🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aşı üreticileri, AB’den hukuki muafiyet istedi!

Financial Times'ta yer alan habere göre Avrupa'daki ilaç endüstrisi, aşıyla ilgili ileride açılabilecek davalardan korunmak için Avrupa Birliği'nden muafiyet istedi. Avrupa İlaç Ajansı’nın hasta temsilinden sorumlu üyesi Yannis Natsis, “Böyle bir karar, insanların aşıya güvenini azaltır” dedi.

• Aşılar için yanlış bir kanıdan çıkalım, faz-3 yapılmamış demek bu aşının önemli bir aşaması yapılmamış demektir. Ancak bir aşı in vitro/in vivo kısmını geçip faz1/ faz2 aşamalarını da geçtiyse bunun artık insan vücudunda başka sıkıntılara neden olacağıyla ilgili kuşkular ortadan kalmıştır, faz3 te bilinmek istenen çok fazla insanda deneme yapılarak varsa yan etkilerinin ortaya çıkarılması ve hepsinden öte yeterli miktarda ve koruyucu özellikte antikor üretilip üretilmediğidir. Peki bu aşı karşıtları arkadaşlara sormak lazım bu virüs ölüm oranı %2-4 arasında olmayıpta her 100 kişiden 50 sini öldürüyor olsaydı bu aşılara bakış açınız ne olurdu??

Bu arada bu sözlerim Çin aşısı için geçerli değil bana göre bir aşının kullanımı için faz-3 ü geçmesi lazım zaten dünyada olaya bu gözle bakıyor. Çin aşısı daha faz-3 çalışmalarını bitirmiş bir aşı değil, ayrıca mesela 1 milyon çinli aşılanmış, çin bunları dünya ile paylaşmak zorunda, eğer paylaşmıyorsa aşıyı alacak ülkelerin bunu sorgulaması lazım, 1 milyon kişiyi aşıladınız antikor seviyeleri nedir? her hangi bir yan etki var mıdır vs? Yani her haliyle çin aşısı şuan bana göre falso, ne zaman şeffaf bir şekilde açıklarlar o zaman inandırıcılıkları artar. İnsanın aklına her türlü şey geliyor çok uzağa gitmeyelim gönderdikleri hızlı test kitlerinin çöp olduğu ortaya çıkalı çok olmadı.

Aşı olmak bireyin elinde isteyen aşısını olur isteyen olmaz hasta olmayı bekler, ya da 2 sene bekler aşıların güvenilirlikleri dahada artar o zaman olur. Ya da mRNA aşısı olurum vücudumu ele geçirirler deyip hiç olmazlar..

Aşılanma oranının hızlıca %80'e çekilmesi için bir şekilde aşı zorunlu hale getirilmeli. Bilim camiası bu konuda hemfikir, aşı hakkındaki soru işaretleri bilim tarafından açıklanıyor zaten.

Fakat özellikle bu dönemde bilim dışı aşı karşıtı içerikler paylaşmak da suç kapsamına alınmalı bence.

• Aşılanma oranının hızlıca %80'e çekilmesi için bir şekilde aşı zorunlu hale getirilmeli. Bilim camiası bu konuda hemfikir, aşı hakkındaki soru işaretleri bilim tarafından açıklanıyor zaten.

Fakat özellikle bu dönemde bilim dışı aşı karşıtı içerikler paylaşmak da suç kapsamına alınmalı bence.

İlk paragrafa kesinlikle katılmamakla birlikte son paragrafa kesinlikle katılıyorum.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• "İngiltere’de aşı zorunlu olmayacak İngiltere Başbakanı Boris Johnson, herhangi bir Covid-19 aşısının gönüllü olması gerektiğini ve zorunlu hale getirilmeyeceğini söyledi"

Havaforum tahminci "Aşılanma oranının hızlıca %80'e çekilmesi için bir şekilde aşı zorunlu hale getirilmeli. Bilim camiası bu konuda hemfikir, aşı hakkındaki soru işaretleri bilim tarafından açıklanıyor zaten."

