İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kayseri ye baktım da koskoca yılda Bi ay 60 70 mm civarı diğer ayları toplasan bir ayda Eskişehire yağan kadar etmiyor:)

• Kayseri ye baktım da koskoca yılda Bi ay 60 70 mm civarı diğer ayları toplasan bir ayda Eskişehire yağan kadar etmiyor:)

yıllık yağışımız baya iyi ama bi 400 mm oldu sonbahar iyi geçerse şayet 500-600 mm olur yağış açısından bu yıl iyi gidiyoruz bence fazla üzülmeye gerek yok kış yağışımızda kötü olsa o zaman üzülmek haktı

• Bence olasılık hâla bitmiş değil. Temmuz’un ilk haftası da bir şeyler olabilir. Tabiki nereleri etkileyeceğini zamanla göreceğiz.

Geçtiğimiz cumartesi Temmuz ilk haftadan bahsetmiştim. ilk sinyaller gelmeye başladı bakalım. Hem yağış senaryolarında hemde CAPE senaryolarında yükseliş var. İlerleyen güncellemeler de neler göreceğiz bakalım.

• İnfoclimatta 238,4 mm yazıyor.

ben tek tek sistem esnasında mgm nin kaydettiklerini topladım çıkan sonuç bende 400 yada 400e yakın rakam çıktı infoclimatta ona kalıea eski yıkllarda 1 günde 255 mm yaış düşmüş güya hatalı olabiliyo ora bazen ama erkilet yazana filan baktıysan normaldir erkilet havalimanı tarafında kalıyo ve merkeze kıyasla çok az alıyo yağışları erkilet yazana baktıysan senin dediğin erkilet için doğru

• ben tek tek sistem esnasında mgm nin kaydettiklerini topladım çıkan sonuç bende 400 yada 400e yakın rakam çıktı infoclimatta ona kalıea eski yıkllarda 1 günde 255 mm yaış düşmüş güya hatalı olabiliyo ora bazen ama erkilet yazana filan baktıysan normaldir erkilet havalimanı tarafında kalıyo ve merkeze kıyasla çok az alıyo yağışları erkilet yazana baktıysan senin dediğin erkilet için doğru

Ölçümler çok yanlış. Benim hesaba göre 2020 başından beri Niğde'ye 261.6 mm düşmüş. MGM ye göre 236.6 mm :D Peki bu fark nereden kaynaklanıyor dersen; Özellikle şubat ve nisandaki yağışların bir kısmı eksik veya yanlış girildi.

• Ölçümler çok yanlış. Benim hesaba göre 2020 başından beri Niğde'ye 261.6 mm düşmüş. MGM ye göre 236.6 mm :D Peki bu fark nereden kaynaklanıyor dersen; Özellikle şubat ve nisandaki yağışların bir kısmı eksik veya yanlış girildi.

aynen ama kayseri için mgm doğru girdi verileri özellikle erkilet istasyonu var çok kötü konumu yağışta bura 20 mm alsın ora 2 3 mm nadirde olsa iyi aldığı oluyo karda mesela bariz farklar oluyo erkilet 5 cm e kayseri 15 20 dir havalimanında olduğu için kötü konumu var infoclimatta malesef orayı baz alıyor erkileti kayseri city yazanda var ama oda çallışmıyo erkilet çalışıyo aslında bu kadar farkın olduğu erkiletle merkez için infoclimat merkez içinde kurmalı

• yıllık yağışımız baya iyi ama bi 400 mm oldu sonbahar iyi geçerse şayet 500-600 mm olur yağış açısından bu yıl iyi gidiyoruz bence fazla üzülmeye gerek yok kış yağışımızda kötü olsa o zaman üzülmek haktı

Geçen seneler nasıldı kaydı var mı sende

• !HAZİRAN AYI İÇ ANADOLU BÖLGESİNE DÜŞEN YAĞIŞLAR!

ANKARA(Keçiören):108,7 mm.

ESKİŞEHİR(Havaliamanı):164,0 mm.

KONYA(Havalimanı):19,0 mm.

KONYA(AKŞEHİR):66,4 mm.

KONYA(EREĞLİ):9,2 mm.

KONYA(CİHANBEYLİ):43,4 mm.

ÇANKIRI:79,5 mm.

KIRIKKALE:65,4 mm.

KIRŞEHİR:38,3 mm.

AKSARAY:37,6 mm.

KARAMAN:28,0 mm.

YOZGAT:83,1 mm.

KAYSERİ:42,0 mm.

NEVŞEHİR:46,6 mm.

NİĞDE:26,7 mm.

SİVAS:49,5 mm.

Özellikle bölgenin kuzey kesimleri yüksek miktarda yağış aldı.Diğer yerler ise genellikle normaller civarında yağış alırken güney kesimlerde ise hafif altında kalan yağışlar mevcut.