Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

• @ANGARALI açıkçası 2007 veya 2014 olacağını sanmıyorum. Diğer parametreler bu yıllara kıyasla olumlu. Ancak beni en çok düşündüren şey bizim konumumuz. Eğer sistemleri bu şekilde doğuya iterse Azor, alçak basınç Kıbrıs Adası civarında oluşur. Bu da İç Anadolu'da Ankara ve Eskişehir'in siklondan yağış alamaması demek. Normalde ülkeyi boydan boya kara gömen durumlar ikili adveksiyonla oluşuyor. İlk olarak Girit-Antalya arası oluşan siklonun kuzeydoğuya hareketi ile Ankara dahil kuzey ve batı kesimler, sonra Kıbrıs Adası civarında ikinci siklon ile Konya, Aksaray, Kayseri başta olmak üzere İç Anadolu'nun geri kalanı ve tabii ki doğu bölgeler. Yakın geçmişte buna örnek Ocak 2019... Bunun için soğuk havayı önce Azor'un indirmesi sonrasında ise doğuya uzanmadan arkasında durması gerekiyor. Lakin, ay başından bu yana hızla doğuya yatması beni düşündürüyor. Bakalım, umarım tüm ülkemizde bol yağışlı, bereketli bir kış olur...

• @ANGARALI açıkçası 2007 veya 2014 olacağını sanmıyorum. Diğer parametreler bu yıllara kıyasla olumlu. Ancak beni en çok düşündüren şey bizim konumumuz. Eğer sistemleri bu şekilde doğuya iterse Azor, alçak basınç Kıbrıs Adası civarında oluşur. Bu da İç Anadolu'da Ankara ve Eskişehir'in siklondan yağış alamaması demek. Normalde ülkeyi boydan boya kara gömen durumlar ikili adveksiyonla oluşuyor. İlk olarak Girit-Antalya arası oluşan siklonun kuzeydoğuya hareketi ile Ankara dahil kuzey ve batı kesimler, sonra Kıbrıs Adası civarında ikinci siklon ile Konya, Aksaray, Kayseri başta olmak üzere İç Anadolu'nun geri kalanı ve tabii ki doğu bölgeler. Yakın geçmişte buna örnek Ocak 2019... Bunun için soğuk havayı önce Azor'un indirmesi sonrasında ise doğuya uzanmadan arkasında durması gerekiyor. Lakin, ay başından bu yana hızla doğuya yatması beni düşündürüyor. Bakalım, umarım tüm ülkemizde bol yağışlı, bereketli bir kış olur...

yakin tarihde 2.verdigin siklona ornek galiba bu sistemdi kar yagisi araliksiz 24 saat surmustu sehir kameralarindan izlemistim aksarayi.tarihler tam belli olmamis sanirim 12 13 subat 2020.

Konumuz da ki şanssızlığa 18 Ocak 2018 sistemi ile örnek getirmek istiyorum . tabiri caizse vur-kaç sistemleri . Derin a.b ile bir hayli hızlı hareket eden sistemler . Yagis haritasına bakarsanız iç bölgeler de kar alamayan tek yer başkent . Sadece yağışın sonun da kısa süreli bir kar olmuştu . Benim Ankara da en sevdiğim kar yağışı türü sıcak cephe ile olanları . 21 ocak 2016 gibi sıcak cephe ile aldığımız kar yağışları bize yarıyor . Sıcaklık biraz yüksek oluyor ama güzel kar alıyoruz .

• Post by Sedo0180 ().

This post was deleted by Samet ().
  • hatali değil termometre ile ölçüyorum

gittim biraz araştırma yaptım bu konuyla ilgili ve haklısın sorun hava sıcaklığında değil sorun basınçta ve suda.

(ama ben yinede merak ettim kaç derece ölçtün sıcaklığı)

suyun 0 ın altında donması için suyu koyduğun yerin 1 atmosfer basınç (1013hpa) olması ve suyunda saf su olması lazımmış. (saf su=içinde herhangi bir mineral veya partikül bulunmayan damıtık su.) bizim kullandığımız suların içindeki mineraller suyun daha düşük sıcaklıkta donup daha yüksek sıcaklıkta kaynamasına neden oluyor kışın yollar tuzlandığında buzların erimesi gibi düşün veya tuzlu suyun daha geç kaynaması gibi

suyu 0 derecede dondurmak için illa basıncın 1013 olduğu birgünü beklememize gerek yok herhangi bir düzenekle bizde oluşturabiliriz bu 1 atmosfer basıncı

yani suyun donmama sebebi kullandığın suyun saf su olmamasından ve ankaranın şu günlerdeki basıncıyla alakalı ankara da şuan ki basınç 1031 hpa ama bizim için gereken basınç 1013 hpa yani 1 atmosfer basınç

koyduğun su miktarı suyu koyduğun kap vs de önemli tabi su miktarı az ise ve yayvansa daha çabuk donar

su koyduğun kap ısıyı ileten bir maddedense örn demir cam daha çabuk donar ısıyı yalıtan bir maddedense daha geç donar örn: tahta plastik

• bide doğrusu seğmen değilmi onun angaralı hocam bak hala alışamadım :d

Seymen , seğmen ya da seyman . Ankara'nın yerlisine verilen unvan . Eski türk boyların da göçebe kervanları koruyan silahlı birlik . Yerleşik hayata geçilmesiyle köyden köyde gelin almaya giden damat tarafının atlı , davullu , zurnalı , silahlı ve cepken giymiş delikanlı alayına dönüşmüştür .

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 7.1k

• Interstellar
    2. Replies
      7.1k
      Views
      269k
      7.1k
    3. Melih9461

1. Deprem Bildirim Konusu 12k

• Gray Cities
    2. Replies
      12k
      Views
      955k
      12k
    3. PergamoN

1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 229

• Interstellar
    2. Replies
      229
      Views
      10k
      229
    3. Tamer Malatya

1. Ankara Özel Raporlar - Yorumlar 2.3k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      2.3k
      Views
      178k
      2.3k
    3. SERKANK

1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 216

• Samet
    2. Replies
      216
      Views
      29k
      216
    3. karasevda55

1. Geç Kış , Mart Balyozu İhtimali 3k

• Cold.EFso
    2. Replies
      3k
      Views
      252k
      3k
    3. DoquKaradeniz28

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 216

• Samet
    2. Replies
      216
      Views
      29k
      216
    3. karasevda55

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 8

• Samet
    2. Replies
      8
      Views
      516
      8
    3. bjk123

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      323
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 229

• Interstellar
    2. Replies
      229
      Views
      10k
      229