluyor bu i┼č anlam─▒┼č de─čilim. Diyeceksiniz hat kimin ├╝zerine. Hatta annemin ├╝zerine o da 61. Her t├╝rl├╝ sa─čl─▒yoruz ama nafile.

• ├çok g├╝zel olur soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ olursa.

Bayramd soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ konu┼čulurken ┼čehirleraras─▒ yollar─▒n a├ž─▒lmas─▒ olacak i┼čmi diye yazmak istemi┼čtim tel bir kelimeyi hatal─▒ yazm─▒┼č c├╝mle tamamen de─či┼čmi┼č ­čÖł