­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• hastal─▒k sizde ka├ž g├╝n s├╝rd├╝? 3.g├╝n seyrindeyim d├╝ne g├Âre iyiyim.

Ge├žen hafta Per┼čembe g├╝n├╝ doktora gitmi┼čtim. Pazardan itibaren ┼čikayetlerim kesilmeye ba┼člad─▒. ├çok ┼č├╝k├╝r ┼čuan bir ┼čikayetim kalmad─▒.

• ─░ki g├╝n ├Ânceye kadar ├žok a─č─▒r bir bo─čaz a─čr─▒s─▒ yine ├žok yo─čun ├Âks├╝r├╝k ve halsizlik vard─▒ ate┼čim yoktu bu yakla┼č─▒k bir hafta s├╝rd├╝ yak─▒n ├ževremden iki ki┼či daha benimle ayn─▒ anda bu belirtileri g├Âsterdi ve ge├žti ben ge├žirmi┼č olabilece─čimizi d├╝┼č├╝n├╝yorum bu hastal─▒─č─▒ yaln─▒z yak─▒n ├ževremden bu hastal─▒─č─▒ kapmam─▒┼č olanlarda var belki kulu├žkadad─▒r ya┼č─▒m 22 benim merak etti─čim ate┼č bu hastal─▒k i├žin ┼čart m─▒ yani ate┼čim yoktu ama corana olmu┼č ve ge├žirmi┼č olabilir miyim?

Not: hastal─▒k ├ž─▒kmadan yakla┼č─▒k 5 g├╝n ├Ânce italyadan gelen bir misafirimiz vard─▒ oda ayn─▒ belirtileri g├Âsteriyordu onunla g├Âr├╝┼čen 3 ki┼či ve ben de hasta olduk ancak birimiz ya┼č─▒ 45 hi├ž hastal─▒k belirtisi g├Âstermedi

• Az ├Ânce bir arkada┼č─▒m─▒n wp de serumlu durum payla┼čt─▒─č─▒n─▒ g├Ârd├╝m . Durumu hakk─▒nda diyalog kurdu─čumda ├žok ┼ča┼č─▒rd─▒m . Gece ate┼či ├ž─▒km─▒┼č 39.5 civar─▒nda ├Âl├ž├╝m yap─▒lm─▒┼č . Di─čer bir ┼čikayeti de bo─čaz a─čr─▒s─▒ymis ve yutkunamamak . Doktor bademciklerin ┼či┼čmi┼č diyip ate┼č d├╝┼č├╝r├╝c├╝ serum ve sonras─▒nda ila├ž yaz─▒p g├Ândermi┼č . Test yap─▒lma gere─či g├Ârmemi┼č . Daha ne olmas─▒ gerekiyordu merak ettim . Yap─▒lmama amac─▒n─▒ ise daha ├žok merak ettim . ┼×uan ailesiyle beraber evde yat─▒yor .

B├Âyle davranarak test say─▒s─▒ 10bine bile ├ž─▒kartamay─▒z g├╝nl├╝k.Test say─▒s─▒n─▒n neden d├╝┼č├╝k oldu─čuna g├╝zel bir ├Ârnek.Bu hasta i├žin ni├žin test yap─▒lmam─▒┼č? ┼×imdi bu arkada┼č ve ailesi i├žinde hep bir "ya bende covid19 varsa" stresiyle ya┼čayacak 2hafta ve ger├žekten de covid19 hastas─▒ysa ne olacak peki? Sorumsuzlu─ča bak doktordaki.

• ─░ki g├╝n ├Ânceye kadar ├žok a─č─▒r bir bo─čaz a─čr─▒s─▒ yine ├žok yo─čun ├Âks├╝r├╝k ve halsizlik vard─▒ ate┼čim yoktu bu yakla┼č─▒k bir hafta s├╝rd├╝ yak─▒n ├ževremden iki ki┼či daha benimle ayn─▒ anda bu belirtileri g├Âsterdi ve ge├žti ben ge├žirmi┼č olabilece─čimizi d├╝┼č├╝n├╝yorum bu hastal─▒─č─▒ yaln─▒z yak─▒n ├ževremden bu hastal─▒─č─▒ kapmam─▒┼č olanlarda var belki kulu├žkadad─▒r ya┼č─▒m 22 benim merak etti─čim ate┼č bu hastal─▒k i├žin ┼čart m─▒ yani ate┼čim yoktu ama corana olmu┼č ve ge├žirmi┼č olabilir miyim?

Not: hastal─▒k ├ž─▒kmadan yakla┼č─▒k 5 g├╝n ├Ânce italyadan gelen bir misafirimiz vard─▒ oda ayn─▒ belirtileri g├Âsteriyordu onunla g├Âr├╝┼čen 3 ki┼či ve ben de hasta olduk ancak birimiz ya┼č─▒ 45 hi├ž hastal─▒k belirtisi g├Âstermedi

Corona da ate┼č y├╝ksek ihtimal oluyor. Senin g├Âsterdi─čin bo─čaz a─čr─▒s─▒ d─▒┼č─▒nda bende de ┼čuan da g├Âsteriyor . hastal─▒─č─▒ ka├ž g├╝nde atlatm─▒┼čt─▒n─▒z?

• Interstellar hocam panik havas─▒ olmas─▒n diye ger├žek say─▒y─▒ aciklamadiklarini ├žo─ču ├╝lkelerin bizimde dahil biliyoruz . Gene bu duruma devam edebilirler devlet politikas─▒ ve strateji gere─či . ─░┼čim gere─či irtibatta oldu─čum bir ├žok meslek dal─▒ndan tan─▒d─▒klar─▒m var . Elime ge├žen somut delilleri buraya atmak isterdim ama biliyorsunuz ki yasak ve su├ž say─▒l─▒yor . Sevdi─čim bu forumu da zan alt─▒nda b─▒rakmak istemem . Genede test yap─▒lmas─▒ gerekiyor ve genelleme yapm─▒yoruz lakin b├╝t├╝n belirtileri veren hastalara neden b├Âyle sorumsuzca b─▒rak─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlamak istiyorum baz─▒ sa─čl─▒k kurumlarinca .

• ├çocuklarda, gen├žlerde ve yeti┼čkinlerde ate┼č - ya┼čl─▒larda nefes darl─▒─č─▒ varsa test yap─▒lmal─▒. Y├╝ksek ate┼činiz var ve yapm─▒yorlarsa zorla rica edeceksiniz.

• 6ogmX7.jpg

Bahsetti─čim konudan y├╝zlerce ki┼činin muzdarip oldu─čunu g├Âsteren bir i├žerik . Amerika'ya 500 bin test g├Ânderildi de benim can─▒m ├╝lkemin vatanda┼č─▒ neden mahrum kal─▒yor . Sayg─▒ de─čer devletimizin bu duruma el atmas─▒ gerekiyor . Sa─čl─▒k kurulu┼člar─▒ uyar─▒lmal─▒d─▒r