­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• ─░ran'da ortal─▒k kar─▒┼čm─▒┼č

Virusu gizli tutan h├╝k├╝mete kar┼č─▒ ayaklanmalar ba┼člam─▒┼č, h├╝k├╝met binalar─▒ yak─▒l─▒yor.Tam bir kaos ortam─▒,Viruslerin en sevdi─činden.

• ─░talya'da koronavir├╝s vakas─▒ y├╝z├╝nden 2 ki┼či ├Âlm├╝┼č 50 ki┼čide karanti─▒na alt─▒nda. E─čer do─čruysa Avrupa ├žok b├╝y├╝k risk alt─▒nda T├╝rkiye dahil.

• D├╝nyan─▒n ├Âb├╝r taraf─▒nda vir├╝s ├ž─▒ks─▒n gelsin d├╝nyan─▒n ortas─▒nda daha ├žocuklu─čunu ya┼čamam─▒┼č ya┼čad─▒─č─▒ 8 sene olmu┼č d├╝nyadan haberi olmayan insanlara vursun, ger├žekten ├žok ├╝z├╝c├╝ ve halendaha etkilemesi ├žok daha ├╝z├╝yor anlam─▒yorum ki bu d├╝nyay─▒ birle┼čip ge├žmi┼čteki siyasi s─▒k─▒nt─▒lar─▒ unutup bir olsak bar─▒┼č i├žinde ya┼časak t├╝m sorunlar─▒n ├╝stesinden gelsek ne gerek var en fazla 70-90 sene ya┼čayaca─č─▒n d├╝nyada zorbal─▒─ča... Kime ne anlat─▒yoruz ger├ži bunlar ├žoktan konu┼čuldu ge├žti. D├╝nyam─▒z─▒n sorunu ├žok fazla ├žook....

• ge├žti─čimiz haftalarda bebek ├žocuk ve yeti┼čkin olmal ├╝zere gebze ve istanbulda 2-3 ├Âl├╝m oldu. Mevsimsel gribe ba─čl─▒ solunum yetmezli─či olarak ge├žti medyada. Bunlar korona vir├╝st├╝ de gizleniyor mu acaba?

https://www.google.com/amp/s/mÔÇŽtini-kaybetti-2558421-amp

• Bir cok iranli korunmak ya da hasta olanlar da tedavi icin bize gelmeye calisacaktir.

Bu kadar sinirinizdayken bizde gorulmemesi imkansiz olur.

Ortadogu icin de tek sans sicak hava olur, yaza da az kalmisken..

• ─░ran Kum Reza T─▒p Bilimleri ├ťniversitesi Ba┼čkan─▒ Prof.Dr. Mohammad Reza Ghadir: Sa─čl─▒k Bakanl─▒─č─▒ #coronavirus hastal─▒─č─▒ olanlara ili┼čkin istatistikleri yay─▒nlamama emri verdi.

• Benim anlamad─▒─č─▒m ┼ču: vir├╝s insan bedenine hemen girdi─či anda ate┼či y├╝kseltmeye mi ba┼čl─▒yor? S─▒n─▒r kap─▒s─▒nda termal kamerayla v├╝cut sicakl─▒─č─▒ ├Âl├ž├╝yorlar bana acayip bir y├Ântem gibi geldi. E─čer b├Âyle de─čilse vir├╝s├╝n daha etkisini g├Âstermedi─či bir ├žok insan irandan ├╝lkemize girmi┼č olabilir.

Yetkililerin acilen al─▒nmas─▒ gereken t├╝m ├Ânlemleri en kat─▒ ┼čekilde almasi gerekir yoksa biraz d├Âviz gelicek diye milyarlarca lira zarar ve bir ├žok vatanda┼č─▒m─▒z─▒ kaybedebiliriz.

• ─░talya'da koronavir├╝s g├Âr├╝len b├Âlgeler karantinaya al─▒nacak, giri┼č ├ž─▒k─▒┼člar yasaklanacak.. ─░hlal halinde su├ž say─▒lacak.

• ─░ran Kum Reza T─▒p Bilimleri ├ťniversitesi Ba┼čkan─▒ Prof.Dr. Mohammad Reza Ghadir: Sa─čl─▒k Bakanl─▒─č─▒ #coronavirus hastal─▒─č─▒ olanlara ili┼čkin istatistikleri yay─▒nlamama emri verdi.

Acilen giri┼č ├ž─▒k─▒┼člar─▒ kapatmam─▒z laz─▒m iranda durum ├žok daha k├Ât├╝ olabilir.

• Benim anlamad─▒─č─▒m ┼ču: vir├╝s insan bedenine hemen girdi─či anda ate┼či y├╝kseltmeye mi ba┼čl─▒yor? S─▒n─▒r kap─▒s─▒nda termal kamerayla v├╝cut sicakl─▒─č─▒ ├Âl├ž├╝yorlar bana acayip bir y├Ântem gibi geldi. E─čer b├Âyle de─čilse vir├╝s├╝n daha etkisini g├Âstermedi─či bir ├žok insan irandan ├╝lkemize girmi┼č olabilir.

Yetkililerin acilen al─▒nmas─▒ gereken t├╝m ├Ânlemleri en kat─▒ ┼čekilde almasi gerekir yoksa biraz d├Âviz gelicek diye milyarlarca lira zarar ve bir ├žok vatanda┼č─▒m─▒z─▒ kaybedebiliriz.

Hay─▒r virus kulu├žka s├╝resindeyken hi├žbir belirti g├Âstermiyor.Termal kemerayla kontrol tamamen ┼čov ama├žl─▒ bir ├Ânlem bunu ben s├Âylemiyorum d├╝nyaca ├╝nl├╝ virologlar s├Âyl├╝yor.

• Hay─▒r virus kulu├žka s├╝resindeyken hi├žbir belirti g├Âstermiyor.Termal kemerayla kontrol tamamen ┼čov ama├žl─▒ bir ├Ânlem bunu ben s├Âylemiyorum d├╝nyaca ├╝nl├╝ virologlar s├Âyl├╝yor.

G├Âstermemesi gayet normal genelde bilinen b├Âyledir ilk a┼čamada bir ┼čey g├Âstermez. Bu durumda devlet yetkilileri bizimle e─členiyor. Yaz─▒k ├╝lkeme ve yurdumun insan─▒na bu kadar m─▒ de─čersisiz?

• G├Âstermemesi gayet normal genelde bilinen b├Âyledir ilk a┼čamada bir ┼čey g├Âstermez. Bu durumda devlet yetkilileri bizimle e─členiyor. Yaz─▒k ├╝lkeme ve yurdumun insan─▒na bu kadar m─▒ de─čersisiz?

D├╝nya'n─▒n ├žo─ču yerinde bu g├Âsteri┼č ama├žl─▒ ├Ânlem var ├╝lkemizde oldu─ču gibi maalesef sadece bizde de─čil.

• Niye geldikleri gibi geri g├Ândermiyoruz ki? Bu kadar m─▒ paraya ihtiyac─▒m─▒z var?

Parasal a├ž─▒dan oldu─čunu d├╝┼č├╝nm├╝yorum halen gereken ciddiyeti vermedi─čimizi d├╝┼č├╝n├╝yorum ├╝lke olarak bu salg─▒na.Tan─▒d─▒k doktor var "abart─▒yorlar ya" demi┼čti d├╝┼č├╝n doktorlar b├Âyleyken halk ne d├╝┼č├╝ns├╝n.