İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kayseri son güncellemelerle berbat bir kar yağışı alıyor. 4-5 gün öncesine çok iyiydi ancak hele bugünkü güncellemeyle berbat bir kar yağışı bırakmış.

Bünyamin sürmeli gibi hocaları, bu işin okulunu okuyan adamları takip etmek lazım. Yoksa Twitter'da ki şaklabanlara.kalsa Kayseri kara gömülüyordu. :)

• Kılanlı Karaman ile alkalı kar durumu pazar günü yaptın bi kar yağışı var gibi iyi kar örtüsü alır mıyız ?

Evet Inslalah ard arda gelecek sistemlerle karaman iyi yagis alacak. Ve cog u kar. Böyle ard arda gelen sistemler tek gelen sistemlerden iyidir çünkü tek gelen sistemler ya herri dur ya merro ama bunlar 3 5 biseyler bırakırken bi bakmışsınız o efsanevi sistem kadar kâr birakmis

• bölge geneli az cok payını alacak arkadaşlar. En şansslı bölgeler ilk sistemde bastan beridir dedigim yerler. Ha ilk sistemin nem kapasitesi cok yüksek olamaması nedeniyle yoğun kar bir-çok yerde olmayacak ama bu kurak günlerde ilaç olacak. Cumartesi pazar pazartesi(özellikle konya ara ara, nevşehir aksaray nigde kayseri hattı ise konyaya göre daha yogun) hatta kayseri nigde hattında salı günü dahil kar yağışları olacak. Bu yağışlar çok yoğun değil ama 3 sistemcik 5 cm bıraksa 15 20 cm kar bırakır.

Sonrasında 9 11 arası belki 12 side olabilir bati kökenli yagis gelecek tam bati dan girebilir oyle olursa rüzgara hazır olun derim yine akdeniz den girerse onun nem kapasitesi ve yagis miktarı daha yüksek olacak. Hava bi nebze ısınacak buda kent merkezlerinde takrar yağmur görmemize neden olabilir. 12 sinden sonrası muamma. "Ama ayın son günleri veya son hafta cok guzel şeyler olabilir" şimdiden beni heyecanlandırıyor fakat kimseyi erkenden havaya sokmayı istemem hele şunları bi alalim

• Antalya antalya dedik sonunda antalya yi bulduk. Peki a.b nin antalyadan dogmasi bizim için çok iyiyken neden olmadi. Iste oda sistemin iç dinamigiyle alakalı. Eğer derinleşip siklonik hal alip denizi takip etseydi a.b, ozman cok kuvvetli yagislar alırdık fakat doğu muz da çok kuvvetli rüzgar alırdı yagis kar a dönmekte zorlanızdı konya hariç iflah etmezdi kar yönünden. Yada a.b bu haliyle düzgün izobar dağılımıyla güneyimizden doğuya hareket etseydi iste ozman bölge geneli iyi yagis alırdı. Tabi bunda sistemin iç dinamiği kapasitesi ayri bi olay. Bu sistemde sistem iç dinamiği de etkilii

Aşağıda anlattıklarımdan iki örnek var

Siklonik ama güneyde kalmis

Buda anadoluyu takip eden daha düzenli ızobarlar i olan

• Forumda genelde Konya karaman eskişehir kullanıcıları var peki Kırıkkale bu 10 günlük periyotta ne olur kilanli hocam var mı bi analiz tahminin ?

En sanslı yerleri saydım hep ama en şannsiz yerlerden kırıkkale. Sistemin güneyli geçmesi ve a.b derinliği doğuş yeri sinizi etkiliyor. Evet kar görürsünüz ama tatmin etmeyebilir. Ilk olarak sizde cumartesi görecek gibisiniz. Kırıkkale belkide bölgenin en düşük rakımlı yeri bunun etkiside boyle oluyor

• Hocam Kayseri içinde sizin görüşlerinizi bekliyoruz. kilanli

Özellikle develi ve güneyi daha iyi tabiki ama karamana soyeldigim sey kyseri içinde geçerli 3 5 3 5 derken bi bakmışsınız 15 hatta 20 yi bulmuşsunuz. Eğer talas tarafındaysanız daha şanslısınız tabiki

• En sanslı yerleri saydım hep ama en şannsiz yerlerden kırıkkale. Sistemin güneyli geçmesi ve a.b derinliği doğuş yeri sinizi etkiliyor. Evet kar görürsünüz ama tatmin etmeyebilir. Ilk olarak sizde cumartesi görecek gibisiniz. Kırıkkale belkide bölgenin en düşük rakımlı yeri bunun etkiside boyle oluyor

Biz düşük rakıma rağmen çok deli kuru ayaz yapabiliyoruz dört bir yanımız soğuktan geçilmiyor ama mesele kar olunca tıkanıyor maalesef ne diyelim bereketli olur inşallah

• kilanli hocam bu 8-11 Şubat arası beklediğiniz yağışları Gefs ortalama gösteriyor fakat diğer tüm modeller ve Ecmwf kuru soğuğa devam diyor nasıl bişey olacak acaba?

Bende bekliyorum o tarihlerde. Y.b otursa bile zmanla akdneizde bi a.b olusackatir ha bati da oluşan bir a.b olabilir ama benim beklentim akdeniz kökenli bir sistem alacağız ha bu 11 olur 12 si olur o ayri