• Aşılama kesinlikle gönüllülük esasına dayanır ve zorunlu aşılama gibi bir olay düşünülemez. Tartışmaya değecek bir konuda değildir, aşı ile ilgili tek gündem veri sağlığı ve sağlıklı bir aşının tüm insanlığa ulaşması olmalıdır.

• "İngiltere’de aşı zorunlu olmayacak İngiltere Başbakanı Boris Johnson, herhangi bir Covid-19 aşısının gönüllü olması gerektiğini ve zorunlu hale getirilmeyeceğini söyledi"

Havaforum tahminci "Aşılanma oranının hızlıca %80'e çekilmesi için bir şekilde aşı zorunlu hale getirilmeli. Bilim camiası bu konuda hemfikir, aşı hakkındaki soru işaretleri bilim tarafından açıklanıyor zaten."

Benim dediğim yanlış anlaşılıyor galiba.

Örnek vereyim ABD'den. Aşı karşıtı komplo teorileri ortaya çıkmadan önce aşı zorunlu değildi ama tıbbi gerekçeler dışında olmayan neredeyse kimse yoktu. Bu teoriler ortaya çıkıp ülkede kızamık gibi yıllardır önemli sayılarda görülmemiş hastalıklar patlak verince bu sefer bölgelerin büyük çoğunluğunda aşı karnesi olmayan öğrenciler devlet okullarına gidemiyor. Aşı zorunlu olmasa bile, toplum sağlığı ve özgürlük dengesi kurularak bazı imtiyazlardan men edilme uygulanıyor.

Türkiye'de ve dünyanın çoğunda da benzer bir model uygulanacağı kanaatindeyim.

Fakat buradaki önemli ve göz ardı edilen nokta ise bu devletin vatandaşını aşının güvenliği hakkında ikna etme sorumluluğunu gidermemesidir. Faz 3 çalışması her ne kadar aşının çoğu ölçüde zararsız olduğunu gösterse de dünyaca kabul edilen standartları sağlayacak olsa bile henüz sağlamamış bir aşının sipariş edilmesi maalesef devletin bu görevini zorlaştıracak, güveni zedeleyecek.

Önceden de dediğim gibi sağlık bakanı Fahrettin Koca'nın çıkıp televizyonda mahallenin manavının komşunun teyzenin anlayacağı dilden, fakat kaynak da göstererek, biz niçin bu aşıyı seçtik, halkın erişimine kapalı hangi veriyi kullandık, bu aşı niçin güvenilir diye bir konuşma yapması lazım.

• Vintersaga Bencede haklısın,insanlar aşının güvenilirliğini tartışabiir ve sorgulayabilir ama saçma sapan veriler ile değil.Twittarda bir video gördüm tamamen yanlış Türkçe altyazı ile aşı karşıtlığı yapılıyor.

Beni tanıyan tanır aşı karşıtı birisi değilim aksine aşıların insan hayatını kurtardığını çok iyi bilen birisiyim.Benim karşı çıktığım şey neredeyse sıfır bilgi ile Çin aşısına sisli havada 200 le giden araba gibi ilermememiz.

• Vintersaga Bencede haklısın,insanlar aşının güvenilirliğini tartışabiir ve sorgulayabilir ama saçma sapan veriler ile değil.Twittarda bir video gördüm tamamen yanlış Türkçe altyazı ile aşı karşıtlığı yapılıyor.

Beni tanıyan tanır aşı karşıtı birisi değilim aksine aşıların insan hayatını kurtardığını çok iyi bilen birisiyim.Benim karşı çıktığım şey neredeyse sıfır bilgi ile Çin aşısına sisli havada 200 le giden araba gibi ilermememiz.

Kesinlikle abi. Coronadan bağımsız on yıllardır kullanılan ve zararsızlığı ispat edilmiş aşıları bile bilimsel dışı verilerle karalayan kripto hesaplar var. Bu yüzden aşı olmayanların sayısı artmakta ve verileri incelediğimiz zaman Türkiye'de son yıllarda çocukluk hastalıklarında hızlı bir artış gözlemlenmekte. Savaş zamanı sağlıklı aşılanamayan Suriyeli göçmenlerde bu salgının artmasında rol oynamıştı. Toplum sağlığını kötü etkileyen bu karalama kampanyaları bir şekilde engellenmeli.

• Zaten sorun bu aşı karşıtlığı yapılmamalı ama ülkemiz insanına ve tüm dünyadaki ülkeler kendi toplumlarına verilerle güzelce anlatmalı, aşı karşıtlığı yapanları kuduz köpek ısırsın diyesim var :D

Vintersaga senide ayrı tebrik ederim temas ettiğin yerler çok doğru, teşekkür ederim..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Forumda aşıya karşı olanlardan biri olarak niye karşı olduğumuzu anlatmışız çok şükür aşı konusunda orta noktada buluşmuşuz. :)--

Veriler düzgünce açıklansın efendi efendi olalım aşımızı şu illetten kurtulalım.

Bende Vintersaga gibi düşünüyorum, özellikle çocukların aşılanmasının engellenmesi yönünde propaganda yapan insanlara çok kızıyorum. O insanlara kızamık, çocuk felci vs. gibi çok önemli hastalıklar nasıl yenildi sormak lazım.

Şahsen ben çocuklarına aşı yaptırmayan insanların çocuklarının okullara alınmasını tehlikeli görüyorum. Bazı kişiler anayasal hak diyebilir ama benkm çocuğumunda yaşama hakkını tehlikeye sokuyor, bunu talep etmek benim de hakkım.

• Tübitağın kendi sitesinde yada sosyal sitelerinde bununla ilgili bir paylaşım var mı?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Eğer bizim Serdar Durdağı hocanın sonuçlarına istinaden araştırılmış bir iş ise güvenirim, normalde tüm ilaç veritabanından ilaçları çekip simulasyon metodlarıyla uygunluklarına bakılıyor covide karşı, binlerce ilaç arasından belli başlı olanlar çekildi diye biliyorum, buda onlardan biri olabilir. Sonra laboratuvarda bu ilacın virüs üzerine etkileri araştırılmış olması güzel birşey. Acaba favipiravirle kıyaslaması yapıldı mı? ne kadar aktif? binding constant'ı ne? bu soruları büyük ihtimalle bir preprint yada makale ile görürüz.

• Size katılıyorum çindeki bu rahatlığın bir sebebi olması lâzım bu insanları eve tıkarak olabilecek birşey gibi durmuyor çin kendi içinde kapalı kutu bir ülke devletin yaptıkları pek dışarı sızmaz. Ayrıca sarstan gelen büyük tecrübeleri var ve sarsa karşı yıllardır çalıştıkları aşı çalışması var bu calışmanın covid19 aşısının temelini oluşturduğunu kendileri söylediği gibi güvenilir kaynaklardada geçti sarsla covid19 oldukça benzer virüsler yani çin için bu aşı birazda sars piyongosu denilebilir ülkemizde çin aşısının denemelerine proflar doktorlarda katıldı hemen hemen hepsi aynı şeyleri söylüyorlar ilk gün halsizlik hafif ateş gibi yan etkilerden başka kötü durum yaşayan olmadı sanırım burda sağlık bakanlığına düşen bu çalışmanın şu ana kadar ki sonuçlarını şeffaf biçimde açıklamalıdır aslında burda temel soru mrna aşılarının güvenirliği olmalıdır çin bilinen eski yöntemle aşı üretmiş diğer yöntemler tamamen yenidir belki covide karşı mükemmel bir koruma sağlayacaktır ama vucüda başka bir etkisi olacakmıdır tabiki tercih meselesidir ben acil kullanım için eski yöntemi tercih etmeyi düşünüyorum diğer yöntemleri gerek kalması halinde 2 sene kadar sonra sonuçlarını görerek düşünebilirim keşke çin aşısı denemelerine başvurum kabul edilmiş olsaydı size birebir durumları aktarabilseydim şu durumda hangi kategoride olduğumu bilmiyorum ama sıra bana geldiğinde çin aşısı olmayı bekliyorum nasip olursa